1
  • Şahtior Doneţk
    Şahtior Doneţk
    0

AS Roma – Şahtior Doneţk 1-0. Golul lui Edin Dzeko aduce calificarea pentru echipa din capitala Italiei

Răzvan
13 martie 2018

Un gol marcat de Edin Dzeko a fost de ajuns pentru ca AS Roma să se impună în manşa retur cu Şahtior Doneţk şi să obţină calificarea în sferturile UEFA Champions League

Pyatov

AS Roma a fost de fiecare dată eliminată la precedentele patru prezenţe în fazele eliminatorii din UEFA Champions League în care a pierdut manşa tur. Şahtior Doneţk se impusese în patru dintre ultimele cinci meciuri disputate împotriva grupării capitoline în Champions League. Statistica nu era astfel de partea italienilor înainte de manşa retur contra campioanei Ucrainei, care a avut loc marţi seara pe stadionul Olimpico, însă vicecampioana Italiei a depăşit toate obstacolele şi a revenit printre cele mai bune opt echipe ale Europei pentru prima dată după zece ani.

Antrenorul Eusebio Di Francesco s-a bucurat de revenirea lui Edin Dzeko, absent la ultimul meci disputat de AS Roma în campionat, câştigat pe teren propriu cu Torino. Alături de vârful bosniac, Cengiz Under şi Diego Perotti au evoluat în ofensivă, cu o linie de mijloc formată din Radja Nainggolan, Daniele De Rossi, respectiv Kevin Strootman. Alessandro Florenzi şi Aleksandar Kolarov au fost responsabili de cele două benzi, în timp ce Konstantinos Manolas şi Federico Fazio au alcătuit cuplul de fundaşi centrali, cu Juan Jesus rămas pe banca de rezerve. De partea cealaltă, Paulo Fonseca a confirmat sistemul 4-2-3-1, cu o linie defensivă formată din Ismaily, Yaroslav Rakitskiy, Ivan Ordec şi Bohdan Butko. Taras Stepanenko a evoluat la închidere, alături de Fred, în timp ce Bernard, Taison şi Marlos s-au aflat în sprijinul unicului vârf Facundo Ferreyra, autor al golului prin care Şahtior Doneţk a egalat în manşa din tur, înainte ca Fred să aducă victoria pentru campioana Ucrainei.

AS Roma – Şahtior Doneţk, o primă repriză echilibrată pe stadionul Olimpico

Doar de 22 de secunde a avut nevoie AS Roma pentru a trimite primul şut pe spaţiul porţii apărate de Andriy Pyatov: balonul trimis în careu pentru Radja Nainggolan a fost controlat de mijlocaşul belgian şi întors pentru Edin Dzeko, a cărui execuţie nu l-a întrebuinţat însă cu adevărat pe experimentatul portar al oaspeţilor. După momentele pozitive ale oamenilor lui Eusebio Di Francesco, datorate în mare parte entuziamsului de început, presiunea gazdelor a scăzut constant, iar Şahtior Doneţk a avut capacitatea de a prelua treptat controlul jocului, reuşind să încheie prima repriză cu o posesie de 59%, o performanţă pe care nu multe echipe o reuşesc pe arena din capitala Italiei.

Iar cele mai importante ocazii de gol le-au aparţinut formaţiei lui Paulo Fonseca: în minutul zece o centrare din lovitură liberă a lui Bernard a fost respinsă de Alessandro Florenzi, însă mingea nu a trecut departe de propria poartă. Cu un sfert de oră înainte de finalul primei reprize, o imensă eroare a lui Federico Fazio i-a permis lui Facundo Ferreyra să pătrundă în careu, însă finalizarea atacantului argentinian a trecut pe lângă poarta apăratî de Alisson Becker. În minutul 42, un contraatac rapid al campioanei Ucrainei a fost continuat de Taison cu o pasă pentru Facundo Ferreyra, dar apărarea italienilor a reuşit în cele din urmă să blocheze tentativa de şut a vârfului în vârstă de 26 de ani.

AS Roma – Şahtior Doneţk, calificare decisă de golul lui Edin Dzeko

Partea a doua s-a dovedit una mult mai animată şi mai intensă, în special ca urmare a golului rapid marcat de italieni. Kevin Strootman a inventat un assist care i-a permis lui Edin Dzeko să scape singur spre poarta lui Andriy Pyatov, iar prolificul atacant bosniac nu a iertat, ajungând astfel la patru reuşite în actuala ediţie de UEFA Champions League, ceea ce reprezintă egalarea celei mai bune performanţe la nivel personal, stabilită anterior în stagiunea 2009/10.

Şahtior Doneţk a revenit rapid în atac, având din acest moment nevoie de minim un gol pentru a mai putea spera la calificarea în sferturile de finală ale competiţiei. Diferenţa a fost însă făcută de faptul că de această dată AS Roma s-a putut aşeza organizat în propria jumătate de teren şi a pus în practică un joc defensiv excelent, prin care a limitat majoritatea tentativelor ofensive ale oaspeţilor. Alan Patrick şi Dentinho au fost oamenii trimişi de Paulo Fonseca pe teren pe final de meci, însă şansele lui Şahtior Doneţk de a marca un gol decisiv au scăzut drastic cu zece minute înainte de ultimul fluier al centralului Alberto Undiano, când Ivan Ordec a văzut direct cartonaşul roşu ca urmare a unui fault în calitate de ultim apărător. Deşi a forţat inclusiv în inferioritate numerică, Şahtior nu a avut capacitatea de a deschide în niciun moment defensiva grupării capitoline, iar AS Roma a sărbătorit o calificare în faza sferturilor de finală, devenind astfel a doua echipă din Italia ajunsă în această fază a competiţiei, după Juventus.