2
  • Napoli
    Napoli
    1

Manchester City – Napoli 2-1. Punctaj maxim în grupa F pentru liderul din Premier League

Răzvan
17 octombrie 2017

Manchester City s-a impus cu scorul de 2-1 pe teren propriu contra celor de la Napoli, în cadrul grupei F din UEFA Champions League

Reina

O partidă care după 30 de minute părea a fi o simplă formalitate pentru Manchester City a avut parte de un final în care Napoli a reuşit să reintre în joc şi a sperat până în ultimul moment la obţinerea unui punct pe terenul unei echipei cu o forţă ofensivă remarcabilă. Însă în ciuda numeroaselor ocazii de gol din prima parte, City a valorificat doar două situaţii şi s-a văzut nevoită să gestioneze cu atenţie ultimele secvenţe ale confruntării contând pentru clasamentul grupei F din UEFA Champions League.

Napoli se prezenta la acest meci fără nicio victorie în deplasare contra unei echipe din Anglia, fiind învinsă în cinci din ultimele şase partide directe, de-a lungul cărora a primit 15 goluri şi a reuşit să înscrie doar trei, iar gruparea de pe San Paolo va trebui să mai aştepte pentru a putea spera să îşi îmbunatăţească statisticile în duelurile cu adversari din Premier League.

Deşi preşedintele celor de la Napoli, Aurelio De Laurentiis, a lăsat de înţeles că meciul cu Inter din următoarea etapă de campionat este mai important pentru echipa sa, având în vedere obiectivul principal, acela de a câştiga titlul, antrenorul Maurizio Sarri nu a ales să odihnească niciun jucător de bază, cu Zielinski şi Diawara la mijloc, alături de Hamsik în spatele obişnuitului trident ofensiv format din Lorenzo Insigne, Dries Mertens şi Jose Maria Callejon.

De partea cealaltă, Pep Guardiola a început cu Ederson în poartă, o linie defensivă alcătuită din Delph, Otamendi, Stones şi Walker, cu Silva, Fernandinho şi De Bruyne la mijloc, iar în atac Sane şi Sterling, alături de Gabriel Jesus. Sergio Aguero, abia revenit după o accidentare, a început astfel doar pe banca de rezerve.

0

Napoli a primit doar cinci goluri de-a lungul a opt etape de Serie A disputate până acum, însă liderul din campionatul italian s-a regăsit în dezavantaj de două goluri pe Etihad Stadium după mai puţin de un sfert de oră: Raheem Sterling a deschis scorul în minutul 9, la capătul unei faze în care defensiva oaspeţilor a respins iniţial şutul lui Kyle Walker, însă nu a mai putut face nimic la reluarea din centrul careului a tânărului atacant englez. Oamenii lui Maurizio Sarri nu au avut timp pentru a se redresa şi a încerca să răspundă, deoarece liderul din Premier League a lovit din nou, de această dată în minutul 14, după o centrare perfectă a lui Kevin de Bruyne şi o finalizare simplă a lui Gabriel Jesus, scăpat complet nemarcat de apărarea atât de lăudată a italienilor. Uşurinţa cu care City a reuşit să depăşească de fiecare dată defensiva lui Napoli a părut pe alocuri de necrezut, doar şansa fiind de partea oaspeţilor, precum în minutul 25, când execuţia din afara careului a lui De Bruyne a lovit bara transversală şi a căzut în faţa liniei. Trei minute mai târiu şi o nouă imensă oportunitate în contul gazdelor, la finalizarea lui Gabriel Jesus din apropierea porţii, respinsă de Pepe Reina şi Koulibaly de pe linie.

Scăpată de perioada extrem de dificilă din prima jumătate de oră, Napoli a beneficiat de o rară posibilitate de a reintra în joc, cel puţin pe tabelă, în minutul 38, când Kyle Walker l-a faultat în careu pe Raul Albiol, însă şutul lui Dries Mertens de la punctul cu var a fost unul insuficient de puternic sau bine plasat pentru a-l învinge pe Ederson Moraes, portarul brazilian în vârstă de 24 de ani reuşind astfel să menţină avantajul de două goluri pentru echipa sa.

Formaţia pregătită de Maurizio Sarri a încercat să ofere o impresie mai bună în repriza secundă şi să arate momente din jocul care i-a permis să obţină maximum de puncte în Serie A de la începutul sezonului şi până în prezent. Totuşi, Napoli nu a avut de înfruntat adversari de un astfel de nivel, cu o calitate tehnică individuală de excepţie, care le-a permis oamenilor lui Pep Guardiola să evite cu uşurinţă tentativele de pressing ale italienilor, printr-un joc de pase impresionant, specific concepţiei tactice a antrenorului spaniol. Pentru Napoli o misiune dificilă a devenit şi mai complicată odată cu accidentarea lui Lorenzo Insigne, care a fost nevoit să părăsească terenul în minutul 56, fiind înlocuit de Allan.

În ciuda impresiei generale din prima repriză, când Manchester City a fost mult superioară oponentului său, finalul de meci s-a dovedit mult mai echilibrat şi cu un deznodământ departe de a fi decis din timp. Liderul din Serie A a beneficiat de un nou penalty cu 17 minute înainte de ultimul fluier, iar Amadou Diawara a fost de această dată surprinzătorul executant pentru Napoli: mijlocaşul în vârstă de 20 de ani, care nu marcase niciun gol pentru formaţia italiană până în prezent, a transformat cu siguranţă, iar cei 2000 de fani italieni care au făcut deplasarea pe Etihad Stadium sperau cu adevărat la o revenire memorabilă. Formaţia din Premier League a ştiut totuşi să gestioneze ultimul sfert de oră, fără a oferi multe momente de posesie adversarului său, care astfel nu a avut posibilitatea de a crea alte situaţii periculoase la poarta lui Ederson Moraes.

Scor final 2-1 şi Manchester City îşi asigură deja în mare parte calificarea în fazele eliminatorii ale competiţiei. De partea cealaltă, Napoli rămâne cu doar trei puncte şi va avea nevoie să facă tot posibilul pentru a obţine ceva din următorul duel cu liderul din Premier League, programat a se disputa peste două săptămâni în Italia, pe stadionul San Paolo.