3

Borussia Dortmund – Real Madrid 1-3. Ronaldo şi Bale, din nou decisivi

Răzvan
26 septembrie 2017

Dubla lui Cristiano Ronaldo şi un gol marcat de Gareth Bale au adus victoria pentru Real Madrid în deplasarea de pe Signal Iduna Park din Dortmund

Navas

Cel mai aşteptat meci al serii din UEFA Champions League a avut loc pe arena Signal Iduna Park din Dortmund, unde Borussia a înfruntat un adversar obişnuit pentru ultima perioadă, Real Madrid. A fost a noua confruntare dintre cele două echipe în UEFA Champions League din stagiunea 2012/13 şi până în prezent, devenind astfel cel mai frecvent duel din competiţie în ultimii cinci ani.

Borussia Dortmund era neînvinsă în ultimele trei partide disputate în compania campioanei Spaniei, cu un bilant general alcătuit din două remize şi o victorie, formaţia germană reuşind să înscrie câte două goluri în fiecare dintre aceste confruntări la nivelul competiţiei europene, însă lucrurile nu au decurs la fel de bine pentru formaţia din Bundesliga.

Tehnicianul gazdelor, Peter Bosz, a aliniat o formaţie de start dispusă într-un sistem 4-3-3, cu Gonzalo Castro, Nuri Sahin şi Mario Gotze în linia de mijloc, respectiv un trident ofensiv format din Andriy Yarmolenko, Maximilian Philipp şi Pierre-Emerick Aubameyang. De partea cealaltă, Zinedine Zidane a răspuns printr-o aşezare similară, cu Luka Modric, Casemiro şi Toni Kroos în componenţa liniei de mijloc, respectiv Isco, Gareth Bale şi Cristiano Ronaldo în atac.

Partidele directe anterioare şi stilul de joc al celor două echipe anunţau un duel spectaculos pe Signal Iduna Park, iar confruntarea s-a ridicat la nivelul aşteptărilor. Borussia Dortmund a început meciul într-o manieră pozitivă, cu un şut din afara careului al lui Andriy Yarmolenko încă din minutul 2, însă treptat valoarea superioară a campioanei Spaniei a ieşit în evidenţă, iar ocaziile au apărut inevitabil la poarta apărată de Roman Buerki: Carvajal l-a întrebuinţat pe portarul elveţian în minutul 10, pentru ca apoi Gareth Bale să fie blocat în ultima clipă de defensiva germană. Atacantul galez a reuşit în cele din urmă să deschidă scorul în minutul 18, după o centrare a lui Carvajal, finalizată în manieră spectaculoasă de fostul jucător al celor de la Tottenham, printr-o reluare perfectă în colţul din dreapta. Gruparea spaniolă a continuat să fie mai periculoasă, iar Sergio Ramos ar fi putut majora avantajul înainte de pauză, după un corner executat de Kroos care l-a găsit nemarcat pe fundaşul lui Real. Finalizarea sa, dintr-o poziţie de unde Ramos de obicei nu iartă, a graţiat de această dată pe Dortmund, intrată la cabine cu un dezavantaj de doar un gol.

0

Repriza a doua a început cu o bună şansă de egalare pentru Dortmund, după ce Yarmolen a dejucat pasul la offside al oaspeţilor şi a fost aproape de a trimite o centrare decisivă pentru Aubameyang, însă Varane a interceptat balonul şi a salvat pe Real Madrid de la un gol ce părea sigur. Iar la următoarea acţiune de atac a oamenilor lui Zinedine Zidane, Real Madrid şi-a majorat avantajul şi părea astfel să facă un decisiv în obţinerea celor trei puncte puse în joc: Cristiano Ronaldo a marcat golul său cu numărul 111 din 150 de prezenţe la nivel european după un assist al lui Bale.

Lucrurile păreau a fi decise pe Signal Iduna Park din Dortmund, însă nemţii au recuperat un dezavantaj de două goluri contra lui Real Madrid în stagiunea anterioară şi au luptat până la final pentru o nouă performanţă de excepţie. Aubameyang a redus rapid din diferenţă după o centrare a lui Castro (minutul 54), iar jocul a continuat să fie unul deschis, cu acţiuni de atac rapide în dreptul ambelor echipe. Gotze şi Aubameyang au creat alte momente de pericol la poarta lui Real Madrid, în timp ce Isco şi Casemiro au avut la rândul lor şansa de a restabili avantajul de două goluri al oaspeţilor. Oamenii lui Peter Bosz şi-au asumat din ce în ce mai multe riscuri odată cu trecerea timpului, iar campioana europeană a profitat, acelaşi Cristiano Ronaldo asigurând victoria în minutul 79 după o lansare a lui Modric.

În ciuda evoluţiilor mai puţin solide din campionat, UEFA Champions League pare în continuare să scoată la suprafaţă latura pozitivă a campioanei europene, care astfel ajunge la şase puncte şi devine principala favorită la clasarea pe prima poziţie a grupei H.

De partea cealaltă, misiunea se îngreunează pentru Borussia Dortmund, care nu are niciun punct după primele două meciuri şi va avea acum neapărată nevoie de victorie în ambele partide cu APOEL, înainte de duelul decisiv cu Tottenham.