3

Porto – Besiktas 1-3. Campioana Turciei dă lovitura în Portugalia

Răzvan
14 septembrie 2017

Debutul în grupa G din Champions League a adus pentru Besiktas prima victorie din istorie în faţa portughezilor de la FC Porto

Fabri

Înainte ca fanii campioanei Turciei şi mass-media să acopere cu laude pe Besiktas pentru succesul extrem de important obţinut miercuri seara în deplasare contra celor de la FC Porto, antrenorul Senol Gunes a dorit să fie primul care recunoaşte meritele jucătorilor pentru evoluţia şi mai ales rezultatul confruntării de pe stadionul Dragao:

„Era important să câştigăm în Champions League, atât pentru situaţia din clasament, cât şi pentru moralul şi încrederea noastră. Am învins un adversar puternic şi sunt bucuroş ca am început parcursul european printr-un astfel de succes. Felicitări jucătorilor.” – a fost declaraţia experimentatului antrenor imediat după meciul de miercuri seara, care a consemnat prima victorie din istorie a celor de la Besiktas în duelurile cu gruparea portugheză.

FC Porto a reuşit să câştige doar două din ultimele sale opt meciuri disputate în cupele europene, dar vicecampioana Portugaliei se prezenta la această confruntare încrezătoare datorită celor cinci victorii consecutive înregistrate în actuala stagiune, toate succesele fiind consemnate fără a primi nici măcar un gol. Totuşi, datele statistice favorabile nu au ajutat pe Porto în duelul de pe teren propriu contra campioanei Turciei, într-un meci în care tehnicianul Sergio Conceicao nu s-a putut baza pe doi jucători importanţi, Vincent Aboubakar şi Maxi Pereira, ambii fiind indisponibli din cauza unor suspendări.

Oaspeţii au început mai bine partida de pe arena Dragao, iar centrarea lui Ricardo Quaresma, fosta vedetă a celor de la FC Porto, a fost finalizată de mijlocaşul brazilian Anderson Talisca cu o lovitură de cap în minutul 13, o acţiune de atac în urma căreia Besiktas a preluat avantajul pe tabelă. Interesant de notat faptul că autorul golului este împrumutat de campioana Turciei chiar de la marea rivală a celor de la Porto, Benfica.

0

Oamenii lui Sergio Conceicao au reacţionat bine după primirea golului şi au revenit rapid în atac, iar golul egalizator a venit în minutul 21, când după o centrare din corner fundaşul Dusko Tosic a înscris în propria poartă. Totuşi, gruparea turcă nu a acuzat golul primit şi doar opt minute mai târziu a revenit în avantaj pentru a doua oară graţie execuţiei de excepţie a atacantului Cenk Tosun, care l-a învins pe Iker Casillas cu un şut spectaculos de la distanţă. Besiktas a gestionat foarte bine desfăşurarea partidei iar pe final Ryan Babel, fostul jucător de bandă al celor de la Liverpool, a stabilit scorul final de 3-1 la capătul unei combinaţii rapide cu Alvaro Negredo.

O seară de excepţie pentru campioana Turciei, care astfel îşi depune candidatura la calificarea în fazele eliminatorii din UEFA Champions League, în cadrul unei grupe care la prima vedere se anunţă a fi echilibrată: RB Leipzig şi AS Monaco au remizat în celălalt meci al grupei G, un rezultat în urma căruia Besiktas urcă pe primul loc înainte de runda a doua.