1
  • FC Barcelona
    Barcelona
    1

Chelsea – Barcelona 1-1. O gravă eroare defensivă o costă pe Chelsea victoria în fața Barcelonei

David Petre
20 februarie 2018

Chelsea și Barcelona au remizat pe Stamford Bridge într-un meci în care englezii s-au apărat admirabil și au avut două bare pe contraatac.

ter Stegen

În fața echipei combinative a Barcelonei, Antonio Conte a folosit tactica cea mai potrivită: nouă oameni așezați pe două linii în fața propriului careu i-au ținut pe catalani la respect, iar pe contraatac Willian și Hazard au profitat la maxim de spațiile lăsate de libere de un adversar mult prea avântat. Londonezii au executat ca la carte indicațiile antrenorului și Barcelona nu și-a putut crea nicio ocazie clară de gol, însă singura lor eroare comisă la începutul unei faze de construcție a fost taxată prompt de Messi, care prin primul său gol marcat în poarta lui Chelsea asigură catalanilor prima șansă la calificarea în sferturile de finală Champions League.

Pe Conte nu l-a interesat câștigarea meciului, ci doar să își mențină propria poartă neatinsă înaintea returului de pe Camp Nou, unde se putea presupune că va găsi și mai multe spații de exploatat. Alvaro Morata a fost păstrat pe banca de rezerve și Chelsea a aliniat un prim unsprezece fără un atacant de meserie, cu Eden Hazard vârf împins într-un teoretic 3-4-3, dar practic un sistem 5-4-1 în cea mai mare parte a întâlnirii, menit doar să blocheze Barcelona.

Execuția planului a fost aproape perfectă: în ciuda unei posesii generoase catalanii au avut puține atingeri în interiorul careului lui Curtois, culoarele pentru șuturi de la distanță au fost ca și inexistente, iar pretențiosul joc combinativ al oamenilor lui Valverde a fost limitat la o serie interminabilă de pase laterale. Șansa a surâs o singură dată elevitor lui Valverde, la o urcare a lui Paulinho în apropierea porții adverse, însă faza a fost încheiată cu o modestă lovitură de cap.

În opoziție cu jocul pretențios al Barcelonei, Chelsea a fost clinică prin simplitatea cu care a abordat contraatacurile, încercând de la distanță poarta lui Ter Stegen de câte ori a avut ocazia. Marcos Alonso a fost expeditorul singurului șut pe poartă al primei reprize dintr-o lovitură liberă, însă Willian cu două bare și Hazard cu alte două execuții din afara careului au semnat ocaziile importante ale primelor 45 de minute.

0

Lăudată pentru siguranța sa odată cu trecerea la sistemul 4-4-2 în mandatul lui Ernesto Valverde, apărarea Barcelonei a capotat lamentabil în minutul 62 când nu a adus niciun om în marginea careului la o lovitură de colț, Willian a primit în poziție liberă și a trimis mingea perfect lângă bară pentru 1-0. Părea scenariul perfect pentru Chelsea, însă strategia câștigătoare a lui Conte avea să fie dată peste cap de eroarea tânărului fundaș Christensen, care într-un moment de posesie al propriei echipe a trimis mingea greșit în fața propriului careu, Iniesta a evitat tacklingul lui Fabregas și a întors pentru Messi care a marcat fără probleme în dreapta lui Courtois și a întors soarta unei calificări care pentru catalani mergea în direcția greșită.

Chelsea – Barcelona, curiozități statistice

• Barcelona a primit gol pe Stamford Bridge în toate cele șapte vizite pe Stamford Bridge. A câștigat pe terenul lui Chelsea o singură dată (2-1 în februarie 2006), a remizat de două ori și a pierdut patru meciuri.
  • De la înfrângerea cu 1-2 din 2006, Chelsea nu a mai pierdut niciunul din cele opt jocuri cu Barcelona, câștigând două și remizând în alte șase.
  • Șase din totalul de nouă goluri marcate de Willian pentru Chelsea în Champions League au fost cu șuturi din afara careului.
    De altfel, de la transferul său pe Stamford Bridge în 2013-2014, Willian este jucătorul cu cele mai multe goluri marcate în Liga Campionilor din afara careului, fiind urmat de Cristianp Ronaldo și Neymar cu câte 5.
  • Messi a marcat 18 goluri în 27 de meciuri contra echipelor din Anglia.
  • După meciul de pe Stamford Bridge, Luis Suarez a ajuns la 881 de minute de la ultimul gol marcat în Champions League, în victoria cu 6-1 contra lui Paris Saint-Germain în martie 2017.