2
  • Sevilla FC
    Sevilla
    2

Liverpool – Sevilla 2-2. Apărarea o trădează din nou pe Liverpool și oferă Sevillei un punct

David Petre
14 septembrie 2017

Liverpool - Sevilla s-a încheiat 2-2 după ce Firmino a ratat un penalty pentru gazde în finalul primei reprize, la scorul de 1-1.

Rico

Apărarea horror a lui Liverpool și-a marcat teritoriul și în Liga Campionilor. După opt goluri primite în primele trei etape de Premier League, defensiva lui Klopp a fost depășită la singurele șuturi pe poartă ale Sevillei și putea chiar pierde meciul la o mare ocazie ratată în minutele de prelungire de echipa care îi răpise trofeul Europa League în finala din 2016. Anfield ar putea fi un infern pentru echipele vizitatoare atât datorită suporterilor fierbinți cât mai ales ritmului drăcesc în care evoluează Cormoranii, dar apărarea este cea care, de multe ori, anulează tot elanul și realizările deosebite ale atacului.

Liverpool a început meciul cu Sevilla de la 0-1 după ce defensiva nu a reușit să închidă culoarele la o fază petrecută în apropierea propriului careu, Escudero a centrat din apropierea liniei de fund, Dejan Lovren a luftat în fața propriei porți și Ben Yedder a îndeplinit o simplă formalitate.

De aici, jocul a fost în cea mai mare parte un monolog ofensiv al trupei lui Klopp, concretizat prin 24 de șuturi spre poarta adversă, 10 lovituri de colț și un număr considerabil de ocazii clare. Liverpool putea ucide meciul încă înainte de pauză: Firmino a egalat în minutul 21 din pasa lui Alberto Moreno după un un-doi cu Henderson, Salah a făcut 2-1 după ce a recuperat o minge în apropierea careului advers și șutul său a fost deviat nefericit de Simon Kjaer peste propriul portar, apoi Firmino putea face 3-1 de la punctul cu var în minutul 42 dar a lovit bara.

Liverpool a continuat să atace și după pauză, dar cei care au marcat au fost andaluzii, în minutul 72, când devensiva gazdă a capotat din nou și l-a lăsat pe Joaquín Correa singur cu Karius după o pasă a lui Muriel. Coutinho a fost imediat trimis pe teren în premieră în acest sezon, Klopp a forțat și cu Sturridge și Oxlade-Chamberlain, dar marea ocazie a finalului de meci a aparținut tot ibericilor, la șutul lui Muriel ce nu a prins cadrul porții, cu câteva clipe înainte ca Joe Gomez să fie eliminat pentru al doilea galben.

0

„Suișuri și coborâșuri” a titrat presa din Liverpool la finalul acestui joc, folosind majuscule pentru ultimul cuvânt, în timp ce jucătorii lui Klopp au evidențiat reacția echipei după înfrângerea umilitoare suferită în weekend în campionat (0-5 cu City) dar nu găsesc răspunsuri pentru marile lacune din compartimentul defensiv, o problemă constantă pe parcursul întregului sezon precedent. Chiar dacă 2-2 pe teren propriu nu este startul ideal de Champions League, Liverpool se poate considera norocoasă cu prezența într-o grupă accesibilă, în care celălalt meci al serii s-a încheiat de asemenea la egalitate. Pentru Cormorani urmează o deplasare lungă la Moscova pentru duelul cu Spartak, în timp ce Sevilla va primi vizita slovenilor de la Maribor pe 26 septembrie.