Paris Saint Germain – Arsenal 1-1. Remiză în duelul dintre favoritele grupei A

Răzvan
13 septembrie 2016

Paris Saint Germain şi Arsenal au incheiat la egalitate, scor 1-1, în primul lor meci din faza grupelor UEFA Champions League.

Paris Saint Germain - Arsenal 1-1

Paris Saint Germain şi Arsenal, cele două echipe favorite la calificarea în rundele eliminatorii din grupa A, au debutat în noua ediţie de UEFA Champions League prin meciul programat pe Parc des Princes şi Paris, unde au pus în scenă un spectacol demn de renumele şi valoarea celor două formaţii.

Plecarea lui Zlatan Ibrahimovic a părut să fie deja resimţită în jocul campioanei Franţei, care nu a avut parte de un început de campionat pozitiv, fiind învinsă de AS Monaco pe Stade Louis II, înainte de a remiza pe teren propriu contra celor de la Saint-Etienne (1-1). Totuşi, debutul în Champions League a demonstrat că Paris Saint Germain rămâne una dintre principalele forţe ale Europei şi este îndreptăţită să spere că se poate implica în lupta pentru câştigarea trofeului, deşi a obţinut în cele din urmă un singur punct.

De partea cealaltă, Arsenal se prezenta la acest meci neînvinsă în ultimele 12 deplasări disputate în Franţa, cu un bilanţ de opt victorii şi patru rezultate de egalitate. Însă oamenii lui Arsene Wenger au început partida în cel mai rău mod posibil, cu un gol primit după doar 42 de secunde de joc, londonezii fiind surprinşi la prima acţiune de atac: centrarea de pe partea dreaptă a lui Serge Aurier l-a găsit commplet nemarcat în interiorul careului pe Edinson Cavani, iar atacantul uruguayan a deschis scorul printr-o lovitură de cap precisă.

Se părea a fi golul descătuşării pentru Cavani, criticat foarte mult pentru forma mai puţin bună din ultima perioadă şi mai ales lipsa de inspiraţie la finalizare. Însă atacantul în vârstă de 29 de ani a continuat seria ratărilor imense prin alte două bune oportunităţi nevalorificate în prima repriză, la capătul cărora gazdele ar fi putut intra cu un avantaj mult mai liniştitor la cabine. O reluare pe lângă de la marginea careului, după un dribbling în faţa portarului David Ospina şi o încercare de finalizare pretenţioasă în detrimentul unui stop în poziţie ideală de a marca au păstrat în meci pe Arsenal, care a făcut o primă repriză sub potenţialul său.

Partea secundă a scos în evidenţă o atitudine diferită în tabăra englezilor, care au pus mult mai multă presiune în jumătatea de teren a gazdelor. Arsene Wenger a mutat prin introducerea lui Olivier Giroud în locul lui Alex Oxlade-Chamberlain, însă elanul ofensiv al londonezilor a oferit mult mai multe spaţii de contraatac rapizilor jucători ai lui Paris Saint Germain. Blaise Matuidi nu l-a putut învinge pe Ospina după o pătrundere pe partea dreaptă, pentru ca apoi cea mai mare ocazie a francezilor să fie irosită încă o dată de Cavani, incapabil să îl învingă pe portarul columbian din situaţie de unu la unu, în minutul 70.

După cum se întâmplă des în fotbal, ocaziile ratate se răzbună, iar Paris Saint Germain a fost pedepsită de această lege nescrisă a fotbalului. La prima şansă cu adevărat importantă de a marca, Arsenal a restabilit egalitatea prin golul înscris de Alexis Sanchez în minutul 78, după ce Alphonse Areola intervenise salvator într-o primă fază la şutul lui Alex Iwobi. Un gol poate uşor nemeritat de Arsenal conform cursului jocului, însă care a premiat atitudinea oamenilor lui Wenger, care au crezut în şansa lor până la final.

Un rezultat de egalitate ce nu compromite situaţia pentru niciuna dintre echipe, într-o grupă în care pentru Basel şi Ludogorets Razgrad va fi extrem de dificil să producă surpriza. Arsenal rămâne astfel neînvinsă pe teritoriu francez, în timp ce Paris Saint Germain pierde o victorie importantă şi va spera ca atacantul său de bază să revină rapid la forma sa obişnuită, după o nouă seară lipsită de inspiraţie.