1
  • Real Madrid
    Real Madrid
    2

Paris Saint-Germain – Real Madrid 1-2. Calificare facilă pentru campioana în exerciţiu

Răzvan
6 martie 2018

Golurile marcate de Cristiano Ronaldo şi Casemiro au adus victoria pentru Real Madrid şi în manşa retur cu Paris Saint-Germain, contând pentru optimile de finală UEFA Champions League

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în meciul Paris Saint-Germain - Real Madrid 1-2
    Navas

Experienţa, jocul solid de echipă şi abilitatea în a profita de momentele decisive ale meciului s-au dovedit încă o dată superioare calităţilor tehnice individuale cumpărate pe sume imense de bani. Real Madrid a obţinut pentru al optulea an la rând calificarea în faza sferturile de finală din UEFA Champions League, la capătul unui nou succes înregistrat contra celor de la Paris Saint Germain (2-1), după victoria consemnată în manşa tur din Spania, scor 3-1. Pentru PSG, dezamăgirea va fi cu siguranţă imensă, într-un nou sezon în care conducerea grupării din capitala Franţei îşi punea mari speranţe într-o performanţă specială la nivelul cupelor europene.

Brazilianul Neymar a reprezentat cea mai importantă absenţă din tabăra gazdelor, mijlocaşul ofensiv argentinian Angel Di Maria fiind astfel titularizat în tridentul care a alcătuit compartimentul ofensiv al lui PSG, alături de Kylian Mbappe şi Edinson Cavani. Marco Verratti, Thiago Motta, respectiv Adrien Rabiot au format linia de mijloc, în timp ce defensiva liderului din clasamentul Ligue 1 a fost alcătuită din Dani Alves, Thiago Silva, Marquinhos şi Yuri Berchiche. De partea cealaltă, antrenorul francez Zinedine Zidane a decis în cele din urmă să nu înceapă cu Toni Kroos şi Luka Modric în linia de mijloc, ambii fiind recuperaţi recent ca urmare a unor probleme medicale, dar fără suficiente antrenamente alături de grupul principal. În aceste condiţii Mateo Kovacic şi Casemiro au evoluat la mijloc, cu Marco Asensio şi Lucas Vazquez pe cele două benzi, în spatele atacanţilor Cristiano Ronaldo, respectiv Karim Benzema. Galezul Gareth Bale a început la rândul său doar pe banca de rezerve, la fel precum Isco.

Paris Saint-Germain – Real Madrid, duel controlat de campioana europeană

În ciuda entuziasmului şi a sprijinului imens din partea numerosului public prezent pe Parc des Princes, Paris Saint Germain nu a reuşit să valorifice această energie pentru a pune încă din start o presiune mare asupra careului advers. Deşi iniţial defensiva lui Real Madrid nu a părut foarte sigură, cu o serie de respingeri inexacte, care au creat emoţii la poarta lui Keylor Navas, oamenii lui Zinedine Zidane au preluat treptat controlul jocului şi nu le-au oferit adversarilor spaţii pentru a juca între linii. Paris Saint Germain nu a reuşit să impună un ritm ridicat al jocului şi să evolueze cu nota de imprevizibilitate necesară pentru a deschide apărarea excelent organizată de tehnicianul francez.

De altfel, cele mai importante şanse de gol de-a lungul primelor 45 de minute le-au aparţinut oaspeţilor: o centrare de pe partea dreaptă a fost reluată de Sergio Ramos în minutul 18, însă intervenţia excelentă a lui Alphonse Areola a salvat momentan gruparea pariziană de la primirea unui gol care ar fi complicat şi mai mult situaţia. Cu şapte minute înainte de pauză, un contraatac rapid al lui Real Madrid l-a adus pe Karim Benzema într-o poziţie favorabilă de finalizare, însă acelaşi Alphonse Areola a intervenit şi a respins în plasa laterală.

0

Discursul de la pauză al antrenorului Unai Emery nu a părut să aducă nimic nou în jocul unei echipe care a evoluat mult prea mult doar la nivel individual, fără a da impresia unui grup solid şi unit. Iar Real Madrid a profitat de prima oportunitate apărută în repriza secundă şi a făcut un pas important în ceea ce priveşte soarta calificării: greşeală impardonabilă a experimentatului fundaş brazilian Dani Alves, care în minutul 51 a pierdut un balon în propria jumătate de teren, iar centrarea lui Lucas Vazquez a fost reluată impecabil de Cristiano Ronaldo printr-o lovitură de cap la care Alphonse Areola nu a mai putut de această dată interveni. Atacantul portughez şi-a continuat astfel seria impresionantă a meciurilor cu gol marcat în UEFA Champions League, iar pentru PSG o misiune complicată devenea de acum cu adevărat dificilă.

Frustrarea şi sentimentul de neputinţă din jocul gazdelor a fost ilustrat cel mai bine de reacţia nervoasă a mijlocaşului italian Marco Verratti, care în minutul 66 a văzut al doilea cartonaş galben ca urmare a vehemenţei protestelor la adresa unei decizii a centralului Felix Brych. Aflată în inferioritate numerică, Paris Saint Germain a egalat cu multă şansă în minutul 71, când reluarea lui Thiago Silva a fost deviată involuntar de Edinson Cavani şi a dus la o palidă consolare pentru oamenii lui Unai Emery. Orice emoţie privind calificarea a fost risipită cu zece minute înainte de final, când şutul lui Casemiro a fost deviat decisiv de defensiva pariziană şi l-a învins pe Alphonse Areola.

Ce urmează pentru Paris Saint-Germain şi Real Madrid?

Paris Saint-Germain are foarte mari şanse de a câştiga toate cele trei trofee la nivel intern, o performanţă care însă foarte probabil nu va fi suficientă pentru ca antrenorul Unai Emery să fie confirmat şi în stagiunea viitoare, având în vedere deznodământul nefast din UEFA Champions League. Liderul din Ligue 1 poate face alţi paşi către câştigarea titlului în următoarele două etape de campionat, ambele programate a se disputa pe propria arenă, contra celor de la Metz, respectiv Angers.

De partea cealaltă, Real Madrid se află într-o situaţie mult mai dificilă la nivelul campionatului, însă echipa antrenată de Zinedine Zidane îşi confirmă forma remarcabilă în cea mai importantă competiţie intercluburi şi continuă drumul către un istoric al treilea succes consecutiv în UEFA Champions League, fiind prima formaţie, alături de Liverpool, care îşi asigură un loc în sferturile de finală. Real Madrid aşteaptă acum să afle numele viitorului adversar din Champions League, iar între timp va încerca să redreseze parţial situaţia din clasamentul Primera Division, urmând a înfrunta la nivelul campionatului oponenţi accesibili precum Eibar, Girona sau Las Palmas.