5
  • AS Roma
    AS Roma
    2

Liverpool – Roma 5-2. Un Salah extraterestru o apropie pe Liverpool de o nouă finală Champions League

David Petre
25 aprilie 2018

Liverpool a învins Roma cu 5-2 în manșa tur a semifinalelor Champions League 2017-2018, într-un meci în care a condus cu 5-0 dar a primit două goluri pe final.

Alisson

La două zile după ce a fost desemnat jucătorul anului în Premier League, Mohamed Salah a avut o prestație extraterestră contra Romei, marcând două și pasând decisiv la alte două din cele cinci goluri prin care Liverpool și-a deschis larg calea spre finala Champions League de la Kiev. Era 5-0 în minutul 75 când Jurgen Klopp a decis să îl scoată pe egiptean din teren, într-un moment în care Liverpool era stăpâna absolută a jocului iar fanii erau în transă în ceea ce părea să fie o nouă seară istorică pentru cvintupla câștigătoare a competiției, însă fără Salah echipa gazdă și-a pierdut nu doar magicianul ci și luciditatea, iar Roma a apărut de nicăieri pentru a marca în ultimele zece minute două goluri ce îi dau de doi lei speranță de repetare a miracolului din sfertul cu Barcelona.

„Dezamăgit de cele două goluri primite” au fost primele cuvinte rostite de Jordan Henderson în interviul acordat pe gazon imediat după finalul jocului. Să câștigi cu 5-2 o semifinală de Liga Campionilor și totuși să te simți dezamăgit vorbește de la sine despre modul în care Liverpool și-a dominat adversarul, într-o adevărată demonstrație de fotbal necruțător prin viteză, verticalitate și atitudine. Diferența evidentă de energie dintre liniile mediene ale celor două echipe i-a făcut pe oamenii lui Klopp să recupereze cu mare ușurință mingile la 30-40 de metri de poarta lui Alisson, iar fantezia trio-ului magic din față nu a putut fi stăvilită de o apărare fricoasă și naivă a Romei, ce a încasat lovitură după lovitură. Salah este marele artist de pe Anfield și a făcut încă o dată uz de calitățile sale pentru a marca două goluri de generic, însă după celebrele MSN, BBC și MCN fotbalul mondial are o nouă tripletă de vis în Salah-Firmino-Mane, fiind astăzi pentru a opta oară în acest sezon când toți trei marchează într-un meci.

Dezamăgirea lui Hendo este de înțeles dacă ne gândim că Liverpool a condus la un moment dat cu 5-0 și a risipit o parte din avantaj, însă dacă peste opt zile echipa lui Klopp va finaliza cu succes această dublă manșă (și probabil că o va face), toate elementele negative vor dispărea în ceață și va rămâne în amintire doar entuziasmul jocului ofensiv. Performanța lui Liverpool este cu atât mai strălucită cu cât jocul nu începuse după cele mai bune coordonate: a fost întâi vestea că un fan a fost înjunghiat de ultrașii Romei, apoi accidentarea lui Ox-Chamberlain care a ieșit în lacrimi pe targă încă din minutul 18, iar pressingul curajos le-a adus capitolinilor un debut pozitiv de meci ce a culminat cu transversala lui Kolarov dintr-un șut de la mare distanță la care Karius a fost surprins. La poarta cealaltă Salah și-a arătat de la început calitatea, însă Mane a ratat cu seninătate două mari situații, șutând în afara porții întâi singur cu Alisson, apoi dintr-o poziție liberă în mijlocul careului în ceea ce părea să fie unul din acele meciuri cu care Liverpool și-a frustrat nu o dată fanii în acest sezon.

Echilibru a fost însă doar până în minutul 35, cât timp Salah se mulțumise să fie „bun”. Odată dezlănțuit artistul, nu a mai fost liniște pentru romani. Salah și-a început recitalul cu o superbă hiperbolă din colțul careului direct în vinclu ce a deblocat tabela, apoi a marcat și pentru 2-0 la ultima fază a primei reprize după ce și-a uluit adversarul direct cu o demarcare falsă în spate pentru a-i lua apoi fața în mod surprinzător la un contraatac școală purtat alături de Firmino. Între cele două goluri tot Liverpool fusese aproape de gol în alte trei rânduri: o reluare a lui Lovren în transversală la o lovitură de colț, un atac eșuat al lui Mane care a încercat un dribling în locul șutului direct și un șut în diagonală al lui Wijnaldum, blocat de Alisson.

0

Pauza nu a adus echilibrul în apărarea Romei, ci i-a adus lui Liverpool și mai multă claritate. În mai puțin de 25 de minute echipa lui Klopp a dus scorul la un incredibil 5-0 după ce Salah a așezat două mingi în fața porții pentru reluările de antrenament ale lui Mane și Firmino, iar apoi brazilianul a punctat și cu capul la un corner bătut bine din dreapta de Milner. Liverpool părea în transă, capabilă să atingă țeluri nebănuite, însă Klopp a decis să îl scoată pe Salah în minutul 75 și de aici jocul s-a întors. Cu Schick în locul lui Under, Gonalons în locul lui De Rossi și Perotti în locul lui Juan Jesus, Roma a câștigat metru cu metru și avea să își salveze onoarea prin două goluri marcate pe final. Primul a venit la o eroare gravă a lui Lovren care a sărit pe sub mingea lungă trimisă de Nainggolan și l-a lăsat pe Dzeko singur cu Karius, apoi un șut din afara careului l-a lovit în mână pe Milner și Perotti a executat în vinclu penalty-ul.

S-a terminat 5-2, rezultat ce îi oferă Romei o șansă de calificare dacă va repeta rezultatul din turul precedent cu Barcelona, însă până să se gândească la golurile marcate echipa lui Di Francesco trebuie să găsească soluția de a-l bloca pe Salah, misiune aproape imposibilă pentru cele mai multe echipe din acest sezon.

Jurgen Klopp, după Liverpool – Roma 5-2

„A fost evoluția perfectă timp de 80 de minute. Am făcut o singură greșeală defensivă, dar asta este situația și acum pornim de la 5-2. Normal că am fi fost mai fericiți la 5-0 sau 5-1, dar și 5-2 este un rezultat fantastic. Vom merge acolo ca să încercăm același lucru. Este mult mai bine decât aș fi crezut înainte de meci”.

Eusebio di Francesco după Liverpool – Roma 5-2

„Am început bine dar apoi ne-am pierdut capul. Reacția din final a fost bine venită și ne permite să sperăm într-o revenire. Meciul retur nu va fi ca cel cu Barcelona, va fi foarte, foarte greu, dar trebuie să credem și să dăm totul pe teren, până la ultima picătură de energie.

Curiozități statistice ale meciului Liverpool – Roma 5-2

• După dubla de azi, Salah a ajuns la 43 de goluri pentru Liverpool în acest sezon, cu patru mai puține decât recordul absolut al clubului, deținut de Ian Rush. În afară de returul de la Roma și de posibila finală Champions League de la Kiev, Liverpool mai are de jucat în campionat cu Stoke City și Brighton pe teren propriu și cu Chelsea în deplasare.
  • Milner a ajuns la nouă assisturi în acest sezon de Champions League, un nou record al competiției. Precedentele performanțe fuseseră stabilite de Wayne Rooney (2013-2014) și Neymar (2016-2017) cu câte opt pase decisive.
  • Liverpool este doar a doua echipă în istoria Champions League care are doi jucători (Salah și Firmino) cu cel puțin 10 goluri marcate într-o singură ediție a competiției. Până astăzi singura echipă cu acest „record” era FC Barcelona în sezonul 2014-2015, prin Messi și Neymar. În schimb, Liverpool devine prima echipă cu trei jucători care marchează cel puțin opt goluri într-un sezon.
  • Liverpool este doar a doua echipă în istoria Champions League care marchează 5 goluri într-o semifinală. Prima a fost Ajax în 1995, învingătoare tot cu 5-2 în fața lui Bayern Munchen.
  • Roma a câștigat doar unul din ultimele 15 meciuri jucate în Champions League în deplasare (2-1 la Qarabag pe 27 septembrie 2017 în faza grupelor).