3
  • Anderlecht
    Anderlecht
    0

Bayern München – Anderlecht 3-0. Bavarezii încep sezonul de Champions League cu o victorie nervoasă

David Petre
13 septembrie 2017

Cu un om în plus timp de 80 de minute, Bayern a avut o evoluție neconvingătoare în fața lui Anderlecht dar a câștigat meciul cu scorul de 3-0.

Josua Kimmich a fost cel mai bun jucător de pe teren în meciul Bayern - Anderlecht 3-0
    Sels

3-0 la meciul de debut în noul sezon de Champions League ar putea părea o victorie confortabilă, dar adevărul este că Bayern Munchen nu a fost convingătoare în duelul cu campioana Belgiei. Bavarezii au avut un jucător în plus încă din minutul 11 când Sven Kums a fost eliminat pentru un fault în postura de ultim apărător, dar au avut probleme în a etala un joc fluid în fața echipei la care Chipciu și Stanciu au fost titulari.

Lewandowski, aflat în conflict deschis cu conducerea clubului după ce a criticat public politica de transferuri a lui Bayern, a marcat de la punctul cu var al șaptelea său gol în șase jocuri oficiale în acest debut de sezon. Decizia acordării penalty-ului a părut exagerată, reluările indicând faptul că faultul lui Kums s-ar fi produs în afara suprafeței de pedeapsă, însă eliminarea indiscutabilă a ușurat sarcina bavarezilor. Chiar și așa, Chipiciu a ratat la 1-0 o ocazie imensă de egalare pentru Anderlecht, trimițând din poziție ideală în bara din stânga lui Neuer deși avea liberă cealaltă parte a porții.

După o evoluție ștearsă, Nicolae Stanciu a fost schimbat la capătul primei ore de joc și nu a prins în teren golul de 2-0, marcat cinci minute mai târziu de Thiago Alcantara din centrarea ideală a lui Kimmich, cel mai bun jucător de pe teren.

Chiar și la 2-0, jucătorii lui Bayern nu și-au putut ascunde frustrările. Lewandowski și Arjen Robben s-au luat la ceartă pe teren, iar schimbarea lui Franck Ribery i-a cauzat o criză de nervi francezului, care întâi și-a aruncat ostentativ tricoul, înainte să intre într-o dispută cu directorul sportiv Hasan Salihamidzic pe banca de rezerve.