2

Juventus – Tottenham Hotspur 2-2. Calificarea se decide pe Wembley

Răzvan
23 februarie 2018

Juventus şi Tottenham Hotspur au încheiat la egalitate, scor 2-2, în manşa tur a optimilor de finală din UEFA Champions League

Lloris

Un rezultat de egalitate caracterizat de multe regrete pentru Juventus, care în manşa tur a optimilor de finală din UEFA Champions League nu a reuşit decât o remiză, scor 2-2 pe teren propriu contra celor de la Tottenham. În ciuda unui rapid avantaj de două goluri şi a unor bune ocazii de a marca golul al treilea, campioana Italiei s-a văzut egalată cu 20 de minute înainte de final şi nu a mai avut luciditatea şi prospeţimea fizică pentru a forţa victoria, în faţa unei echipe a lui Tottenham care nu s-a lăsat intimidată de renumele adversarului său şi a evoluat dezinvolt pe Allianz Stadium din Torino.

Infermerie plină pentru tehnicianul italian Massimiliano Allegri, care a fost nevoit să se descurce fără o serie de oameni importanţi precum Andrea Barzagli, Benedikt Howedes, Stephan Lichtsteiner, Juan Cuadrado, Blaise Matuidi sau mai ales Paulo Dybala, cu toţii fiind indisponibili ca urmare a problemelor de natură medicală. În aceste condiţii, Juventus a renunţat la sistemul 4-3-3 utilizat în ultimele etape şi a revenit la modulul tactic 4-2-3-1, graţie căruia gruparea torineză a ajuns până în finala competiţiei de anul trecut, pierdută la Cardiff cu Real Madrid. De partea cealaltă, o singură absenţă importantă din tabăra englezilor, fundaşul Toby Alderweireld lipsind din centrul defensivei ca urmare a unei accidentări. Erik Lamela a fost preferat ca titular, într-o linie de trei oameni, alături de Dele Alli şi Christian Eriksen, în sprijinul atacantului Harry Kane.

Juventus – Tottenham Hotspur, debut perfect al campioanei Italiei, replică pe măsură a englezilor

Susţinută frenetic de aproape 40,000 de fani, formaţia bianconero a început meciul într-o manieră pozitivă, însă foarte probabil nici cel mai optimist fan al lui Juventus nu se aştepta ca echipa lui Massimiliano Allegri să obţină un avantaj de două goluri după doar zece minute de joc. O lovitură liberă executată inteligent de Miralem Pjanic şi reluată de Gonzalo Higuain printr-un splendid şut la colţul lung a deschis scorul în minutul 2, pentru ca apoi vârful argentinian şă îşi treacă în cont dubla, după un penalty obţinut de Federico Bernardeschi.

Un avantaj de două goluri pentru Juventus pe teren propriu în Serie A ar fi însemnat foarte probabil un succes aproape cert, însă spiritul de luptă al englezilor a ieşit apoi în prim plan şi a făcut ca Tottenham să reintre în meci. Treptat, oaspeţii au preluat controlul jocului, iar în minutul 26 Gigi Buffon a intervenit salvator la lovitura de cap a lui Harry Kane, însă zece minute mai târziu experimentatul portar italian nu a mai putut face nimic în faţa atacantului englez, care a profitat de o eroare a lui Giorgio Chiellini şi a marcat al şaptelea său gol în actuala ediţie de UEFA Champions League. Deşi formaţia antrenată de Mauricio Pochettino a avut o replică impresionantă, obligându-şi adversarul în multe momente să ocupe poziţii defensive, Juventus a fost aproape de a intra la cabine cu un avantaj de două goluri: în prelungirile primei părţi, pătrunderea în viteză a lui Douglas Costa a fost oprită printr-o intervenţie neregulamentară de Serge Aurier în suprafaţa de pedeapsă, iar campioana Italiei beneficia de un nou penalty. De această dată, execuţia lui Gonzalo Higuain a lovit bara transversală, astfel ca Juve rata oportunitatea de a se desprinde la 3-1.

0

Tottenham a continuat evoluţia pozitivă şi în partea a două, având de partea sa posesia şi dominarea teritorială, deşi primele două ocazii ale reprizei i-au aparţinut lui Juventus: o lovitură de cap a lui Mario Mandzukic, după o centrare din corner, şi o execuţie plasată la colţul lung a lui Federico Bernardeschi, au făcut ca torinezii să fie periculoşi la poarta lui Hugo Lloris. Mult prea puţin însă pentru nivelul aşteptărilor din partea campioanei Italiei, care în minutul 71 s-a văzut egalată după şutul lui Christian Eriksen dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. Execuţia mijlocaşului ofensiv danez l-a surprins pe Gigi Buffon şi a făcut ca returul de pe stadionul Wembley, programat a se disputa pe 7 martie, să devină unul extrem de interesant, cu Tottenham care poate fi de acum considerată principala favorită la calificarea în sferturi, însă şi o echipă a lui Juventus ce la retur se va putea baza pe Paulo Dybala în tentativa de a continua parcursul la nivel european.

Juventus – Tottenham Hotspur, declaraţii ale antrenorilor

Massimiliano Allegri: „A fost un meci frumos, am reuşit să obţinem un avantaj de două goluri, apoi ei au avut capacitatea de a pune presiune asupra noastră. Şi-au creat ocazia de gol de la jumătatea primei reprize, când Buffon a avut o intervenţie de excepţie, apoi noi am fi putut face 3-0. În cele din urmă ei au redus din diferenţă, iar noi am ratat penalty. În partea a doua nu şi-au creat aproape nicio ocazie. Acum urmează returul, o partidă pe care va trebui să încercăm să o câştigăm. Împotriva unei echipe precum Tottenham este normal să te regăseşti în dificultate în anumite momente, deşi după 2-0 noi ne-am retras prea mult şi trebuie să ne îmbunătăţim din acest punct de vedere. Avem toate calităţile necesare pentru a merge la Londra şi a câştiga.”

Mauricio Pochettino: „Lucrul care mă încântă cel mai mult este faptul că am dominat pe Juventus în multe momente ale jocului. Am reuşit să ne impunem stilul de joc, poate că a fost offside la primul gol marcat de Higuain, dar apoi de la 2-0 a existat o reacţie extraordinară din partea echipei mele. Discursul calificării rămâne deschis, Juve are încă o bună şansă de a se califica, aşadar va trebui să evităm greşelile comise în startul partidei. Cred că lumea a apreciat jocul din această seară şi a fost un meci demn de optimile de finală din Champions League.”