3
  • AEK Atena
    AEK Atena
    0

Ajax Amsterdam – AEK Atena 3-0. Dubla lui Tagliafico, decisivă în prima victorie a lui Ajax în Champions League după 4 ani

David Petre
19 septembrie 2018

Ajax Amsterdam s-a impus în fața lui AEK Atena în prima etapă a grupelor Champions League 2018-2018 prin dubla lui Tagliafico și golul lui Donny van de Beek

Barkas

Ajax Amsterdam a avut parte de o primă repriză dificilă în duelul de pe teren propriu cu AEK Atena, însă un gol marcat de fundașul stânga Tagliafico în debutul părții secunde i-a netezit drumul spre prima victorie în Champions League din decembrie 2014, de la un 4-0 cu ciprioții de la APOEL.

Fără căpitanul Matthijs de Ligt accidentat la un antrenament, antrenorul olandez Erik ten Hag a trebuit să îl retragă pe De Jong în linia de fund, în timp ce oaspeții nu au putut beneficia de serviciile lui Helder Lopes și Livaja, suspendați după eliminările suferite în playoff-ul cu Vidi FC.

La primul meci în grupele Champions League din sezonul 2006-2007 încoace, AEK Atena a fost echipa mai periculoasă în prima repriză a jocului de pe Johan Cruyff Arena, fragmentând prin câteva contre tăioase jocul de posesie dar fără strălucire al gazdelor. O eroare defensivă în primul minut al părții secunde a fost suficientă însă pentru a nărui tot planul de joc al elenilor: ieșirea greșită la ofsaid a fundașului central Oikonomou l-a lăsat singur în fața porții pe Tagliafico, iar acesta a reluat simplu în poartă de pe linia careului de șase metri pentru 1-0.

Golul a luminat evoluția ofensivă a lui Ajax care și-a trecut în cont o ocazie asemănătoare la o nouă urcare a lui Tagliafico în fața porții adverse în minutul 58, însă de această dată goalkeeperul Barkas a scos cu vârful degetelor mingea reluată cu capul de argentinian.

0

Ajax l-a pierdut pe Huntelaar în minutul 62, un amănunt notabil cu câteva zile înainte de derby-ul campionatului olandez ce va avea loc în acest weekend pe terenul lui Eindhoven, însă înlocuitorul Donny van de Beek avea să urce scorul la 2-0 în minutul 77, sosit fără marcaj în fața porții la o centrare venită din dreapta de la Tadic. Lăncierii au mai punctat o dată în ultimul minut prin Tagliafico, al cărui șut-centrare din stânga l-a surprins pe Barkas pentru unul dintre cele mai frumoase goluri ale serii de Champions League.

Într-o grupă dificilă din care mai fac parte Bayern Munchen și Benfica, victoria la scor de neprezentare o îndreptățește pe Ajax să spere cel puțin la locul trei care duce în Europa League. Pe olandezi îi așteaptă în etapa a doua o deplasare dificilă în Germania, în timp ce AEK Atena va căuta puncte pe teren propriu în duelul cu Benfica Lisabona.