5
  • Beşiktaş
    Beşiktaş
    0

Bayern Munchen – Besiktas 5-0. Campioana Germaniei îşi asigură calificarea în sferturi

Răzvan
23 februarie 2018

Bayern Munchen s-a impus cu scorul de 5-0 contra celor de la Besiktas, într-un meci contând pentru manşa tur din optimile de finală UEFA Champions League

Fabri

Besiktas a reuşit de-a lungul istoriei participării sale în UEFA Champions League să treacă de faza optimilor de finală o singură dată, în anul 1987, prin calificarea în sferturile de finală ale celei mai importante competiţii inter-cluburi la nivel european. Campioana Turciei a câştigat în acest sezon o grupă din care au mai făcut parte FC Porto, RB Leipzig şi AS Monaco, astfel că echipa antrenată de Senol Gunes ar fi sperat să aibă parte de o tragere la sorţi favorabilă, care să îi permită să spere cu adevărat la o performanţă importantă şi prezenţa în următoarea fază. Şansa nu a fost însă de partea lui Besiktas, nevoită să înfrunte pe Bayern Munchen, care în manşa tur a optimilor, disputată pe Allianz Arena, şi-a asigurat un avantaj liniştitor graţie succesului categoric înregistrat cu scorul de 5-0.

Orice alt rezultat în afara unei victorii ar fi fost total inacceptabil pentru campioana Germaniei, care în stagiunea anterioară nu a ajuns printre primele patru echipe ale Europei pentru prima dată în ultimii şase ani. Însă dacă o eliminare împotriva celor de la Real Madrid poate fi parţial explicabilă, ratarea calificării dintr-o dublă cu Besiktas ar fi reprezentat un eşec de proporţii pentru gruparea bavareză.

Tehnicianul gazdelor, Jupp Heynckes, a ales să efectueze nouă modificări faţă de formaţia de start trimisă de teren în ultima etapă de campionat, în meciul câştigat de Bayern Munchen cu scorul de 2-1 pe terenul celor de la Wolfsburg. Sven Ulreich a evoluat în poartă, în timp ce compartimentul defensiv a fost format din Joshua Kimmich, Jerome Boateng, Mats Hummels şi David Alaba. James Rodriguez, Javier Martinez şi Arturo Vidal au fost titularizaţi la mijloc, cu un trident ofensiv format din Thomas Mueller, Kingsley Coman, respectiv Robert Lewandowski. Franck Ribery şi Arjen Robben au început astfel doar pe banca de rezerve. De partea cealaltă, antrenorul Senol Gunes a început cu o aşezare 4-2-3-1, care însă pe faza defensivă a adus de multe ori în prim plan o linie de apărare alcătuită din şase oameni. Caner Erkin, Domagoj Vida, Pepe şi Adriano au făcut parte din compartimentul defensiv, Gary Medel şi Atiba Hutchinson au evoluat la închidere, în timp ce Ryan Babel, Anderson Talisca şi Ricardo Quaresma s-au aflat în sprijinul atacantului Vagner Love.

Bayern Munchen – Besiktas, o primă repriză sub semnul eliminării lui Domagoj Vida şi a golului marcat de Thomas Mueller

Besiktas a dat dovadă de curaj în debutul meciului de pe Allianz Arena şi a părut capabilă să facă faţă mult mai titratului său adversar de-a lungul primelor minute de joc. Însă planul tactic al oaspeţilor a fost complet dat peste cap la capătul primului sfert de oră, după o gravă eroare din partea lui Caner Erkin, a cărui pasă a fost interceptată de Robert Lewandowski, scăpat astfel singur spre poarta lui Fabri. Domagoj Vida a încercat să salveze situaţia, însă intervenţia sa nu a fost sancţionată doar cu fault de către centralul român Ovidiu Haţegan, ci inclusiv cu un cartonaş roşu care a compromis definitiv şansele campioanei Turicei de a obţine ceva din acest meci.

1

Cu un om mai puţin pe teren, Besiktas nu a mai avut la dispoziţie decât varianta unei defensive aglomerate în preajma propriului careu, în tentativa de a face faţa forcing-ului ofensiv al formaţiei bavareze. Iar oamenii lui Senol Gunes au fost foarte aproape de a rezista până la capătul primelor 45 de minute, însă în cele din urmă inevitabilul s-a produs, iar Bayern Munchen a deschis scorul în minutul 44. Una dintre calităţile lui Thomas Muller a fost întotdeauna cea de a fi omul potrivit la locul potrivit, o situaţie întâlnită şi în această partidă. Pasa lui Coman pentru Alaba a fost continuată printr-o lansare perfectă pentru Muller, scăpat la limita offsideului. Execuţia mijlocaşului ofensiv german l-a învins pentru prima dată pe Fabri şi a adus un avantaj meritat pentru campioana Germaniei.

Bayern Munchen – Besiktas, calificare decisă în repriza a doua a meciului

Pentru Besiktas era evident faptul că partea secundă avea să fie una extrem de dificilă, iar campioana Turciei nu a mai reuşit să limitieze iniţiativele ofensive ale oamenilor lui Jupp Heynckes. Treptat, oaspeţii au cazut complet, sub loviturile repetate ale unei echipe a lui Bayern Munchen conştientă de oportunitatea imensă de a-şi asigura prezenţa în următoarea fază a competiţiei. În minutul 52, gazdele şi-au majorat avantajul prin Kingsley Coman, după un assist al lui Robert Lewandowski, pentru ca un sfert de oră mai tâtziu, Thomas Mueller să îşi treacă în cont dubla la o fază la care portarul Fabri ar fi putut face mai mult. De pe lista marcatorilor nu ar fi putut lipsi Robert Lewandowski, autorul ultimelor două goluri, graţie cărora prolificul vârf polonez a ajuns la cinci reuşite în actuala ediţie de UEFA Champions League.

Scor final 5-0, iar manşa retur, programată a se disputa pe arena Vodafone din Istanbul, în data de 14 martie, va reprezenta de acum o simplă formalitate pentru liderul din clasamentul Bundesliga, care în runda optimilor de finală foarte probabil va avea o sarcină mult mai dificilă în faţa unui adversar de un nivel mult mai ridicat.