2
  • Benfica Lisabona
    Benfica
    3

AEK Atena – Benfica Lisabona 2-3. Lusitanii câștigă în inferioritate numerică un meci dramatic

David Petre
2 octombrie 2018

În superioritate numerică din minutul 45 AEK Atena a anulat un avantaj de două goluri al Benficăi dar a pierdut pe final după un șut de la mare distanță.

Vlachodimos

Sosită la Atena după șase jocuri consecutive în grupele Champions League în care nu reușise să marcheze, Benfica a avut nevoie de doar șase minute în fața lui AEK pentru a pune punct acestei serii nefaste, la reluarea lui Seferovic din preajma punctului cu var după ce portarul Barkas respinsese la întâmplare mingea șutată de Gedson Fernandes de pe linia careului de 16 metri.

A fost un debut de joc dificil pentru goalkeeperul elen, prea puțin protejat de coechipieri în fața unui adversar evident mai valoros, iar în minutul 15 scorul era deja 0-2 după o gravă eroare defensivă a celor de la AEK ce i-au permis lui Grimaldo să ajungă singur în fața porții la o centrare din partea dreaptă.

Scăpați cu bine la ocazia lui Pizzi din minutul 27, grecii au avut o primă mare șansă de gol abia spre finalul reprizei când Vlachodimos a scos cu un reflex spectaculos șutul bun al lui Bakasetas, însă faza care a deschis speranțele fanilor la o revenire spectaculoasă a fost eliminarea lui Ruben Diaz în minutul 45 pentru o intervenție dură asupra vârfului Ezequiel Ponce.

Cu un om în plus AEK a egalat prin dubla lui Klonaridis după două centrări perfecte în fața porții în minutele 53 și 63, apoi a avut o ocazia monumentală de a trece în avantaj la o fază la care Klonaridis și Giakoumakis au scăpat în situație de doi contra unu cu Vlachodimos, însă mirajul hattrick-ului l-a făcut pe primul să șuteze în locul unei pase în fața porții goale și goalkeeperul german din poarta Benficăi s-a opus. Mai puțin inspirat a fost în cealaltă poartă Barkas care nu a putut interveni la șutul de la mare distanță expediat de Alfa Semedo în minutul următor, iar neașteptatul gol de 2-3 a tăiat elanul ofensiv al grecilor care nu au mai avut puterea să își creeze mari ocazii.