Kylian Mbappe şi Edinson Cavani, menajaţi înainte de returul cu Real Madrid

Răzvan
5 martie 2018

Antrenorul Unai Emery nu i-a inclus pe atacanţii Kylian Mbappe şi Edinson Cavani în lotul pentru ultimul meci al lui Paris Saint-Germain înainte de returul cu Real Madrid

Kylian Mbappe şi Edinson Cavani (Paris Saint-Germain)

Graţie avantajului consistent din fruntea clasamentului Ligue 1, Paris Saint-Germain şi-a permis să abordeze meciul din ultima etapă de campionat cu gândul în principal la duelul retur cu Real Madrid din optimile de finală UEFA Champions League, programat a se dispus la mijlocul săptămânii. În aceste condiţii, antrenorul Unai Emery a decis să îi lase în afara lotului pe Kylian Mbappe şi Edinson Cavani pentru deplasarea de la Troyes, o partidă câştigată de PSG chiar şi în absenţa formidabilului trident ofensiv.

Kylian Mbappe a suferit o uşoară accidentare la gleznă în meciul din Cupa Ligii Franţei contra celor de la Olympique Marseille, iar tehnicianul Unai Emery nu a dorit să rişte nimic în vederea returului cu Real Madrid, în care Paris Saint-Germain va avea dificila sarcină de a încerca să întoarcă soarta calificării după eşecul cu 3-1 consemnat în manşa tur din capitala Spaniei. Unai Emery a decis să îl odihnească de asemenea pe Edinson Cavani, liderul din clasamentul golgheterilor Ligue 1.

PSG nu a reuşit să obţină niciodată calificarea mai departe de sferturile de finală UEFA Champions League sub comanda noilor proprietari din Qatar, care au preluat clubul în urmă cu şapte ani, iar gruparea pariziană nu uită de eliminarea ruşinoasă din stagiunea anterioară, când succesul cu 4-0 de pe teren propriu cu FC Barcelona a fost urmat de un eşec incredibil, 6-1 pe Camp Nou. Presiunea va fi mare pe Unai Emery, în special după deciziile tactice discutabile din manşa tur cu Real Madrid, într-un meci în care PSG a primit două goluri pe final, după ce reuşise să deschidă scorul în prima repriză.

Mijlocaşul italian Marco Verratti a fost un alt jucător important absent la meciul cu Troyes. Însă în ciuda faptului că nu s-a bazat pe mulţi dintre titulari, Paris Saint-Germain s-a impus pe Stade de l’Aube din Troyes cu scorul de 2-0, graţie reuşitelor din repriza a doua ale lui Angel Di Maria, respectiv Christopher Nkunku. Partida a reprezentat de asemenea ocazia ideală pentru ca tânărul atacant Timothy Weah, fiul fostului mare jucător George Weah, actualul preşedinte al Liberiei, să aibă parte de debutul în tricoul celor de la PSG. Tânărul jucător a fost trimis pe teren în minutul 79, în locul lui Giovani Lo Celso, şi a putut bifa astfel primele sale minute în Ligue 1. George Weah s-a consacrat ca unul dintre cei mai buni atacanţi din urmă cu două decenii, iar evoluţiile şi cele opt goluri marcate pentru PSG în stagiunea 1995 au ajutat echipa să ajungă până în faza semifinalelor UEFA Champions League, o performanţă neegalată până în prezent de gruparea de pe Parc des Princes. George Weah a marcat 55 de goluri în 138 de meciuri disputate pentru PSG şi a devenit primul fotbalist din afara Europei care a câştigat Balonul de Aur, înainte de transferul său la AC Milan, unde a evoluat în următoarele şase etape.