1

Maribor – Spartak Moscova 1-1. Remiză pe teren, incidente în afara lui

David Petre
14 septembrie 2017

Maribor și Spartak Moscova au remizat în duelul din Grupa E a noului sezon de Champions League, marcat de incidentele produse de fanii ruși în tribune.

Fanii ruși au produs o atmosferă incendiară înainte și în timpul meciului Maribor - Spartak 1-1
    Rebrov

După ce s-au încăierat cu suporterii sloveni și cu poliția pe străzile din jurul stadionului, fanii ruși au fost în prim-plan și în timpul meciului Maribor – Spartak Moscova din prima etapă a Grupei E a Ligii Campionilor. O torță aruncată în teren a fost aproape să-l lovească pe centralul german Deniz Aytekin, iar UEFA ar putea decide ca moscoviții să joace fără spectatori următoarele meciuri pe teren propriu din această competiție, primul fiind cel cu Liverpool pe 26 septembrie.

Într-un joc echilibrat în care ambele formații au avut numeroase situații de poartă, rușii au deschis scorul în minutul 59 când portarul gazdelor a respins în față un șut din afara careului și primul ajuns la balon a fost Aleksandr Samedov, care l-a catapultat sub transversală. Slovenii au reacționat rapid și după nici două minute au lovit bara la lovitura de cap a lui Damjan Bohar, care avea să se revanșeze marcând golul egalizator în minutul 85 după ce a fost găsit într-o poziție liberă în careul advers de pasa lui Kramarič.

S-a încheiat 1-1, iar cele două echipe își împart punctele în Grupa E, în care jocul dintre Liverpool și Sevilla a consemnat de asemenea o remiză, 2-2.