2

Benfica – CSKA Moscova 1-2. Surpriza serii are loc la Lisabona

Răzvan
13 septembrie 2017

Vitinho şi Zhamaletdinov au marcat în succesul obţinut de CSKA Moscova pe terenul campioanei Portugaliei, Benfica, în grupa A din Champions League

Akinfeev

CSKA Moscova a reuşit în mod surprinzător să pună capăt unei serii de zece meciuri consecutive fără victorie în UEFA Champions League, prin succesul înregistrat marţi seara la Lisabona, scor 2-1 contra celor de la Benfica. Vitinho şi Timur Zhamaletdinov au marcat în repriza secondă în decurs de doar opt minute şi au adus astfel un succes răsunator în cadrul grupei A pentru echipa pregătită de Viktor Goncharenko, în lupta pentru calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei.

Campioana Portugaliei se prezenta la acest meci cu statutul de mare favorită în faţa unui adversar care pierduse 11 din ultimele 13 partide disputate în deplasare în cupele europene. Atacantul elveţian Haris Seferovic, adus de Benfica în această vară de la Eintracht Frankfurt, a părut să pună lucrurile în ordine în debutul reprizei secunde a confruntării de pe Estádio do Sport Lisboa e Benfica, când a marcat pentru 1-0 la doar căteva minute după ce vârful în vârstă de 25 de ani ratase o altă mare ocazie, în urma unei centrări din corner a lui Pizzi. Haris Seferovica a atacat excelent colţul scurt şi a ajuns perfect la întâlnirea cu balonul după o centrare a tânărului atacant sârb Andrija Zivkovic, reuşind astfel să îl învingă pe portarul Igor Akinfeev.

Partida părea astfel să intre în scenariul anticipat înainte de confruntarea de la Lisabona, însă CSKA Moscova nu a cedat, iar oamenii lui Viktor Goncharenko au crezut în şansa lor până la final. La capătul primei ore de joc, insistenţele grupării din Rusia au fost răsplătite: fundaşul de bandă al celor de la Benfica, Andre Almeida, a fost sancţionat după ce a blocat cu mâna în interiorul careului o tentativa de finalizare a lui Vasili Berezutski, iar tânărul atacant brazilian Victor Vinícius Coelho dos Santos, cunoscut ca Vitinho, nu a ratat de la punctul cu var.

Deşi campioana Portugaliei a încercat să revină rapid în atac, oaspeţii au dat lovitura opt minute mai târziu, când Viktor Vasin a creat din nou panică în defensiva gazdelor, iar şutul său respins de portarul Bruno Varela a fost continuat de Timur Zhamaletdinov cu o finalizare simplă în poarta goală. Un gol facil, dar extrem de important pentru CSKA Moscova, care astfel revine pe drumul victoriei în cupele europene şi face un pas decisiv în tentativa de a-şi asigura prezenţa în primăvara europeană, inclusiv în lupta pentru unul dintre primele două locuri din cadrul grupei A.