4

Feyenoord – Manchester City 0-4. Misiune facilă pentru favorita grupei F

Răzvan
14 septembrie 2017

Manchester City a debutat în grupa F din UEFA Champions League printr-un succes categoric obţinut la Rotterdam, scor 4-0 contra celor de la Feyenoord

Ederson

„Era foarte important să câştigăm acest prim meci din Champions League, însă trebuie să fim perfect conştienţi de faptul că încă nu am obţinut nimic, deşi este o seară frumoasă pentru noi. Sezonul trecut nu am fost capabili să obţinem nicio victorie pe teren străin în Champions League, o situaţie despre care am discutat împreună cu echipa. Dacă vrem să progresăm în această competiţie trebuie să câştigăm meciuri în deplasare. Alături de cele de pe teren propriu, desigur. Astăzi ne-a ajutat faptul că am înscris în primele minute de joc, dar apoi am continuat să atacăm şi în acelaşi timp să facem un joc defensiv bun.”

Pep Guardiola se poate declara mulţumit după debutul pozitiv al celor de la Manchester City în grupa F din UEFA Champions League: „Cetăţenii” şi-au respectat statutul de favorită în duelul disputat miercuri seara pe arena campioanei Olandei, Feyenoord, şi au obţinut un succes categoric, scor 4-0, care permite formaţiei din Premier League să se instaleze deja în fruntea clasamentului grupei.

De doar 25 de minute a avut nevoie Manchester City pentru a rezolva în mare parte soarta celor trei puncte ale confruntării de pe stadionul Feijenoord. Drumul către victorie a fost deschis încă din minutul 2, când după o centrare din corner a lui David Silva, fundaşul John Stones a marcat printr-o lovitură de cap la care veteranul portar Brad Jones nu a putut interveni. Formaţia olandeză a părut să acuze golul primit rapid şi a cedat din nou la doar câteva minute distanţă: de această dată a fost rândul lui Sergio Aguero să îşi treacă numele pe lista marcatorilor, atacantul argentinian reuşind să valorifice o centrare ideală a lui Kyle Walker.

Feyenoord a capitulat deifinitiv sub forţa ofensivă a englezilor iar în minutul 25 Gabriel Jesus a majorat avantajul lui Manchester City, tânărul atacant brazilian fiind cel mai abil în a profita de o fază aglomerată în interiorul careului. Deşi nu a mai avut niciun motiv să forţeze în partea a doua a confruntării de la Rotterdam, formaţia pregătită de Pep Guardiola şi-a concretizat superioritatea netă printr-un nou gol marcat de John Stones, care a stabilit rezultatul final încă din minutul 63, după o centrare a lui Kevin de Bruyne.