1
  • Ajax Amsterdam
    Ajax
    1

Bayern München – Ajax Amsterdam 1-1. Campioana Germaniei, norocoasă să scoată un punct pe teren propriu

David Petre
2 octombrie 2018

Bayern Munchen a deschis scorul în minutul 4 însă Ajax Amsterdam a fost echipa mai bună în duelul de pe Allianz Arena din Grupa E a Ligii Campionilor.

Onana

După 1-1 acasă cu Augsburg și 0-2 la Berlin cu Hertha, Bayern Munchen a pornit ca din tun meciul de pe Allianz Arena cu Ajax și a deschis rapid scorul, însă în cele din urmă a trebuit să se mulțumească doar cu o remiză în fața vicecampioanei Olandei, care a avut numeroase oportunități să își apropie toate cele trei puncte. Scorul final de 1-1 reprezintă una din surprizele etapei a doua a grupelor Champions League, însă punctează un moment nu tocmai bun pentru trupa tânărului tehnician Niko Kovac, care după șapte meciuri la rând câștigate în debutul sezonului a bifat acum al treilea joc consecutiv fără victorie și afișează vulnerabilități puțin vizibile în ultimii ani.

Bayern venea după joc neconvingător la Berlin unde pierduse cu 0-2, iar Kovac a operat pentru duelul cu Ajax trei modificări în unsprezecele de start, începând cu Hummels în locul lui Sule în linia de fund și cu Javi Martinez și Muller în linia de mijloc, acesta din urmă la jocul cu numărul 450 în tricoul campioanei Germaniei. De partea cealaltă Ajax a fost privată de serviciile lui De Jong, iar antrenorul Erik ten Hag a ales să joace și fără Huntelaar, preferându-l pe Tadic vârf împins.

Cu orgoliul rănit după două meciuri slabe, Bayern și-a luat adversarul pe sus încă din start, iar după o reluare a lui Ribery în plasa laterală în minutul 2 a venit și prima intervenție a portarului Onana, pus la încercare de șutul lui Robben după o frumoasă acțiune personală, apoi golul de 1-0 marcat încă din minutul 4 de Hummels, găsit liber în centrul careului de magicianul Robben după o fază fixă.

Un gol primit repede pe un Allianz Arena vulcanic poate fi scenariul unui dezastru pentru orice formație vizitatoare, însă Ajax nu a căzut în această capcană. Un șut expediat de Tadic de la distanță după un sfert de oră de joc și scos de lângă bară de Neuer a dat semnalul revenirii batavilor, care aveau să profite de plin de apatia defensivă a campioanei Germaniei. A fost nevoie de doar doi oameni pentru a desface întreaga apărare a lui Bayern pentru golul de 1-1, marcat de tânărul de 20 de ani Noussair Mazraoui în minutul 22 după o pătrundere fără opoziție în careul advers facilitată de un un-doi cu Tadic, iar cele două echipe au intrat la cabine la egalitate, în ciuda unor semiocazii irosite pentru nemți de Lewandowski (29) și Javi Martinez (32, 37).

0

Era așteptată o reacție a lui Bayern imediat după pauză, însă mai montați au ieșit de la vestiare tot olandezii, aproape să dea lovitura prin Tadic (47) și apoi prin Tagliafico (50), ajunși cu neașteptată ușurință în poziții libere în careul lui Neuer. Ziyech în minutul 72 a continuat seria de situații ale batavilor, iar în minutul următor Van de Beek a ajuns singur în fața porții lui Neuer dar a ratat inexplicabil o ocazie monumentală. Eroarea sa putea să îi coste pe olandezi după doar câteva minute când a venit rândul noului intrat James Rodriguez să ajungă fără marcaj în poziție de gol însă mingea trimisă bine de columbian a fost scoasă de lângă bară cu o intervenție de zile mari de Onana, apoi a venit rândul lui Neuer în prelungiri să își salveze echipa, deviind în transversală mingea șutată cu o deosebită forță de Schone dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri.

Bayern Munchen – Ajax s-a încheiat 1-1, iar cele două formații ocupă primele două locuri în Grupa E cu câte patru puncte. În următoarea etapă Bayern merge la Atena pentru prima manșă a duelului cu AEK, în timp ce Ajax va da piept acasă cu Benfica, echipa cu care probabil se va bate până la final pentru unul din locurile calificante în faza eliminatorie a Ligii Campionilor.