BarcelonaMessi 3, Messi 27, Neymar 50, Iniesta 59, Messi 60, Suárez 75, Suárez 88
    7
  • Celtic
    Celtic-
    0

Barcelona – Celtic Glasgow 7-0. Messi şi Neymar deschid spectacolul noului sezon de Champions League

David Petre
14 septembrie 2016

Barcelona a învins Celtic Glasgow cu 7-0 în prima etapă a grupelor Champions League 2016-2017, cu un hattrick al lui Messi şi 4 pase de gol ale lui Neymar.

De Vries

Cu opt modificări în unsprezecele de start faţă de echipa care pierdea sâmbătă cu 2-1 în faţa nou promovatei Alaves, Barcelona a avut nevoie de doar 135 de secunde pentru a deschide scorul în faţa lui Celtic Glasgow, în ceea ce avea să fie cea mai clară victorie a sa în istoria participărilor în cea mai importantă competiţie europeană.

Scoţienii conduşi de Brandan Rodgers au încercat să copieze sistemul 5-4-1 cu care Alaves făcuse impresie în urmă cu trei zile pe Camp Nou, dar au eşuat lamentabil în faţa atacurilor blaugrana conduse de stelarii Messi şi Neymar. Argentinianul a devenit liderul all-time al topului jucătorilor cu cele mai multe hatttrickuri în Champions League (6), iar proaspătul medaliat olimpic cu aur a completat o seară magică printr-un gol din lovitură liberă şi patru pase decisive. Suarez şi-a trecut în cont o dublă în repriza secundă, iar Iniesta a completat scorul de 7-0 cu o execuţie superbă din centrul careului, marcând astfel primul său gol în Champions League după o pauză de patru ani, precedenta reuşită fiind tot în poarta scoţienilor de la Celtic.

Neymar, Busquets şi Rakitic au fost singurii jucători păstraţi de Luis Enrique în unsprezecele de start faţă de echipa care jucase sâmbătă seară cu Alaves, iar dintre ei doar brazilianul a rămas pe teren până la final. Andre Gomes a început meciul în locul obişnuit al lui Iniesta, însă după ieşirea lui Busquets în repriza secundă a preluat postul de mijlocaş la închidere, acolo unde este văzut ca soluţie pe termen lung de stafful tehnic al catalanilor. Deşi nu este pe deplin integrat în mecanismul echipei, lusitanul a fost unul dintre cei mai activi oameni de pe teren, oferind cele mai mult pase şi fiind depăşit doar de fundaşul dreapta Sergi Roberto la distanţa parcursă. Fostul jucător al Valenciei a avut şi o bună oportunitate de a înscrie, dar a reluat în blocaj o minge respinsă la întâmplare de apărarea formaţiei scoţiene.

Celtic s-a prezentat pe Camp Nou cu 31 de goluri marcate în cele 11 meciuri oficiale din acest sezon şi cu amintirea unei victorii istorice cu 2-1 în faţa catalanilor în noiembrie 2012, însă evoluţia sa a confirmat ajungerea circumstanţială în grupele Ligii Campionilor în acest an, după trei tururi preliminare în care a reuşit contraperformanţele de a pierde în Gibraltar şi de a apăra cu disperare un rezultat pe terenul israelienilor de la Hapoel Beer Sheva. Fără individualităţi în teren şi fără experienţă la nivel înalt, echipa lui Rodgers a avut o singură situaţie de a marca, dintr-un penalty provocat de portarul ter Stegen, care însă şi-a reparat eroarea la execuţia tânărului Moussa Dembele. Francezul a fost vârful împins al scoţienilor, însă a rămas în avanposturi izolat de restul colegilor, care au încercat să facă faţă atacurilor blaugrana printr-o apărare aglomerată în zona propriului careu.