3

APOEL – Tottenham 0-3. Harry Kane, cinci goluri după două meciuri din grupa H

Răzvan
26 septembrie 2017

Harry Kane a marcat toate cele trei goluri ale lui Tottenham în victoria de pe stadionul Neo GSP împotriva lui APOEL Nicosia

Lloris

Harry Kane confirmă momentul excelent din acest debut de sezon, iar după cele patru goluri marcate în Premier League, atacantul englez al celor de la Tottenham a ajuns la cinci reuşite în faza grupelor UEFA Champions League. Partida susţinută de Spurs pe arena Neo GSP împotriva lui APOEL Nicosia nu se anunţa nici pe departe una facilă pentru gruparea londoneză, însă rezultatul final şi mai ales evoluţia generală a echipei oferă motive de încredere în ceea ce priveşte o posibilă calificare în fazele eliminatorii din UEFA Champions League, dintr-o grupă H extrem de dificilă.

Christian Eriksen, Mousa Dembele, Jan Vertonghen, Dele Alli, Victor Wanyama, Danny Rose şi Erik Lamela au fost jucătorii din tabăra lui Tottenham indisponibili pentru meci din cauza problemelor medicale sau a suspendărilor. Însă în ciuda situaţiei dificile şi a problemelor de lot, tehnicianul Mauricio Pochettino a găsit soluţiile perfecte pentru o echipă a lui Tottenham care dovedeşte din ce în ce mai multă maturitate şi inteligenţă la nivelul european.

Englezii au fost periculoşi încă din start, dar succesul ospeţilor s-a bazat în principal pe o defensivă foarte bine organizată. Pe plan ofensiv, a fost de ajuns ca balonul să ajungă la Harry Kane, iar pericolul devenea iminent la poarta apărată de Boy Waterman. Seria golurilor a fost deschisă de atacantul englez în minutul 39, când Alderweireld a pasat ideal printre două linii de apărare ale celor de la APOEL Nicosia, iar Harry Kane a finalizat cu obişnuita precizie.

La jumătatea reprizei secunde, alte două goluri ale vârfului englez, marcate într-un interval de doar cinci minute, au asigurat un succes poate chiar mai facil decât era anticipat: mai întăi pătrunderea lui Sissoko pe partea dreaptă a fost continuată cu o pasă la marginea careului pentru Harry Kane, care a primit mult prea mult spaţiu pentru a controla balonul şi a şuta imparabil, iar apoi o centrare perfectă a lui Kieran Trippier a fost reluată de Kane cu capul, completând astfel un hattrick impresionant, primul reuşit de atacantul englez în UEFA Champions League.