0

Juventus – Olympiacos 2-0. Higuain şi Mandzukic aduc victoria torinezilor

Răzvan
27 septembrie 2017

Golurile marcate de Gonzalo Higuain şi Mario Mandzukic în repriza a doua au adus victoria pentru Juventus în meciul cu Olympiacos din grupa D

Proto

Juventus ar fi trebuit să aibă o misiune facilă pe teren propriu în al doilea meci din faza grupelor UEFA Champions League, în compania grecilor de la Olympiacos, partidă care a avut loc pe Allianz Stadium din Torino. După eşecul categoric din prima confruntare, scor 3-0 cu Barcelona, şi având în faţa un adversar de o valoare net inferioară, campioana Italiei nu concepea niciun alt rezultat în afara victoriei. Însă grecii au rezistat timp de 70 de minute la Torino şi nu au fost departe de un rezultat de egalitate care ar fi reprezentat o imensă surpriză.

Confruntarea ar fi trebuit să fie şi mai uşoară pentru gazde dacă ne gândim că Olympiacos a rămas fără antrenor chiar înainte de duelul cu Juventus, Takis Lemonis fiind numit provizoriu pe banca tehnică a grecilor.

Totuşi, fără o serie de jucători importanţi precum Claudio Marchisio, Sami Khedira, Miralem Pjanic sau Stephan Lichtsteiner, şi cu Gonzalo Higuain iniţial doar pe banca de rezerve din cauza formei recente mai puţin bune, campioana Italiei a întâmpinat numeroase dificultăţi în faţa unui adversar care a venit pregătit să apere rezultatul de 0-0 şi a încercat timide acţiuni ofensive doar pe contraatac. Fără a se putea baza pe mijlocaşii centrali titulari, antrenorul Massimiliano Allegri l-a trimis pe teren pe tânărul Rodrigo Bentancur, care a evoluat alături de fostul mijlocaş al celor de la Paris Saint Germain, Blaise Matuidi.

După cum era de aşteptat, gruparea torineză a controlat meciul încă din start la capitolul posesie şi dominare teritorială, însă fără viteza şi lucidinatea necesară pentru a pune cu adevărat în pericol poarta apărată de Silvio Proto. Câteva şuturi de la distanţă şi o serie de faze fixe au reprezentat singurele realizări notabile ale lui Juventus de-a lungul primei reprize, mult prea puţin în faţa unei echipe a lui Olympiacos care a acceptat dominarea adversarului în propria jumătate, dar a blocat majoritatea culoarelor din preajma careului.

0

Repriza secundă a debutat într-o manieră similară, cu un ritm lent al italienilor şi o singură oportunitate de gol, în urma loviturii libere executate de Douglas Costa, care a trecut puţin pe lângă. La capătul primei ore de joc, tehnicianul gazdelor a apelat la introducerea pe teren a lui Gonzalo Higuain: deşi atacantul argentinian a avut parte de evoluţii mai degrabă modeste în primele partide din actualul sezon, Massimiliano Allegri a mizat pe experienţa şi calităţile de golgheter ale fostului vârf de la Real Madrid şi Napoli, iar decizia avea să fie una inspirată. La prima acţiune de atac, pasa lui Alex Sandro a fost continuată cu un şut blocat al lui Higuain, însă atacantul argentinian a urmărit balonul şi din a doua tentativa nu a greşit. Avea să fie golul după care Juventus a alergat timp de 70 de minute şi golul care a dechis drumul către trei puncte extrem de importante pentru campioana Italiei, având în vedere situaţia din clasamentul grupei D. Pe final, resemnarea oaspeţilor s-a concretizat prin al doilea gol al lui Juve, marcat de Mario Mandzukic după o fază creată de argentinienii torinezilor, Higuain şi Dybala.

Scor final 2-0 şi Juventus începe parcurul de recuperare după eşecul din prima partidă. Pentru campioana Italiei urmează acum dubla confruntare cu Sporting Lisabona, din care torinezii vor avea nevoie de şase puncte pentru a face un pas cu adevărat decisiv în lupta pentru clasarea pe poziţia a doua şi calificarea în fazele eliminatorii din UEFA Champions League.