Dinamo Zagreb – Juventus 0-4. Prima victorie pentru campioana Italiei în grupa H

Răzvan
28 septembrie 2016

Juventus s-a impus în deplasare contra celor de la Dinamo Zagreb cu scorul de 4-0, graţie golurilor marcate de Pjanic, Higuain, Dybala şi Dani Alves.

Dinamo Zagreb - Juventus 0-4

Juventus Torino se prezenta marţi seara pe stadionul Maksimir din capitala Croatiei cu un singur obiectiv, cel de a obţine toate cele trei puncte pentru a nu-şi complica şi mai mult situaţia în grupa H din UEFA Champions League, după ce în primul meci din faza grupelor campioana Italiei nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 0-0, pe teren propriu împotriva deţinătoarei trofeului UEFA Europa League, FC Sevilla.

Dinamo Zagreb a confirmat momentul dificil pe care îl traversează, concretizat prin demisia înaintată de antrenorul Zlatko Kranjcar, care a decis să părăsească banca tehnică a campioanei Croaţiei din cauza începutului extrem de modest de sezon, atât în campionat, cât şi în UEFA Champions League, unde prima partida din grupă a consemnat un eşec pe terenul celor de la Olympique Lyon cu scorul de 3-0. Tehnicianul Zeljko Sopic a preluat formaţia din Zagreb, însă nu a putut schimba nimic semnificativ în scurta perioadă de timp, astfel că deznodământul confruntării de pe stadionul Maksimir era unul uşor de anticipat.

Juventus s-a instalat în jumătatea adversă încă din primele minute ale partidei şi a destabilizat apărarea celor de la Dinamo Zagreb printr-un joc de pase rapid care a făcut ca aşezarea aglomerată în faţa propriului careu a gazdelor să nu fie de ajuns pentru o blocare eficientă a iniţiativelor ofensive ale torinezilor. Golul care a uşurat misiunea oamenilor lui Massimiliano Allegri a venit la jumătatea primei reprize, când mijlocaşul Miralem Pjanic a profitat de o imensă eroare în defensiva croată şi l-a învins pe portarul Adrian Semper printr-o deviere elegantă, deschizând astfel drumul către un succes facil pentru campioana Italiei. Atacantul argentinian Gonzalo Higuain a înscris apoi primul său gol în tricoul lui Juventus în Champions League după o lansare perfectă a lui Miralem Pjanic, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, nevoit însă să fie înlocuit la pauză din cauza unei lovituri dure la genunchi.

Partea secundă s-a desfăşurat într-o manieră similară, deşi Juventus a ales să nu mai forţeze şi să îşi menajeze forţele în vederea mult mai dificilelor partide care vor urma în campionat şi în competiţia europeană. Tânărul Paulo Dybala, care nu reuşise să înscrie niciun gol în actualul sezon, şi-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 57 printr-o execuţie splendidă de la 30 de metri, pentru ca apoi publicul gazdă să întâmpine cu apluaze intrarea pe teren a lui Marko Pjaca. În ciuda scorului de pe tabelă şi a jocului modest evidenţiat de Dinamo Zagreb, suporterii croaţi nu au uitat de evoluţiile încântătoare ale tânărului mijlocaş ofensiv, pentru care campioana Italiei a plătit 25 de milioane de euro în această vară. Pe final a fost timp pentru un gol şi al lui Dani Alves, a cărui execuţie din lovitură liberă a stabilit scorul final, 4-0.

Juventus urcă astfel pe prima poziţie a clasamentului H din UEFA Champions League, la egalitate cu FC Sevilla, învingătoare în duelul cu Lyon de pe teren propriu. Torinezii se vor deplasa în Franţa pentru meciul împotriva echipei lui Bruno Genesio, programat a se disputa pe 18 octombrie, în timp ce Dinamo Zagreb va spera să poată obţine ceva din confruntarea de pe teren propriu cu FC Sevilla, pentru a mai păstra speranţe de a se clasa cel puţin pe poziţia a treia în grupă şi a continua astfel în Europa League.