Juventus – Lyon 1-1. Două puncte pierdute pe teren propriu de campioana Italiei

Răzvan
3 noiembrie 2016

Juventus şi Olympique Lyon au încheiat la egalitate, scor 1-1, într-un meci contând pentru configuraţia grupei H din UEFA Champions League.

Mario Mandzukic (Juventus)

Juventus a irosit posibilitatea de a-şi asigura calificarea în rundele eliminatorii din UEFA Champions League cu doua meciuri înainte de finalul fazei grupelor, după rezultatul de egalitate înregistrat pe teren propriu contra celor de la Olympique Lyon. În urma cu două săptămâni, campioana Italiei se impunea pe Stade des Lumieres cu scorul de 1-0, deşi a evoluat aproximativ 35 de minute în inferioritate numerică, însă de această dată oamenii lui Massimiliano Allegri nu au mai reuşit să gestioneze avantajul de pe tabelă într-o manieră eficientă, fiind egalaţi cu cinci minute înainte de finalul confruntării de la Torino.

Fără o serie de jucători importanţi precum Paulo Dybala, Giorgio Chiellini (ambii accidentaţi), Mario Lemina (suspendat) sau Stephan Lichtsteiner (care nu a fost inclus pe lista jucătorilor disponibili pentru această fază din UEFA Champions League), Juventus a început meciul bine şi a avut parte de 20 de minute extrem de intense, dar în care nu a concretizat decât o singură şansă: Stefano Sturaro a fost faultat în careu în minutul 12, iar Gonzalo Higuain a transformat cu precizie lovitura de la 11 metri.

Atacantul argentinian al torinezilor ar fi putut asigura un avantaj mult mai liniştitor, însă a ratat apoi dintr-o poziţie ideală de a marca, după o recuperare a lui Mario Mandzukic şi o pasă decisivă către Higuain, a cărui finalizare din interiorul careului, complet nemarcat, a trecut peste poartă. Avea să fie însă ultima sclipire din jocul lui Juventus, care a ales în a doua repriză să închidă meciul, în tentativa de a proteja avantajul de un gol obţinut după primele 45 de minute.

O strategie care de această dată nu s-a mai dovedit utilă, oamenii lui Bruno Genesio reuşind treptat să revină în joc şi să pună în dificultate defensiva torineză. Tehnicianul oaspeţilor i-a aruncat în luptă pe Maxwell Cornet, resepctiv Sergi Darder, însă protagonistul din tabăra franceză avea să fie mijlocaşul Corentin Tolisso, care cu cinci minute înainte de final a restabilit egalitatea printr-o lovitură de cap după o centrare din lovitură liberă a lui Rachid Ghezzal. Lipsa de siguranţă a defensivei lui Juventus la fazele fixe i-a costat de această dată două puncte pe oamenii lui Massimiliano Allegri, care vor trebui să îşi îmbunătăţească semnificativ jocul pentru a putea spera la o performanţă importantă în acest sezon de UEFA Champions League.

Scor final 1-1 şi Juventus pierde două puncte în lupta cu Sevilla pentru primul loc al clasamentului grupei H. Peste trei săptămâni, campioana Italiei se va deplasa pe Estadio Ramon Sanchez Pizjuan din Sevilla in vederea duelului decisiv cu gruparea spaniolă, care ocupă acum prima poziţie a clasamentului, cu zece puncte. De partea cealaltă, Olympique Lyon se poate declara mulţumită de remiza de la Torino, însă va avea neapărată nevoie de un succes în următorul meci, programat de asemenea în deplasare, cu Dinamo Zagreb, pentru a mai putea spera la calificarea în rundele eliminatorii din UEFA Champions League.