Beşiktaş – Napoli 1-1. Hamsik salvează un punct pentru italieni

Răzvan
1 noiembrie 2016

Ricardo Quaresma şi Marek Hamsik au marcat în meciul din UEFA Champions League dintre Beşiktaş şi Napoli, încheiat la egalitate, scor 1-1.

Marek Hamsik (Napoli)

La două săptămâni după ce campioana Turciei s-a impus pe stadionul San Paolo, în urma unui meci foarte spectaculos, încheiat cu scorul de 3-2, Beşiktaş şi Napoli s-au întâlnit din nou, de această dată pe Vodafone Arena din Istanbul, în cadrul grupei B din UEFA Champions League.

Victoria obţinută pe 19 octombrie contra celor de la Napoli a reprezentat primul succes pentru Beşiktaş în duelurile cu formaţiile din Italia, bilanţul anterior fiind de două rezultate de egalitate şi nouă înfrângeri.Turcii au fost aproape de un nou rezultat pozitiv, însă de această dată Marek Hamsik s-a opus unui succes care ar fi apropiat pe Beşiktaş de fazele eliminatorii din UEFA Champions League.

Gruparea napoletană a intrat pe teren hotărâtă să treacă peste eşecul din primul meci, precum şi peste rezultatul negativ din ultima etapă de campionat, când a fost învinsă de Juventus, fiind astfel protagonista a 20 de minute extrem de intense în jumătatea de teren adversă. Minutul 2 aducea deja prima ocazie importantă a oaspeţilor, cu o centrare ideală a lui Ghoulam şi o reluare a lui Manolo Gabbiadini, respinsă decisiv de portarul Fabricio Fabri. Atacantul italian a trecut din nou pe lângă deschdierea scorului opt minute mai târziu, după o lansare lungă a lui Allan, fază încheiată printr-o nouă intervenţie perfectă a portarului gazdelor. Treptat, Beşiktaş a restabilit echilibrul la mijlocul terenului şi a împins pe Napoli în propria jumătate, reuşind chiar să fie periculoasă la poarta lui Pepe Reina în minutul 29, când Atiba Hutchinson a profitat de o respingere greşită a lui Koulibaly, dar execuţia sa dintr-o poziţie foarte bună a lovit bara.

Tot Napoli s-a dovedit mai insistentă şi în repriza secundă, în timp ce oamenii lui Senol Guneş au părut să fie mulţumiţi cu rezultatul de egalitate şi s-au limitat în cea mai mare parte a timpului să blocheze cât mai eficient iniţiativele ofensive ale formaţiei din Serie A. Dries Mertens a fost trimis pe teren în locul lui Manolo Gabbiadini, iar fostul jucător al celor de la PSV Eindhoven s-a remarcat imediat printr-o elegantă pasă cu călcâiul care i-a permis lui Lorenzo Insigne să finalizeze de la marginea careului, însă puţin peste poarta turcilor. Presiunea oaspeţilor a continuat, însă la fel precum în partida precedentă, Beşiktaş a avut abilitatea de a da lovitura într-un moment favorabil adversarului: Maksimovic a comis un henţ în propriul careu, iar Ricardo Quaresma nu a ezitat de la punctul cu var. Mai puţin de un sfert de oră ar fi trebuit să reziste campioana Turciei, însă de această dată echipa antrenată de Maurizio Sarri a fost salvată de căpitanul ei, Marek Hamsik, mijlocaşul ofensiv slovac fiind autorul unui splendid gol printr-o execuţie spectaculoasă de la peste 24 de metri.

Rezultat final 1-1 şi cele două echipe păstrează în continuare şanse de a obţine calificarea în rundele eliminatorii din UEFA Champions League. Remiza poate avantaja pe Benfica, gruparea portugheză având astfel oportunitatea de a egala pe Napoli în fruntea clasamentului grupei, printr-un succes contra celor de la Dinamo Kiev. Beşiktaş rămâne neînvinsă, dar poate ajunge pe locul al treilea în grupă, cu şase puncte, şi se pregăteşte de un nou meci pe teren propriu, împotriva campioanei Portugaliei, pe 23 noiembrie.