1
  • Sevilla FC
    Sevilla
    2

Manchester United – Sevilla 1-2. Andaluzii profită de tactica defensivă a lui United

David Petre
13 martie 2018

Manchester United a pierdut cu Sevilla pe teren propriu după o dublă a lui Wissam Ben Yedder și a ratat calificarea în sferturile de finală Champions League

Sevilla a câștigat returul cu Manchester United din optimile Champions League 2017-2018
    Rico

Nefolosit deloc în meciul tur și trimis pe teren doar în minutul 72 al returului de pe Old Trafford, Ben Yedder a avut nevoie de doar șase minute pentru a marca de două ori în poarta lui Manchester United, contribuind decisiv la calificarea andaluzilor în sferturile de finală UEFA Champions League. Este cea mai mare surpriză din primul tur eliminatoriu al competiției din acest an, iar englezii îl pot blama liniștiți pentru ea pe Jose Mourinho, care a ales să abordeze și returul cu aceeași tactică prevăzătoare cu care jucase și prima manșă, o zgârcenie fotbalistică ce a dat rezultate în Premier League în jocuri precum cele cu Chelsea și Liverpool dar care în final s-a dovedit falimentară pe plan continental. United a jucat din nou „la ciupeală” și a avut nevoie de 174 de minute pe ansamblul celor două manșe pentru a marca o dată (și prea târziu) în poarta Sevillei, echipă care în acest sezon primise câte cinci goluri în nu mai puțin de cinci partide și care are doar șanse teoretice de a mai prinde locul 4 în clasamentul La Liga pentru a participa și la anul în principala competiție europeană.

Lui Mourinho i se poate găsi o scuză pentru meciul slab făcut în turul de pe Sanchez Pizjuan, într-o atmosferă ostilă în care era important (deși nu decisiv) să nu primească gol, însă argumente pentru abordarea la fel de prevăzătoare a returului nu există. La 0-2 portughezul a trimis în teren jucători ofensivi cu care United a avut momente bune de presiune la poarta Sevillei, semn că se putea și altfel, însă a fost prea târziu pentru a mai salva ceva dintr-o calificare ce pe hârtie părea facilă. Jucători de sute de milioane de euro ce au încântat în alte părți sunt astăzi simple umbre în tricoul roșu, iar publicul de pe Old Trafford a fost și el neașteptat de tăcut, aproape la fel de înghețat ca și fotbalul propriei echipe, dominat sonor de o mică dar inimoasă galerie andaluză după cum și fotbalistic United a fost dominată de o echipă cu mult mai puține posibilități.

Englezii au început bine meciul, cu zece minute de presiune și entuziasm, însă apoi jocul a decăzut spre același război de gherilă ca și partida tur, o succesiune de faze fără orizont sub o balanță a posesiei ce a oscilat permanent între cele două tabere. Sevilla a părut să acuze la început șocul deplasării pe unul din marile stadioane ale Europei, însă odată ce și-a depășit emoțiile și-a găsit și calmul fotbalistic, atât cât există el într-o echipă în reconstrucție și căutări, ordonată dar fără să exceleze din punct de vedere tehnic. Sevilla s-a făcut remarcată în atac în minutul 9 la un corner la care Joaquin Correa nu a găsit cea mai bună lovitură de cap din ocazie ideală, iar avertismentul său ofensiv a părut să producă panică în rândurile Diavolilor, care și-au pierdut și luciditatea și încrederea.

Cu Alexis Sanchez prea puțin implicat, United a trebuit să se bazeze în atac pe Romelu Lukaku și Rashford, însă belgianul a avut mult mai mult de furcă cu tânărul francez Langlet decât avusese cu Lovren în meciul de sâmbătă cu Liverpool. Andaluzii s-au dublat admirabil pe faza defensivă și au permis puține culoare spre poarta lui Rico, astfel că prima mare ocazie de gol a venit abia în minutul 38, când un un-doi în marginea careului l-a lăsat pe Fellaini în poziție avantajoasă în interiorul suprafeței de pedeapsă însă șutul bun la prima bară a fost respins de portarul Sevillei.

0

A fost mult mai multă animație în partea secundă, însă cu formația spaniolă în prim-plan. Încă din minutul 48 inepuizabilul Correa a apărut într-o zonă liberă dar a fost oprit în ultima clipă de tackle-ul superb al lui Bailly, aplaudat de pe margine chiar de Jose Mourinho. United nu a putut replica decât printr-un șut anemic al lui Alexis Sanchez în blocaj din interiorul careului, apoi cu o execuție de la mare distanță a noului intrat Pogba, puțin pe lângă poarta lui Rico.

Dacă Pogba nu a adus prea multe noutăți în atacul Diavolilor, mult mai inspirat s-a dovedit Vincenzo Montella cu prima sa schimbare la formația vizitatoare, trimiterea pe teren a lui Ben Yedder în minutul 72. Golgheterul Sevillei și-a intrat rapid în rol și a deschis scorul după doar două minute cu un șut din marginea careului după o minge ușor cedată de Manchester la centrul terenului, apoi a mai punctat o dată în minutul 78 cu capul, după o lovitură de colț și o intervenție bizară a lui De Gea care a respins mingea în primă instanță dar aceasta a căpătat efect și s-a întors spre poartă.

Între cele două goluri Mourinho a făcut ultimele schimbări, apelând la Martial și Mata, iar United a renunțat la propria apărare jucând totul pe cartea atacului, de unde un număr important de ocazii în ultimele zece minute ale întâlnirii. O centrare din lovitură liberă l-a găsit în poziție favorabilă pe Smalling care nu a putut împinge mingea spre poartă, Sevilla a replicat pe contraatac prin două șuturi succesive ale lui Correa și Ben Yeder la aceeași fază apoi printr-o bună lovitură de cap a lui Langlet la un corner, după care a venit golul de 1-2 marcat de Lukaku după o altă fază fixă în minutul 84. Ar mai fi fost timp pentru o revenire miraculoasă a Diavolilor, precum cea din campionat cu Crystal Palace, însă Rashford a fost singurul care s-a mai apropiat o dată de gol cu o lovitură de cap, în timp ce la poarta cealaltă David de Gea i-a refuzat hattrick-ul lui Ben Yedder, scăpat singur pe contraatac. S-a terminat 1-2, gol ce o duce în sferturile de finală pe Sevilla, formația care a încercat mai mult în cele două manșe, în ciuda limitelor evidente.