2
  • Sporting Lisabona
    Sporting
    3

Olympiacos – Sporting Lisabona 2-3. Defensiva elenă, fără șanse în fața contraatacurilor portugheze

David Petre
13 septembrie 2017

Sporting Lisabona a câștigat pe terenul lui Olympiacos, scor 3-2, după ce a deschis scorul încă din secunda 69. Grecii au punctat în ultimele minute.

Patrício

Era doar secunda 69 a meciului dintre Olympiacos și Sporting când Doumbia a reluat cu capul centrarea din lovitură liberă a lui Marcos Acuna pentru primul gol al noului sezon de Champions League, ce a deschis larg calea portughezilor spre o importantă victorie în grupa din care mai fac parte Juventus și Barcelona.

Obligată să se arunce în atac încă din debutul jocului, Olympiacos a fost victimă sigură în fața contraatacurilor rapide ale lusitanilor, care până la pauză au mai marcat de două ori, au lovit de două ori bara și au mai ratat două mari ocazii în poziție singur cu portarul. Martins a făcut 2-0 în minutul 13 după o fază rapidă pornită de la un corner al grecilor, iar Bruno Fernandez a stabilit scorul pauzei în minutul 43, fără opoziție din partea defensivei elene.

Intrat în repriza secundă, Bad Dost a lovit și el bara, însă finalul a aparținut grecilor, care au punctat de două ori în minutele 89 și 93 prin mijlocașul Felipe Pardo.

Pentru Olympiacos urmează pe pe 27 septembrie o deplasare dificilă pe terenul lui Juventus, în timp ce Sporting va primi în aceeași zi vizita Barcelonei.