1
  • Manchester City
    Man.City
    2

Hoffenheim – Manchester City 1-2. Campioana Angliei câștigă cu un gol marcat târziu după o eroare individuală

David Petre
2 octombrie 2018

Hoffenheim a avut o evoluție lăudabilă în meciul cu Manchester City din etapa a doua a grupelor Champions League, dar a pierdut în minutele de final.

Ederson

Hoffenheim a făcut un joc remarcabil la primul meci de Champions League în fața propriilor suporteri și a fost aproape de un rezultat pozitiv în duelul cu Manchester City, însă o eroare individuală în minutele de final a condamnat-o în cele din urmă la o înfrângere în urma căreia coboară pe ultimul loc al Grupei F. David Silva a fost salvatorul campioanei Angliei, care după un neașteptat 1-2 în prima etapă pe teren propriu cu Lyon nu a fost departe să bifeze un al doilea rezultat nescontat în cea mai importantă competiție a Europei.

Manchester City este echipa creditată cu prima șansă la câștigarea Champions League iar sosirea sa pe Rhein-Neckar-Arena din Sinsheim a fost privită ca o adevărată sărbătoare, însă bucuria a fost umbrită de numeroasele problemele de efectiv din tabăra gazdelor, care s-au văzut nevoite să îl includă pe foaia de joc pe tânărul Alfons Amade la doar câteva ore după ce evoluase în meciul echipelor U-19 din Youth League. De partea cealaltă principala noutate a fost prezența de banca de rezerve a lui Pep Guardiola, care fusese suspendat în meciul din prima rundă contra lui Lyon.

Jocul de la Sinsheim a început furtunos, cu un gol marcat pentru gazde după doar 45 de secunde de Belfodil care a profitat de poziționarea greșită a lui Otamendi, însă City a egalat după doar șapte minute prin Kun Aguero, găsit în fața porții de Sane după o magistrală pasă a lui David Silva. La 1-1 meciul a decurs în direcția așteptată și până la pauză trupa lui Guardiola și-a trecut în cont trei mari ocazii de gol: portarul Baumann a avut o intervenție formidabilă la pătrunderea în viteză a lui Sterling (15), Kun Aguero a ratat de puțin ținta cu o reluare acrobatică de pe linia careului mic (33), apoi Baumann a scos de sub transversală șutul aceluiași Aguero din afara careului (35). A fost acțiune și la poarta cealaltă unde Ederson s-a opus șutului în diagonală al lui Belfodil, lansat spre gol de o pasă trimisă greșit înapoi de Aymeric Laporte.

Cu un plus de siguranță defensivă, Hoffenheim a pus-o în încurcătură pe City în partea secundă a meciului, iar David Silva (51) și Fenandinho (59) au punctat doar prin semiocazii posesia sterilă a oaspeților. Centralul sloven Damir Skomina a avut două decizii controversate arătându-i doar galben lui Walker pentru un fault dur la Kaderabek în minutul 66 și apoi refuzându-le celor de la Hoffe un penalty în minutul 73, iar meciul părea să se îndrepte spre un 1-1. A venit însă eroarea din minutul 87 a tânărului fundaș central Posch care a preferat să preia în careu o minge pe care ar fi putut să o degajeze, David Silva i-a suflat balonul și a punctat fără probleme din marginea careului de șase metri.