3

Chelsea – Roma 3-3. Spectacol pe Stamford Bridge

Răzvan
19 octombrie 2017

Chelsea şi AS Roma au încheiat la egalitate, scor 3-3, într-un meci spectaculos contând pentru grupa C din UEFA Champions League

Alisson

Duelul de pe Stamford Bridge dintre antrenorii italieni Antonio Conte şi Eusebio Di Francesco, contând pentru clasamentul grupei C din UEFA Champions League, au adus în prim plan cel mai spectaculos şi interesant meci al serii, între campioana Angliei, Chelsea, şi vicecampioana Italiei, AS Roma. Rezultatul final de 3-3 premiază ambele echipe cu un punct important, care le permite să îşi menţină avantajul faţă de Atletico Madrid, după ce gruparea spaniolă nu a reuşit decât o remiză, scor 0-0, pe terenul celor de la Qarabag.

Tehnicianul oaspeţilor, Eusebio Di Francesco, l-a preferat pe Gerson lui Gengiz Ünder într-un trident ofensiv din care au mai făcut parte Diego Perotti şi Edin Dzeko. La mijloc au evoluat Gonalons, Strootman şi Nainggolan, în timp ce De Rossi şi Florenzi au rămas pe banca de rezerve. Antonio Conte s-a bazat pe un sistem tactic 3-5-2, însă cel mai important l-a avut din nou la dispoziţie pe atacantul spaniol Alvaro Morata, alături de Eden Hazard.

AS Roma nu s-a lăsat intimidată de atmosfera de pe arena Stamford Bridge şi a început meciul printr-un pressing foarte avansat. Însă primul moment important le-a aparţinut gazdelor, în minutul 5, când Morata s-a descurcat excelent în duelul cu defensiva italiană, dar finalizarea sa a fost prea centrală pentru a-l învinge pe portarul Alisson Becker. La scurt timp distanţă, răspunsul Romei a venit prin execuţia lui Diego Perotti de la marginea careului, puţin peste bara transversală a porţii apărate de Thibaut Courtouis. Vicecampioana Italiei arată o atitudine curajoasă, însă şi o oarecare fragilitate a defensivei, în special în evoluţia lui Juan Jesus, a cărui pasă greşită din minutul 11 a devenit un assist ideal pentru David Luiz, valorificat de jucătorul brazilian printr-o execuţie imparabilă pentru Alisson.

Formaţia din Serie A a avut de partea sa posesia şi a încercat să construiască în jumătatea de teren adversă, însă Chelsea s-a apărat atent, iar pe contraatac campioana Angliei a lovit din nou, de această dată ca urmare a unei greşeli din partea lui Bruno Peres: şutul lui Morata, deviat de Fazio, a devenit un assist perfect pentru Eden Hazard, care a majorat avantajul gazdelor. Părea a fi o seară nefastă pentru AS Roma şi cei 3000 de fani care au făcut deplasarea pe Stamford Bridge, însă în minutul 40, Aleksandar Kolarov a readus formaţia capitolină în meci, după o frumoasă acţiune personală. În partea a doua a confruntării, gruparea italiană a reuşit să îşi pună în dificultate adversarul, iar în minutul 54 o excelentă centrare a lui Kolarov a fost respinsă în ultimul moment de Thibaut Courtouis din faţa lui Edin Dzeko, aflat singur în careul mic.

0

Oaspeţii au continuat să atace, iar defensiva lui Chelsea a cedat din nou în minutul 64, după splendida execuţie a lui Edin Dzeko la capătul unei lansări lungi a lui Fazio. Atacantul bosnic a reuşit astfel primul său gol împotriva celor de la Chelsea, deşi a evoluat în Premier League timp de cinci sezoane pentru Manchester City. Doar şase minute mai târziu, Dzeko şi-a trecut în cont dubla, din nou după o iniţiativă a lui Kolarov, unul dintre cei mai buni jucători al oaspeţilor. A fost al zecelea gol marcat de vârful bosniac în actualul sezon, dintre care trei în UEFA Champions League. La meciul său cu numărul 100 pentru AS Roma, Dzeko ar fi putut avea parte de o noapte magică, însă pe final finalizarea sa printr-o lovitură de cap nu a dus la majorarea avantajului italienilor. Ceea ce în cele din urmă avea să coste pe AS Roma, care s-a văzut egalată după o nouă neatenţie în defensivă, care i-a permis lui Eden Hazard să restabilească egalitatea printr-o lovitură de cap dintr-o poziţie excelentă, complet nemarcat de apărarea formaţiei giallorossa.

Scor final 3-3 şi ambele echipe pot fi mulţumite de punctul obţinut la capătul unui duel care s-a ridicat la nivelul aşteptărilor. Chelsea îşi păstrează primul loc în clasamentul grupei C din UEFA Champions League, cu şapte puncte adunate după primele trei meciuri, în timp ce AS Roma menţine avantajul de trei puncte în faţa celor de la Atletico Madrid, principala contracandidată la calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei.