0

Chelsea – Qarabag 6-0. Londonezii revin în forță în Champions League

David Petre
13 septembrie 2017

Chelsea a reușit scorul serii, învingând cu 6-0 campioana Azerbaidjanului, Qarabag, aflată la debutul în grupele UEFA Champions League.

Šehić

Primul meci al unei echipe din Azerbaidjan s-a încheiat cu o înfrângere usturătoare, dar pentru Qarabag, echipă care cu 16 ani în urmă abia găsea bani pentru echipamentul de joc și pentru deplasările din campionat, rămâne o bornă istorică. Azerii au arătat o atitudine mândră după golul încasat de la Pedro încă din minutul 5, dar au capitulat după reușita magnifică a lui Zappacosta și în cele din urmă au fost protagoniștii scorului serii în etapa de debut a noului sezon de Champions League.

În fața unei debutante fără mari pretenții, Antonio Conte și-a permis să menajeze câteva piese de bază în vederea derby-ului londonez de duminică cu Arsenal, însă nu se poate spune că a luat jocul la preț de matineu. Tehnicianul italian a fost la fel de exuberant ca întotdeauna la goluri și nu și-a ascuns nervii la micile inexactități ale jucătorilor săi, în ciuda scorului liniștitor.

Alvaro Morata, Eden Hazard, David Luiz și Bakayoko au luat loc pe banca de rezerve, în timp ce Batshuayi, Andreas Christensen și Zappacosta au primit locuri în primul unsprezece, la fel ca și francezul N’Golo Kante, aflat abia acum la debutul în Champions League deși are la activ două titluri consecutive în Premier League.

Chelsea a deschis scorul în minutul 5: Willian a primit mingea fără marcaj după o lovitură de colț, l-a găsit pe Pedro în marginea careului și șutul acestuia a deblocat tabela. Golul serii a fost marcat de noul venit Zappacosta și i-a adus lui Thibault Courtois o rară mențiune a unui portar pe lista pasatorilor decisivi într-un meci de Champions League: goalkeeperul a inițiat o fază de atac cu o repunere spre jucătorul venit de la Torino, acesta a făcut o cursă de neoprit în banda dreaptă și a finalizat cu un șut din apropierea liniei de margine pentru cel mai frumos gol al serii. Fanii londonezi i-au dedicat ad-hoc un cântec noului erou de pe Stamford Bridge, „Zappacosta – he scores when he wants” și par a avea deja un nou favorit în detrimentului fotbalistului cu nume asemănător, Diego Costa, căzut în disgrație și aflat aproape de o înțelegere cu Atletico Madrid.

0

A fost nevoie de 10 minute din repriza secundă pentru ca Chelsea să ucidă meciul: stăpân la centrul terenului, Fabregas a centrat ideal pentru lovitura de cap a lui Azpilicueta, aflat la prima reușită personală în Liga Campionilor, iar scorul devenea 3-0.

Azerii au sperat că acesta va fi momentul în care Chelsea va lua piciorul de pe accelerație, însă intrarea lui Eden Hazard și Bakayoko le-a dovedit contrariul. Hazard și-a făcut imediat simțită prezența cu un șut în transversală, apoi o centrare a sa a fost respinsă de apărarea azeră până la Bakayoko care a împins balonul în poartă pentru 4-0.

Chelsea nu s-a oprit, Batshuayi a marcat în minutul 75 cu un șut la colțul scurt din afara careului, iar șase minute mai târziu Zappacosta a recuperat o minge în apropierea colțului terenului și a centrat spre același Batshuayi, obligându-l pe Medvedev să împingă balonul în propria poartă.

„A fost revenirea perfectă în Champions League, a declarat Antonio Conte la finalul jocului, dar pentru Chelsea greul abia de acum începe, cu o deplasare pe terenul lui Atletico Madrid pe 27 septembrie și apoi o dublă cu AS Roma.