0

Barcelona – Juventus 3-0. Messi decide reeditarea finalei din 2015

Răzvan
13 septembrie 2017

Barcelona s-a impus cu 3-0 în faţa celor de la Juventus, prin doua goluri marcate de Lionel Messi şi o reuşită a lui Ivan Rakitic în meciul de pe Camp Nou

Buffon

Două goluri şi o contribuţie decisivă la o altă reuşită a Barcelonei l-au transformat pe Lionel Messi în protagonistul absolut al confruntării dintre gruparea catalană şi campioana Italiei, Juventus, în primul meci al celor două echipe în cadrul grupei D din UEFA Champions League, care în acelaşi timp a reprezentat reeditarea finalei din urmă cu trei sezoane.

Aventura vicecampioanei europene începe astfel cu un eşec categoric pe stadionul Camp Nou din Barcelona, scor 3-0, într-un meci în care Juventus s-a dovedit de această dată mult prea „umană” pentru a nu trebui să se recunoască învinsă de „extraterestrul” cu numărul 10 din tabăra spaniolilor, dar în acelaşi timp o echipă a lui Juventus mult prea fragilă din punct de vedere fizic şi psihic pentru a face faţă unui astfel de duel în acest moment al stagiunii. La fel precum în finala UEFA Champions League de la Cardiff, campioana Italiei a reuşit o primă repriză foarte bună, dar apoi a dezamăgit în partea secundă: rezultatul final a consemnat revanşa Barcelonei, care s-a impus cu acelaşi scor cu care Juventus câştigase manşa tur din sferturile de finală ale competiţiei în sezonul anterior.

Ernesto Valverde i-a lăsat pe banca de rezerve pe Paulinho, Mascherano şi Deulofeu, titularizându-l pe Dembele alături de Luis Suarez şi Leo Messi, în timp ce Semedo şi Jordi Alba au fost responsabili de cele două benzi. De partea cealaltă, Max Allegri a fost nevoit să abordeze această partidă fără o serie de jucători importanţi, absenţi din diferite motive: Giorgio Chiellini, Mario Mandzukic, Sami Khedira şi Claudio Marchisio au fost accidentaţi, Juan Cuadrado nu a putut evolua din cauza unei suspendări, în timp ce Stephan Lichtsteiner nu a fost trecut pe lista jucătorilor disponibili pentru faza grupelor. În aceste condiţii Mattia De Sciglio a evoluat în banda dreaptă, iar tânărul mijlocaş Rodrigo Bentancur a evoluat pentru prima dată ca titular în tricoul lui Juve.

În ciuda numeroaselor probleme de lot, campioana Italiei a părut capabilă sa joace de la egal la egal pe terenul Barcelonei, însă echilibrul a durat doar 45 de minute, de-a lungul cărora Gigi Buffon a intervenit excelent la ocaziile lui Dembele şi Luis Suarez, în timp ce omologul său din poarta gazdelor, Marc Andre ter Stegen a fost întrebuinţat la execuţiile lui Miralem Pjanic, respectiv Paulo Dybala. Jocul părea să se îndrepte către o remiză albă la pauză, însă o acţiune de atac rapidă purtată de Lionel Messi în ultimul minut de joc, dezvoltată perfect graţiei unei combinaţii la care a participat Luis Suarez, a adus primul gol marcat de Messi în poarta lui Gigi Buffon şi golul prin care Barcelona şi-a făcut misiunea mult mai facilă pe Camp Nou.

0

Repriza a doua a fost caracterizată de o cădere totală a echipei lui Max Allegri, similar cu desfăşurarea ultimelor 45 de minute ale confruntării cu Real Madrid din finala disputată în luna iunie. Barcelona a profitat şi a mai lovit decisiv în alte două rânduri, mai întăi prin Ivan Rakitic, care a îndeplinit o simplă formalitate după o respingere greşită din faţa porţii a lui Sturaro, apoi prin acelaşi Leo Messi, care în minutul 69 a stabilit scorul final la capătul unei alte acţiuni de atac încheiată cu un şut perfect de la marginea careului, fără speranţe pentru portarul lui Juventus şi al naţionalei Italiei.

Pe final a fost timp pentru ca Dembele, Rakitic şi Iniesta să primească un bine meritat standing ovation din partea publicului de pe Camp Nou, dar şi pentru un gol marcat de Luis Suarez, anulat însă pentru o poziţie de offside. Barcelona se impune astfel cu scorul de 3-0 şi face un pas decisiv către calificarea în rundele eliminatorii de pe primul loc al grupei D din UEFA Champions League.