0
  • Real Madrid
    Real Madrid
    3

Juventus – Real Madrid 0-3. Cristiano Ronaldo asigură prezenţa campioanei europene în semifinale

Răzvan
4 aprilie 2018

Două goluri marcate de Cristiano Ronaldo şi o reuşită a lui Marcelo au adus victoria pentru Real Madrid în meciul cu Juventus contând pentru manşa tur a sferturilor UEFA Champions League

Navas

Juventus – Real Madrid era confruntarea considerată de multă lume cea mai interesantă a rundei sferturilor de finală din UEFA Champions League, duelul dintre finalistele ediţiei anterioare şi echipele care au impresionat cel mai mult de-a lungul ultimilor trei ani la nivelul competiţiei europene, iar manşa tur, disputată în această seară pe Allianz Stadium din Torino, nu a dezamăgit, deşi la finalul meciului scorul nu lasă multe motive de îndoială în ceea ce priveşte numele echipei care va obţine calificarea în următoarea fază.

Echilibrul între două dintre cele mai puternice echipe ale Europei era ilustrat şi de statistica meciurilor directe la nivelul UEFA Champions League/Cupei Campionilor Europeni consemnată înainte de partida din această seara: Juve şi Real Madrid s-au înfruntat de 19 ori până acum, cu un bilanţ general format din nouă victorii ale spaniolilor, opt pentru campioana Italiei şi două rezultate de egalitate. În istoria competiţiei, Bayern Munchen este singura echipă care a înfruntat pe Real Madrid mai mult decât Juventus, confirmând astfel tradiţia unui duel care a oferit de multe ori emoţii şi spectacol.

Două absenţe importante din formaţia de start a formaţiei torineze, mijlocaşul Miralem Pjanic şi fundaşul Medhi Benatia fiind indisponibili pentru această primă manşă ca urmare a unor suspendări. Atacantul croat Mario Mandzukic a fost incert  din cauza unor probleme medicale, iar fostul vârf al celor de la Bayern Munchen a rămas în cele din urmă doar pe banca de rezerve. Experimentatul fundaş Andrea Barzagli l-a înlocuit pe Medhi Benatia în centrul defensivei lui Juventus, alături de Giorgio Chiellini, în timp ce Mattia De Sciglio, respectiv Kwadwo Asamoah au evoluat pe cele două benzi. Deşi Miralem Pjanic nu a putut fi prezent în centrul liniei de mijloc, antrenorul Massimiliano Allegri nu a apelat la Claudio Marchisio, ci a preferat să mizeze pe tânărul Rodrigo Bentancur, alături de Sami Khedira, în spatele unui trifent ofensiv format din Douglas Costa, Paulo Dybala şi Alex Sandro, care s-a aflat în sprijinul atacantului argentinian Gonzalo Higuain.

De partea cealaltă, nicio surpriză în ceea ce priveşte alcătuirea formaţiei de start a lui Real Madrid, antrenorul francez Zinedine Zidane având la dispoziţie cel mai bun prim 11, cu numeroase modificări faţă de formula utilizată în ultima etapă de campionat : Marcelo, Sergio Ramos, Raphael Varane şi Daniel Carvajal au evoluat în apărare, Isco, Casemiro, Toni Kroos şi Luka Modric au alcătuit o linie de mijloc extrem de mobilă a oaspeţilor, în timp ce Cristiano Ronaldo şi Karim Benzema au fost principalii responsabili de compartimentul ofensiv al campioanei Spaniei.

0

Juventus se prezenta la meciul din această seară după o serie de 27 de partide pe teren propriu fără eşec la nivelul cupelor euorpene, cu o statistică generală alcătuită din 16 victorii şi 11 rezultate de egalitate, interval în care torinezii au încheiat 14 confruntări fără a primi gol. Ultimul adversar capabil să învingă gruparea bianconero la Torino a fost Bayern Munchen, în aprilie 2013. Însă oamenii lui Max Allegri şi-au înfruntat încă o dată „bestia nera”, portughezul Cristiano Ronaldo, care înainte de acest meci marcase în fiecare dintre precedentele cinci partide de UEFA Champions League disputate împotriva lui Juventus, iar vedeta lui Real Madrid a confirmat din nou forma de excepţie, prin alte două reuşite care au făcut încă o dată diferenţa. De altfel Cristiano Ronaldo este jucătorul din istoria Champions League care a înscris cel mai mult împotriva lui Juventus (nouă goluri, inclusiv cele două din acest meci). Niciun alt jucător nu a reuşit să marcheze mai mult de patru goluri formaţiei bianconero în această competiţie.

Căpitanul torinezilor, Gianluigi Buffon  (ajuns la 116 prezenţe în Champions League), se afla în căutarea meciului cu numărul 50 fără gol primit în această competiţie, (doar doi portari au reuşit să atingă borna, Edwin van der Sar în 96 de partide şi Iker Casillas în 148 de partide), însă după doar trei minute de joc, Cristiano Ronaldo a deschis scorul pe Allianz Stadium, printr-o reluare din prima la capătul unei centrări de pe partea stângă. În ciuda golului primit, Juventus a avut capacitatea de a-şi impune ritmul timp de o oră şi a trecut pe lângă egalare în cel puţin trei rânduri, însă o intervenţie decisivă a lui Keylor Navas şi două finalizări imprecise ale gazdelor au făcut ca Real Madrid să îşi menţină avantajul. Iar campioana Spaniei a profitat apoi de o neînţelegere între Giorgio Chiellini şi Gianluigi Buffon, ceea ce a creat faza din care Cristiano Ronaldo a înscris un splendid gol printr-o reluare din „foarfecă” şi a asigurat în mare parte victoria echipei sale. Eliminarea lui Paulo Dybala şi golul al treilea, înscris de Marcelo, au contat mai degrabă doar la capitolul statistică.

Juventus a ajuns de şapte ori în faza semifinalelor UEFA Champions League, un record pentru un club din Serie A, însă campioana Italiei va trebui să mai aştepte cel puţin un an pentru a continua şirul prezenţelor în această rundă a competiţiei. Real Madrid este foarte aproape de a ajunge la a-13-a participare în faza semifinalelor Champions League , iar cele 12 prezenţe actuale reprezintă deja un record.