1
  • Chelsea
    Chelsea
    2

Atletico Madrid – Chelsea 1-2. Campioana Angliei se impune pe Wanda Metropolitano

Răzvan
27 septembrie 2017

Un gol marcat de Michy Batshuayi în ultimul minut al prelungirilor a adus victoria pentru Chelsea în meciul din deplasare cu Atletico Madrid

Courtois

Atletico Madrid şi Chelsea au ţinut multă vreme în această vară capul de afiş în presa din întreaga lume ca urmare a negocierilor pentru transferul lui Diego Costa, iar cele două echipe au avut acum ocazia de a se înfrunta şi pe teren, în meciul contând pentru grupa C din UEFA Champions League, o grupă extrem de interesantă, din care mai face parte AS Roma, alături de Qarabag FK.

Fără Diego Costa pe teren, atacantul naturalizat spaniol neavând momentan drept de joc pentru Atletico Madrid, gruparea spaniolă a părut să dea lovitura în prima repriză, deşi Chelsea a fost de departe echipa mai bună, însă în cele din urmă campioana Angliei s-a impus la capătul unui meci în care superioritatea de pe teren a fost concretizată şi pe tabelă, deşi nu fără mari emoţii pentru formaţia din Premier League.

Antrenorul italian Antonio Conte a efectuat patru modificări faţă de formaţia trimisă pe teren în ultima etapă de campionat, când Chelsea s-a impus cu un categoric 4-0 pe terenul celor de la Stoke City. Eden Hazard, David Luiz, Cesc Fabregas şi Gary Cahill au revenit ca titulari, ceea ce a însemnat că Eden Hazard şi Alvaro Morata au avut pentru prima dată posibilitatea de a evolua împreună, după ce atacantul belgian a fost mai mult accidentat în prima parte a sezonului.

Iar impactul lui Eden Hazard a fost vizibil încă din start, cu trei acţiuni de atac periculoase create de-a lungul primelor opt minute: Alvaro Morata pentru puţin a ratat întâlnirea la o centrare ideală a belgianului, care mai apoi a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 13, când şutul său din afara careului a lovit bara.

0

Dominarea englezilor a continuat, iar fostul atacant al celor de la Real Madrid a fost din nou aproape de gol printr-o reluare cu capul, respinsă peste poartă de Oblak. Chelsea nu a reuşit să concretizeze imensele oportunităţi de a marca, iar după cum se întâmplă des în fotbal, ocaziile s-au răzbunat şi Atletico Madrid a profitat la primul moment important din careul oaspeţilor: în minutul 40 David Luiz l-a faultat pe Hernandez, iar Griezmann nu a ratat de la punctul cu var, aducând un avantaj mai degrabă nemeritat pentru gruparea spaniolă.

În partea secundă Chelsea a revenit în joc graţie unui moment de magie al aceluiaşi Hazard, care a inventat o centrare dintr-o poziţie dificilă şi i-a oferit astfel ocazia lui Alvaro Morata să devieze decisiv, învingând-l pentru prima dată pe Oblak. Campioana Angliei ar fi putut întoarce rezultatul la doar câteva minute distanţă de golul egalizator, însă Cesc Fabregas a irosit o ocazie imensă de a face 2-1, spre furia şi dezamăgirea italianului Antonio Conte.

Cu opt minute înainte de final, fostulul antrenor al lui Juventus l-a trimis pe teren pe Michy Batshuayi în locul lui Alvaro Morata, o mutare ce avea să se dovedească din nou inspirată. Deşi rezultatul de egalitate părea pe final să mulţumească ambele echipe, ultimul minut al prelungirilor a consemnat momentul decisiv al partidei şi a făcut dreptate conform cursului jocului: centrarea lui Marcos Alonso a fost reluată de tânărul atacant belgian, iar Michy Batshuayi aducea astfel un succes extrem de important pentru campioana Angliei, spre bucuria oamenilor de pe banca de rezerve, în frunte cu tehnicianul italian al oaspeţilor.

Chelsea ajunge astfel la şase puncte după primele două confruntări din cadrul grupei C, în timp ce Atletico Madrid rămâne cu un singur punct, la trei lungimi distanţă faţă de italienii de la AS Roma, care s-au impus în duelul cu Qarabag FK.