0
  • Paris Saint-Germain
    PSG
    5

Celtic Glasgow – PSG 0-5. Cea mai scumpă linie de atac din lume face deja spectacol în Champions League

David Petre
13 septembrie 2017

Paris Saint-Germain a câștigat cu 5-0 meciul din deplasare cu Celtic Glasgow, cu Neymar, Mbappe și Cavani printre marcatori.

Aréola

Celtic Glasgow a primit pe teren propriu multe din forțele continentului în ultimii ani, dar fanii săi vor păstra pentru o lungă perioadă de timp în memorie viteza și forța cu care Paris Saint-Germain le-a distrus favoriții. „Am arătat ca niște copii de 12 ani”, a spus la finalul jocului managerul gazdelor, Brendan Rodgers, punctând firesc diferența dintre cele două echipe: „Cu tot respectul, locul și momentul în care se află acești jucători, nu sunt cu două, ci cu trei sau patru clase peste noi”.

Chiar dacă în discursul său a încercat să evidențieze obiectiv lipsurile propriei echipe fără să lovească în jucători, Rodgers nu și-a putut ascunde dezamăgirea față de prestația lui Celtic din prima repriză, în care adversarul său a fost la turație maximă. Cea mai scumpă linie de atac din istoria fotbalului și-a făcut treaba și la capătul primelor 45 de minute scorul era deja 3-0 pentru, fiecare dintre atacanții Neymar, Mbappe și Cavani trecându-și numele pe foaia marcatorilor, în timp ce portarul parizian a fost testat o singură dată, la o lovitură liberă executată de specialistul Griffiths.

Faza primului gol a pornit de la un fault nesancționat al lui Dani Alves asupra lui Scott Sinclair, însă controlul lui Rabiot la centrul terenului, pasa în spatele apărătorului pentru viteza lui Neymar și finalizarea sigură a acestuia au scos în evidență prăpastia valorică dintre cele două loturi. Neymar s-a aflat și la originea golului doi, marcat din centrarea sa de Mbappe după un luft al lui Cavani, apoi uruguayanul și-a trecut numele pe lista marcatorilor de la punctul cu var, după un fault inutil al lui Simunovic.

A mai fost timp până la pauză ca unul din fanii echipei gazdă să pătrundă pe teren și să încerce să îl agreseze pe Mbappe, lucru care le va aduce scoțienilor o sancțiune dură din partea UEFA care are toleranță zero față de astfel de incidente.