3
  • Young Boys
    Young Boys
    0

Juventus – Young Boys 3-0. Hattrick-ul lui Dybala o trimite pe Juventus pe primul loc în Grupa H

David Petre
2 octombrie 2018

Paulo Dybala a reușit un hattrick în victoria clară a lui Juventus în fața lui Young Boys Berna, scor 3-0, în etapa a doua a grupelor Champions League.

Ballmoos

După un debut șters de sezon, Paulo Dybala a profitat din plin de absența lui Cristiano Ronaldo și a captat toate flashurile printr-un hattrick spectaculos la primul meci al lui Juventus în fața propriilor suporteri în actuala ediție de Champions League. Campioana Italiei este în pragul unei reorganizări administrative după anunțata despărțire de Beppe Marotta, însă atât absența directorului general cât și cea a starului Cristiano Ronaldo au trecut neobservate într-un joc în care Bătrâna Doamnă a fost cu două clase peste adversarul aflat în premieră în cea mai prestigioasă competiție a echipelor de club.

În lipsa lui Ronaldo, suspendat în urma eliminării suferite în meciul de la Valencia, antrenorul Massimiliano Allegri a abordat jocul într-un sistem 3-4-1-2, cu tânărul Bernardeschi în spatele vârfurilor și cu o inedită linie de fund în care Barzagli a bifat al doilea joc stagional la Juventus în locul lui Chiellini, iar Benatia a jucat pe postul ocupat de regulă de Joao Cancelo. Young Boys a sosit la Torino cu cinci schimbări față de unsprezecele de start cu care câștigase în weekend cu 4-1 deplasarea de la FC Thun, însă prospeținea jucătorilor săi nu a putut compensa neta diferență de valoare dintre cele două echipe.

A fost nevoie de doar cinci minute pentru ca Juventus să deschidă scorul. La 37 de ani și purtând pe braț banderola de căpitan, Andrea Barzagli a trimis o minge lungă din propria jumătate peste întreaga apărare a oaspeților, Camara l-a scăpat din marcaj pe Dybala și decarul juventinilor a concretizat acțiunea cu o reluare simplă cu latul în stânga portarului David von Ballmoos.

Elvețienii au avut o bună ocazie de egalare prin Sow bine angajat în careu de Sulejmani, dar a fost una din puținele acțiuni bine legate de fotbaliștii formației vizitatoare, altfel preocupați să blocheze printr-o apărare în zonă seria de atacuri ale lui Juventus. Nu au avut însă răspuns la demarcările lui Dybala, care a apărut liber în marginea careului la o minge scoasă inteligent de Bernardeschi pe care a trimis-o însă pe centrul porții în minutul 19, apoi s-a desprins din nou din marcaj la mingea respinsă în față de portar la șutul puternic al lui Matuidi și pe care a reluat-o în plasă pentru golul de 2-0 în minutul 33.

1

La scurt timp de la startul părții secunde același Dybala a trimis mingea în bara din dreapta lui von Ballmoos, dar avea să își completeze hattrick-ul în minutul 68 din centrarea lui Cuadrado la capătul unei superbe acțiuni colective a torinezilor. Oaspeții au rămas în zece după ce Camara a văzut două cartonașe galbene într-un inteval de doar trei minute, însă scorul final a rămas 3-0, în ciuda unei noi mari ocazii a lui Juventus, irosită de Bonucci în minutul 80 după o pătrundere a lui Cuadrado.

Cu maxim de puncte și fără gol primit în primele două meciuri, Juventus este în grafic pentru câștigarea grupei înainte de deplasarea pe Old Trafford pentru duelul cu Manchester United în care îl va putea folosi și pe Cristiano Ronaldo. Young Boys va căuta primele puncte sau măcar primul gol în dubla cu Valencia, a cărei primă manșă o va găzdui pe 23 octombrie, după pauza FIFA dedicată meciurilor din Liga Națiunilor.