0
  • Sevilla FC
    Sevilla
    0

Bayern München – Sevilla 0-0. Bavarezii se califică fără emoții în semifinalele Champions League

David Petre
11 aprilie 2018

Bayern și Sevilla au remizat 0-0 pe Allianz Arena într-un meci în care andaluzii nu au expediat niciun șut pe spațiul porții deși aveau nevoie de două goluri pentru a se califica.

Bayern s-a calificat în semifinalele Champions League 2017-2018 după 0-0 acasă cu Sevilla
    Soria

Dintre toate echipele câștigătoare în manșa tur, Bayern a avut misiunea cea mai simplă în a obține biletele pentru semifinalele Champions League, chiar dacă nu a făcut cel mai strălucit joc în fața propriilor suporteri. Sevilla a mers pe Allianz Arena cu aceeași idee și ambiție ca și pe Old Trafford, însă nu a părut nicio clipă îndreptățită să spere la calificare chiar dacă a avut cea mai mare ocazie a meciului, o bară a lui Correa după o oră de
joc.

La Sevilla a contat revenirea lui Banega, „sufletul echipei” după cum spusese Jupp Heynckes, în timp ce Bayern nu l-a putut folosi pe Arturo Vidal și l-a ținut pe banca de rezerve pe Thiago Alcantara, de unde un dezechilibru în zona mediană a echipei germane care i-a afectat armonia paselor. A rezultat un joc viu dar cu puține ocazii mari și în final o remiză albă ce o duce pe deja noua campioană a Germaniei în careul de ași al competiției, în timp ce Sevilla părăsește Champions League cu fruntea sus, spre mândria suporterilor săi care spre finalul jocului au fost auziți intonând pe Allianz Arena fantasticul imn „El Arrebato”.

Lucru previzil, Bayern a avut posesia superioară dar nu a concretizat-o în prima jumătate de oră decât printr-o lovitură de cap a lui Lewandowski scoasă de sub transversală de Soria și prin câteva șuturi de la distanță, în timp ce Sevilla a avut o bună situație prin Sarabia cu un șut din interiorul careului și posibil un penalty neacordat la o minge ce a părut să îl izbească în mână pe Boateng. Marea șansă a nemților în prima repriză a fost irosită de Ribery în minutul 38 cu un șut pe centrul porții după o acțiune individuală, apoi Bayern a avut și două contraatacuri la care putea înscrie, însă prima parte s-a încheiat cu o intervenție salutară a lui Rafinha în propriul careu după o minge pierdută copilărește de Javi Martinez.

O lovitură de cap a lui Lewandowski și un șut al lui Muller în portarul andaluz au fost ocaziile bavarezilor în startul reprizei secunde, însă marea șansă de deschidere a scorului a avut-o Joaquin Correa care s-a conectat excelent la centrarea lui Banega din lovitură liberă și a trimis periculos cu capul însă mingea a lovit transversala. A fost unica mare oportunitate a echipei lui Vincenzo Montella, care avea să scape cu fața curată la șutul lui James Rodriguez din afara careului, dar și la acțiunea individuală a lui Robben, finalizată cu un șut în plasa laterală. Un meci viu disputat dar fără mari probleme disciplinare s-a încheiat totuși cu un cartonaș roșu văzut de Correa pentru o intrare dură la Javi Martinez, prea târziu însă pentru a perturba scorul alb.