4
  • AS Roma
    AS Roma
    1

FC Barcelona – AS Roma 4-1. Catalanii, la un pas de calificarea în semifinalele Champions League

David Petre
6 aprilie 2018

FC Barcelona s-a impus cu scorul de 4-1 contra celor de la AS Roma, într-un meci contând pentru manşa tur a sferturilor de finală din Champions League

Alisson

Chiar și fără să ofere cea mai bună versiune a sa, Barcelona și-a fructificat superioritatea valorică și a trecut de Roma cu 4-1 în manșa tur a sferturilor de finală UEFA Champions League, făcând un pas uriaș – dacă nu chiar decisiv – spre careul de ași al competiției. Diferența înregistrată la final pe tabela de marcaj este cea scontată, însă lucrurile pe teren nu au fost atât de simple pentru catalani după cum sugerează scorul, Roma făcând pe Camp Nou o partidă ordonată și curajoasă din care putea scoate mai mult cu puțină șansă în defensivă și cu mai multă inspirație în atac, acolo unde ultima pasă sau finalizarea nu au avut precizia necesară pentru a taxa evidentele lacune ale Barcelonei.

Roma a acuzat absența a doi oameni de bază, turcul Ünder și mijlocașul Nainggolan, însă chiar și fără ei a găsit pe Camp Nou o situație favorabilă, creată de Valverde prin titularizarea lui Semedo pe postul de fundaș dreapta și urcarea lui Sergi Roberto la mijlocul terenului. Probabil că tehnicianul catalan a regretat decizia fiindcă inexactitățile defensive ale lui Semedo au oferit bune situații adversarilor, dar și pentru că Roma a propus o echipă scurtă, comasată în prima parte a jocului în zona centrală, situație ce ar fi putut fi speculată în dreapta de rapidul Dembele.

Roma a părut victimă sigură la cât de sus a început meciul, însă coordonarea perfectă a fundașilor săi i-a lăsat pe catalani în mai multe rânduri în poziție de ofsaid atunci când aceștia au încercat pasa lungă, soluția optimă pentru a evita pădurea de picioare pe care formația vizitatoare a întins-o pe doar 25-30 de metri. Abia în minutul 18 Barcelona și-a creat o ocazie, o bară a lui Rakitic din unghi după o minge bâlbâită de apărarea romană, apoi a venit rândul lui Suarez să tragă cam din aceeași poziție zece minute mai târziu pentru o paradă a lui Alisson. Ce nu a reușit atacul blaugrana a reușit De Rossi, care și-a învins propriul portar cu o deviere din afara careului la o minge ce ar fi ajuns însă la Messi într-o excelentă poziție de finalizare. Romei i s-a oferit o rapidă șansă de egalare la o lovitură liberă din marginea careului, executată însă slab în zid.

Partea secundă a început cu o nouă situație bună a formației vizitatoare, apoi publicul de pe Camp Nou a înghețat când a văzut mingea în bara porții lui Ter Stegen, la o fază la care mingea depășise inițial spațiul de joc. Momentul bun al Romei a fost însă anulat de o nouă acțiune lipsită de șansă la poarta lui Alisson, unde Manolas a deviat nefericit o minge revenită din bară pentru 2-0.