2

Bayern Munchen – Real Madrid 1-2. Campioana europeană, aproape de o nouă finală

Răzvan
25 aprilie 2018

Golurile marcate de Marcelo şi Marco Asensio au adus victoria pentru Real Madrid în manşa tur a semifinalelor Champions League cu Bayern Munchen

Navas

Pentru a treia oară din sezonul 2011/12 şi până în prezent, Bayern Munchen şi Real Madrid se înfruntă în faza semifinalelor din UEFA Champions League, după ce formaţia din Bundesliga a obţinut calificarea în stagiunea 2011/12, iar gruparea spaniolă a mers mai departe în campania din ediţia 2013/14. Real Madrid a făcut de această dată un nou pas important către a treia finală consecutivă de UEFA Champions League, graţie succesului consemnat în Germania cu scorul de 2-1, un avantaj pe care campioana Spaniei va trebui să îl gestioneze în manşa retur, programată a se disputa săptămâna viitoare, pe stadionul Santiago Bernabéu.

Karim Benzema şi Gareth Bale au fost lăsaţi pe banca de rezerve de tehnicianul francez Zinedine Zidane, care şi-a permis luxul de a alege cel mai puternic prim 11 din întreg lotul, spre deosebire de omologul său de pe banca lui Bayern Munchen. Marco Asensio a început la rândul său ca rezervă, în timp ce Isco şi Casemiro au revenit ca titulari, la fel precum Sergio Ramos, absent în manşa retur din runda sferturilor de finală, ca urmare a unei suspendări. De partea cealaltă, antrenorul Jupp Heynckes a păstrat doar cinci dintre jucătorii care au evoluat în succesul din ultima etapă din campionat, când bavarezii s-au impus cu scorul de 3-0 împotriva lui Hannover. Ulreich, Rafinha, Boateng, Rodriguez şi Robben au fost jucătorii confirmaţi, în vederea unui meci în care campioana Germaniei nu s-a putut baza pe nume sonore precum David Alaba, Arturo Vidal, Kingsley Coman sau Manuel Neuer.

Bayern Munchen – Real Madrid, succes important pentru o echipă pragmatică a spaniolilor

Şansa nu a fost de partea experimentatului tehnician al lui Bayern Munchen, care încă din prima repriză a fost nevoit să facă două modificări ca urmare a unor probleme medicale acuzate de Arjen Robben şi Jerome Boateng. Thiago Alcantara, respectiv Niklas Suele au fost trimişi pe teren, însă inevitabil planul de joc al gazdelor a suferit modificări. În ciuda dificultăţilor cauzate de absenţe şi accidentări, Jupp Heynckes poate fi mulţumit de evoluţia oamenilor săi de-a lungul primelor 45 de minute ale duelului de pe Allianz Arena, însă cu siguranţă nu şi de rezultatul consemnat la pauză.

Deşi a controlat cu autoritate prima parte a meciului, gruparea bavareză nu a reuşit să valorifice ocaziile de gol decât într-o singură situaţie, la pătrunderea lui Joshua Kimmich din minutul 28, concretizată printr-o execuţie care l-a surprins pe portarul Keylor Navas, precupat mai degrabă să blocheze o posibilă centrare din partea tânărului jucător de bandă. Franck Ribery a irosit apoi o imensă şansă de a majora avantajul gazdelor printr-un control imprecis din situaţie de unu la unu cu portarul campioanei Spaniei, în timp ce intervenţia lui Sergio Ramos la execuţia lui James Rodriguez a salvat încă o dată pe Real Madrid. Formaţia pregătită de Zinedine Zidane s-a dovedit extrem de pragmatică în actualul sezon, cu o impresionantă capacitate de a fructifica cea mai mică eroare a adversarului, o situaţie repetată şi în duelul de pe Allianz Arena: la prima ocazie de gol, oaspeţii au restabilit egalitatea pe tabelă, graţie unei splendide execuţii a lui Marcelo din afara careului, la care înlocuitorul lui Manuel Neuer, Sven Ulreich, nu a putut interveni.

0

Repriza secundă a debutat cu o modificare în tabăra oaspeţilor, Marco Asensio fiind trimis pe teren în locul lui Isco. Pentru Bayern Munchen lucrurile s-au complicat cu adevărat în minutul 57, după o eroare impardonabilă a lui Rafinha, care fără a fi pus sub presiune de un adversar, a pierdut balonul în propria jumătate de teren şi a oferit astfel posibilitatea unui contratac purtat de Lucas Vazquez şi finalizat cu gol de Marco Asensio. A fost reuşita care a înclinat decisiv balanţa în favoarea oaspeţilor şi a făcut ca Real Madrid să devină favorită înainte de manşa retur de pe teren propriu. Bavarezii au încercat să răspundă, însă două intervenţii decisive ale lui Keylor Navas, care astfel s-a revanşat după greşeala de la primul gol al meciului, au menţinut avantajul oamenilor lui Zinedine Zidane.

Înainte de confruntarea din această seară, Cristiano Ronaldo marcase cel puţin un gol în fiecare dintre precedentele 11 partide disputate în UEFA Champions League, cu un bilanţ total de 17 reuşite în respectivul interval, ceea ce reprezintă cea mai lungă serie din istoria competiţiei. Atacantul portughez a fost aproape de a continua seria pozitivă, reuşind să îl învingă pe portarul Sven Ulreich în minutul 72, însă golul său a fost anulat de centralul Bjoern Kuipers pentru o preluare cu mâna.

Forcingul de final al lui Bayern Munchen s-a concretizat prin alte două bune şanse de egalare, însă lipsa de inspiraţie la finalizare a lui Robert Lewandowski a făcut ca formaţia din Bundesliga să aibă o misiune extrem de dificilă la retur, când va trebui să înscrie de minim două ori pentru a putea spera la calificarea în finala UEFA Champions League. Totuşi, campioana Germaniei poate fi încrezătoare în posibilitatea unei reveniri pe Santiago Bernabéu, având în vedere desfăşurarea meciului retur din sferturile de finală, când Real Madrid a fost condusă pe propria arenă de Juventus cu scorul de 3-0, însă a reuşit în cele din urmă să obţină calificarea ca urmare a unui gol marcat din penalty în prelungiri.