Lyon – Juventus 0-1. Buffon şi Cuadrado, decisivi pentru campioana Italiei

Răzvan
18 octombrie 2016

Un gol marcat de Juan Cuadrado cu un sfert de oră înainte de final a adus victoria lui Juventus în meciul disputat în deplasare cu Olympique Lyon.

Gigi Buffon, cel mai bun jucător al meciului Lyon - Juventus 0-1

Stade des Lumieres din Lyon a fost miercuri seara gazda confruntării dintre Olympique Lyon şi Juventus, contând pentru ierarhia grupei H din UEFA Champions League, o grupă din care mai fac parte formatiile FC Sevilla şi Dinamo Zagreb.

Cele doua echipe s-au mai înfruntat doar în ediţia 2013/2014 din UEFA Europa League, când Juventus obţinea calificarea în semifinale la capătul a două victorii, cu scorul de 2-1 pe teren propriu, respectiv 1-0 în deplasare. De această dată rezultatul final a fost din nou de 1-0, însă misiunea nu a mai fost la fel de facilă pentru campioana Italiei, care a avut parte de momente dificile în prima confruntare din cadrul grupei H cu gruparea franceză.

Tehnicianul lui Juventus, Massimiliano Allegri, nu s-a putut baza pe mai mulţi jucători importanţi precum Mario Mandzukic, Giorgio Chiellini, Kwadwo Asamoah sau Daniele Rugani, însă a ales să păstreze obişnuitul sistem 3-5-2, cu Patrice Evra reprofilat într-o linie de trei fundaşi alături de Andrea Barzagli şi Leonardo Bonucci. La mijloc Mario Lemina i-a fost preferat lui Hernanes şi a fost titularizat alături de Sami Khedira şi Miralem Pjanic, în spatele unui cuplu ofensiv format din Gonzalo Higuain şi Paulo Dybala.

De partea cealaltă, antrenorul Bruno Genesio a aliniat o formaţie într-un sistem 3-5-1-1, cu Fekir în sprijinul lui Alexandre Lacazette, revenit recent după o accidentare. Gonalons a fost responsabil de coordonarea acţiunilor în zona de mijloc, în timp ce defensiva a fost formată din Yanga-Mbiwa, N’Koulou şi Diakhaby.

Campioana Italiei s-a instalat încă din start în jumătatea de teren adversă şi a controlat jocul în ceea ce priveşte posesia şi dominarea teritorială, însă fără a-şi crea multe ocazii de a marca. Gruparea franceză a făcut un excelent joc defensiv şi a fost abilă în a specula orice oportunitate pe contraatac. Higuain si Bonucci, prin lovituri de cap din centrările lui Dani Alves, au avut singurele ocazii importante ale italienilor în prima repriză, în timp ce gazdele ar fi putut deschide scorul în minutul 34, când Alexandre Lacazette a irosit un penalty după un fault comis de Bonucci. Gigi Buffon a intervenit excelent şi a păstrat rezultatul de egalitate la capătul primelor 45 de minute.

Repriza secundă a debutat cu un moment important, mijlocaşul Mario Lemina fiind eliminat în urma celui de-al doilea cartonaş galben acordat de centralul polonez Szymon Marciniak. Peste 35 de minute de superioritate numerică pentru oamenii lui Bruno Genesio, care a forţat prin introducerea lui Jordan Ferri în locul lui Sergi Darder. Şi totuşi Juventus a continuat să se afle la iniţiativa jocului, în ciuda circumstanţelor deloc ideale, însă fără a reuşi să desfacă în multe rânduri o excelentă apărare a gazdelor. Juan Cuadrado a fost trimis pe teren în locul lui Paulo Dybala, însă protagonistul principal al lui Juventus a fost încă o dată Gigi Buffon, care după ce a salvat penalty-ul din prima repriză, a intervenit decisiv şi în minutul 71, la lovitura de cap a lui Corentin Tolisso, trimisă dintr-o poziţie ideală.

Partida din Franţa părea a se îndrepta către un rezultat de egalitate care probabil ar fi fost mulţumitor pentru Juventus având în vedere inferioritatea numerică, însă campioana Italiei a demonstrat încă o dată că are capacitatea de a se adapta unor situaţii dificile şi a dat lovitura cu un sfert de oră înainte de final, când Juan Cuadrado a luat pe cont propriu o acţiune de atac în partea dreaptă şi a finalizat printr-un şut puternic şi precis la colţul scurt, reuşind să îl surprindă pe Anthony Lopes.

Rezultat final 1-0 şi un succes extrem de important pentru Juventus, care astfel rămâne la egalitate cu FC Sevilla în fruntea grupei, cu şapte puncte. Cele două echipe foarte probabil vor lupta pentru primul loc al ierarhiei grupei H, în timp ce Olympique Lyon mai păstrează şanse teoretic de a continua în fazele eliminatorii din Champions League, însă va avea nevoie de un rezultat pozitiv în următorul meci cu Juventus, programat a se disputa la Torino, pe 2 noiembrie.