3
  • FC Basel
    FC Basel
    0

Manchester United – FC Basel 3-0. Debuturi fericite pentru United la revenirea în Champions League

David Petre
13 septembrie 2017

Lukaku și Rasford au debutat cu gol în UEFA Champions League pentru Manchester United, într-o victorie cu Basel în care Fellaini a fost omul meciului.

Vaclík

„M-aș simți mai slab fără Fellaini în lot, indiferent că se află pe teren sau pe banca de rezerve”, spusese managerul Jose Mourinho în prefața jocului lui Manchester United cu Basel. Fellaini nu a fost inclus în primii unsprezece pentru revenirea Diavolilor Roșii în Champions League după 644 de zile, însă a intrat în minutul 19 după ce Pogba, la primul joc cu banderola de căpitan a lui United pe braț, a suferit o accidentare care, aparent, îl va ține în afara gazonului câteva săptămâni.

Belgianul a profitat de șansa ivită și a fost cel mai bun jucător de pe teren, fiind ireproșabil la deposedare, inspirat și exact în jocul de pase și imbatabil la jocul aerian.

După o mare ratare a lui Mikhtarian, care a trimis în bară din doar 2 metri, Fellaini a plutit peste apărarea lui Basel în minutul 35 și a deblocat tabela cu o lovitură sigură de cap la centrarea lui Ashley Young, aducându-și echipa într-un meritat avantaj la pauză.

Lucrurile au părut să se schimbe la reluare, când Basel a urcat liniile, a înăsprit presiunea și a încercat să-și pună în valoare atacanții. Golul a picat însă tot în poarta elvețienilor, marcat tot cu o lovitură de cap de Lukaku, devenit al 13-lea jucător care punctează pentru Manchester United la meciul de debut în Champions League. Belgianul a celebrat cum se cuvine momentul, știut fiind că principalul motiv pentru care a ales să se despartă de Everton a fost tocmai prezența în Liga Campionilor, competiție în care până marți seară nu avea altă experiență decât un tur trei contra galezilor de la TNS și trei prezențe în playoff pe vremea când era un tânăr jucător la Anderlecht.

0

De un debut notabil în Champions League a avut parte și Marcus Rashford, intrat pe teren în minutul 78 în locul lui Mata. Tânărul fotbalist care punctase la primele sale jocuri pentru Diavoli în Premier League, League Cup and Europa League a reeditat performanța și în Liga Campionilor, închizând tabela în minutul 84 cu un șut din centrul careului la o minge centrată de Fellaini și bâlbâită de apărarea lui Basel.

După un debut entuziasmant în faza grupelor, Manchester United va căuta să își consolideze poziția de lider în Grupa A pe 27 septembrie, când se deplasează la Moscova pentru înfruntarea cu CSKA, echipă care a câștigat surprinzător la Lisabona contra Benficăi.