1
  • Liverpool
    Liverpool
    2

Manchester City – Liverpool 1-2. Oamenii lui Jurgen Klopp îşi asigura prezenţa în semifinalele Champions League

Răzvan
11 aprilie 2018

Golurile marcate de Mohamed Salah şi Roberto Firmino au adus victoria pentru Liverpool şi în manşa retur a sferturilor de finală Champions League, împotriva lui Manchester City

Karius

Bazându-se încă o dată pe forma de excepţie a lui Mohamed Salah din acest sezon, Liverpool a înregistrat un nou succes împotriva celor de la Manchester City, reuşind să se impună şi pe arena Etihad, cu scorul de 2-1 în manşa retur a sferturilor de finală din UEFA Champions League, rezultat graţie căruia oamenii lui Jurgen Klopp şi-au asigurat prezenţa în semifinalele competiţiei cu un scor general de 5-1 dificil de anticipat înainte de cele două meciuri. Liderul din clasamentul Premier League părăseşte astfel Champions League într-o seară de tristă amintire pentru Pep Guardiola, care după un un parcurs impresionant pe toate fronturile în actualul sezon, încheie traseul european într-o manieră dezamăgitoare şi cu o eliminare de pe bancă în urma protestelor vehemente la adresa arbitrului Antonio Mateu, la capătul primelor 45 de minute.

Însă partida de pe teren propriu a început extrem de promiţător pentru Manchester City, care a a deschis scorul încă din minutul 2, când Gabriel Jesus a marcat după o pasă a lui Raheem Sterling, iar fanii prezenţi pe Etihad Stadium se gândeau deja la o revenire spectaculoasă pentru viitoarea campioană a Angliei. Tridentul ofensiv format din Gabriel Jesus, Bernardo Silva şi Leroy Sane a continuat să pună numeroase probleme defensivei lui Liverpool în prima repriză, însă lipsa de inspiraţie la finalizare a gazdelor, colaborată şi cu o bună doză de şansă pentru oamenii lui Jurgen Klopp, au făcut ca Manchester City să nu înscrie golul al doilea, care ar fi readus în discuţie lupta pentru calificarea în semifinalele UEFA Champions League.

Bernardo Silva a trecut la rândul său extrem de aproape de majorarea avantajului pentru City, însă execuţia sa de la distanţă a fost uşor deviată şi a lovit bara porţii apărate de Loris Karius. Cea mai controversată fază a meciului a avut loc pe finalul primei reprize, când centralul Antonio Mateu a anulat incorect un gol al lui Leroy Sane, ca urmare a unui offside semnalizat de tuşier, o decizie care inevitabil a creat o foarte mare nemulţumire în tabăra gazdelor şi a dus la eliminarea lui Pep Guardiola, intrat pe teren la pauză pentru a cere explicaţii ca urmare a anulării reuşitei lui Leroy Sane.

Scăpată de momentele extrem de dificile din prima repriză, Liverpool şi-a asigurat calificarea în semifinale prin golul marcat de Mohamed Salah, cel mai bun jucător al „Cormoranilor” în acest sezon, care l-a învins pe Ederson cu o execuţie elegantă şi a dezlănţuit entizuasmul general în tabăra oaspeţilor. Reuşita lui Roberto Firmino cu un sfert de oră înainte de ultimul fluier, ca urmare a unei imense erori defensive din partea lui Nicolas Otamendi, a făcut ca Liverpool să aibă parte de un final de meci mult mai liniştit faţă de ceea ce ar fi fost de aşteptat având în vedere presiunea pusă de Manchester City de-a lungul primelor 45 de minute.

0

Dacă Manchester City va trebui să mai aştepte pentru un succes la nivelul UEFA Champions League cel puţin încă un an, Liverpool poate de acum spera la un nou capitol important din istoria europeană a clubului de pe Anfield. Liverpool ajunge în semifinalele competiţiei pentru a zecea oară, fiind depăşită la acest capitol de o singură altă echipă din Anglia, Manchester United (12). Iar cele 33 de goluri marcate în această ediţie de UEFA Champions League de oamenii lui Jurgen Klopp, (un total mai mare decât cel reuşit de oricare altă echipă din Premier League într-un sezon european), oferă motive de încredere în ceea ce priveşte şansele lui Liverpool de a obţine o performanţă cu adevărat remarcabilă în actuala stagiune.

Manchester City – Liverpool, declaraţii ale antrenorilor:

Pep Guardiola: „I-am spus arbitrului că mingea a venit de la Milner şi că nu a fost offside. Nu l-am jignit. Dacă am fi intrat cu 2-0 la pauză lucrurile ar fi stat puţin diferit. În astfel de meciuri, astfel de competiţii, erori de genul acesta au un impact foarte mare. Pe Anfield primul gol al lui (Mohamed) Salah a fost marcat din offside. Golul înscris de Gabriel Jesus a fost regulamentar, nu trebuia anulat. Dar trebuie să acceptăm situaţia, vom încerca din nou sezonul viitor. Felicitări lui Liverpool, sper să reprezinte Anglia cât mai bine în semifinale. Noi trebuie să ne recuperăm din punct de vedere mental, mai avem şase etape de campionat şi trebuie să încercăm să câştigăm titlul cât mai repede.”

Jurgen Klopp: „Cred cu adevărat că Manchester City este cea mai bună echipă din lume în acest moment, însă ştiam că putem să îi învingem. Mertăm să fim în semifinale, îmi dau seama că Pep (Guardiola) nu a fost mulţumit de golul anulat, însă nu trebuie să uităm faptul că noi am marcat cinci goluri şi am primit unul singur. Atfel de cifre nu sunt de obicei posibile. Acum suntem în semifinale şi vrem momentan să ne bucurăm de această performanţă deoarece a trecut ceva timp de când Liverpool a fost prezentă în semifinale, de asemenea a trecut ceva timp de când eu am ajuns în semifinale. Acum suntem aici împreună, este un moment deosebit şi sunt cu adevărat fericit.”