3
  • Manchester City
    Man.City
    0

Liverpool – Manchester City 3-0. Oamenii lui Jurgen Klopp, aproape să elimine viitoarea campioană a Angliei

Răzvan
5 aprilie 2018

Golurile marcate de Mohamed Salah, Alex Oxlade-Chamberlain şi Sadio Mane au adus victoria pentru Liverpool în meciul tur cu Manchester City din sferturile de finală Champions League

Ederson

Nu multă lume oferea şanse lui Liverpool înainte de manşa tur contând pentru sferturile de finală din UEFA Champions League, împotriva celor de la Manchester City, influenţaţi foarte probabil mai ales de parcursul impresionant al „Cetăţenilor” la nivelul campionatului, precum şi de numeroasele recorduri doborâte de oamenii lui Pep Guardiola în ceea ce priveşte statisticile din Premier League. Însă Liverpool a învins pe Manchester City şi în duelul de campionat disputat pe propria arenă, iar oamenii lui Jurgen Klopp au demonstrat încă o dată că reprezintă un adversar extrem de dificil de abordat pentru orice echipă.

Aflată la prima participare în faza sferturilor de finală UEFA Champions League din 2008, Liverpool a avut parte de o atmosferă de excepţie pe Anfield, iar oficialii clubului au fost chiar nevoiţi să prezinte public scuze pentru incidentele petrecute înainte de meci, când autocarul lui Manchester City a fost avariat ca urmare a obiectelor aruncate de fanii „Cormoranilor”.

Tehnicianul spaniol Pep Guardiola a declarat înainte de meci faptul că Manchester City nu intenţiona să îşi schimbe maniera de abordare a jocului indiferent de contextul partidei şi de renumele oponentului, însă decizia de a-l titulariza pe mult mai defensivul Ilkay Gundogan în detrimentul lui Raheem Sterling nu a ajutat, iar Liverpool a avut parte de o primă repriză incredibilă, reuşind să îşi surclaseze adversarii la toate capitolele. Publicul de pe Anfield nu va uita prea curând primele 30 de minute ale duelului cu liderul din clasamentul Premier League, o jumătate de oră la finalul căreia gazdele conduceau deja cu un uimitor 3-0 la care puţină lume s-ar fi gândit înainte de meci.

Mohamed Salah a deschis scorul în minutul 12, la capătul unui contraatac început după o minge pierdută de Manchester City într-un moment în care oaspeţii se aflau în jumătatea adversă inclusiv cu fandaşii centrali, ca urmare a unui corner. Golul de 2-0 a fost înscris de Alex Oxlade-Chamberlain printr-o splendidă execuţie din afara careului, şutul puternic al fostului mijlocaş al lui Arsenal fiind imposibil de blocat pentru portarul Ederson Moraes. Manchester City a părut surprinzător de nesigură în defensivă, iar oamenii lui Jurgen Klopp au profitat rapid încă o dată, prin Sadio Mane, care a adus scorul la 3-0 printr-o lovitură de cap din centrarea lui Mohamed Salah.

0

Partea secundă nu a debutat într-o manieră pozitivă pentru Liverpool, iar tehnicianul Jurgen Klopp a fost nevoit să îl scoată de pe teren pe Mohamed Salah, ca urmare a unei probleme musculare. Oaspeţii au evoluat mult mai convingător de-a lungul ultimelor 45 de minute, reuşind de această dată să controleze autoritar posesia şi să îşi împingă adversarul în propria jumătate de teren. Însă defensiva „cormoranilor” a rezistat şi a confirmat astfel creşterea constantă din ultima perioadă, după numeroasele critici primite în prima parte a stagiunii, când Liverpool a pierdut puncte importante în Premier League din cauza erorilor din apărare. Scor final 3-0 şi Manchester City va avea acum o misiune extrem de dificilă în tentativa de a obţine calificarea în semifinalele UEFA Champions League. Totuşi, evoluţiile din actualul sezon şi potenţialul ofensiv imens al lui City îi oferă în continuare lui Pep Guardiola speranţe că formaţia sa va reuşi o revenire spectaculoasă în manşa retur, programată a se disputa la mijlocul săptămânii viitoare.

Între timp, City poate câştiga titlul de Premier League, printr-un succes în derby-ul cu Manchester United, care va avea loc sâmbătă.

Liverpool – Manchester City, statistici şi curiozităţi

• Liverpool este neînvinsă acasă în cupele europene din octombrie 2014 (0-3 cu Real Madrid) şi a ajuns la 15 meciuri consecutive fără eşec în cupele europene pe stadionul Anfield, cu un bilanţ general format din zece victorii şi cinci rezultate de egalitate.
  • Manchester City nu a reuşit să trimită niciun şut pe spaţiul poarţii pentru prima dată de pe 26 octombrie 2016 (când a evoluat împotriva lui Manchester United în Cupa Ligii Angliei).
  • Liverpool are cel mai bun randament ofensiv dintre echipele din UEFA Champions League, cu 31 de goluri marcate în actuala ediţie a cupelor europene.
  • 18% dintre golurile primite de Manchester City în acest sezon în toate competiţiile au fost marcate de Liverpool (7 din 38).
  • Mohamed Salah a fost implicat direct în nouă goluri de-a lungul celor nouă apariţii în meciuri de UEFA Champions League din acest sezon, prin şapte goluri şi două assist-uri.
  • atacantul Roberto Firmino a contribuit la 11 goluri marcate de echipa sa în actuala ediţie de Champions League, prin şapte reuşite şi pastru assist-uri, o performanţă depăşită doar de portughezul Cristiano Ronaldo (17).
  • James Milner şi-a trecut în cont şapte pase de gol în acest sezon de UEFA Champions League, cu minim trei mai mult decât oricare alt jucător.