0

PSG – Bayern Munchen 3-0. Sudamericanii lui PSG, prea puternici pentru bavarezi

Răzvan
27 septembrie 2017

Daniel Alves, Edinson Cavani şi Neymar au marcat în victoria obţinută de Paris Saint Germain pe teren propriu cu Bayern Munchen

Edison Cavani, Neymar (Paris Saint Germain)
    Ulreich

În fotbal banii aduc uenori fericirea, iar pentru moment Paris Saint Germain pare să fie exemplul cel mai elocvent. Condusă de pe teren de principalele vedete aduse în această vară, Neymar, Daniel Alves şi Kylian Mbappe, cărora li se alătură instinctul de marcator deja bine cunoscut al lui Edinson Cavani, Paris Saint Germain îşi depune serios candidatura la câştigarea trofeului UEFA Champions League şi transmite un mesaj clar prin demolarea campioanei Germaniei, Bayern Munchen, într-o manieră care nu poate decât să inducă teamă în rândul pretendentelor la victoria finală.

Tehnicianul italian al bavarezilor, Carlo Ancelotti a surprins pe toată lumea lăsându-i iniţial pe banca de rezerve atât pe Franck Ribery, cât şi pe Arjen Robben, însă decizia nu avea să se dovedească una inspirată. Brazilianul Dani Alves a fost cel care a deschis scorul, după doar 90 de secunde de joc, însă la capătul unei acţiuni de atac creată de Neymar, care a s-a descurcat excelent în faţa defensivei bavarezilor şi a contruibut decisiv la golul marcat de fostul jucător al celor de la Barcelona şi Juventus.

Golul al doilea a fost orchestrat de alţi magicieni ai francezilor, Kylian Mbappe şi Edinson Cavani: atacantul francez a controlat în manieră impecabilă un balon în careul germanilor şi l-a servit ideal pe Cavani, care printr-un şut puternic şi precis a dus scorul la 2-0. În repriza a doua era de aşteptat ca Bayern Munchen să reacţioneze şi să reintre în joc, însă la doar cinci minute distanţă după reluarea partidei tot PSG s-a dovedit mult mai periculoasă, brazilianul Neymar ratând dintr-o poziţie excelentă. Însă inevitabilul s-a produs în minutul 63, când atacantul brazilian şi-a încununat evoluţia spectaculoasă printr-un gol marcat după o acţiune de atac creată de fostul vârf al lui AS Monaco, Kylian Mbappé.

După scandalul şi discuţiile create în ultima perioadă, Neymar şi Edison Cavani au trecut peste neînţelegerile existente şi au demonstrat că prin colaborare pot să facă diferenţa în faţa unui adversar de cel mai înalt nivel precum Bayern Munchen. Antrenorul celor de la Paris Saint Germain, Unai Emery, a criticat dur atitudinea celor două vedete din lotul său, după ce Neymar şi Edinson Cavani s-au contrat din cauza executării unui penalty în meciul de Ligue 1 câştigat contra lui Lyon cu scorul de 2-0. Dacă tehnicianul francezilor va găsi soluţia potrivită pentru a-i împăca pe cei doi şi a-i face să evolueze împreună pentru echipă, Paris Saint Germain poate reprezenta cu adevărat una dintre cele mai puternice formaţii din lume şi o favorită la câştigarea trofeului UEFA Champions league.