0
  • Atletico Madrid
    Atletico
    0

Qarabag – Atletico Madrid 0-0. Echipa lui Diego Simeone rămâne fără victorie în grupa C

Răzvan
18 octombrie 2017

Atletico Madrid nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, scor 0-0 pe terenul lui Qarabag, într-un meci contând pentru grupa C din Champions League

Oblak

Doar un punct pentru Atletico Madrid din deplasarea de pe stadionul olimpic Baku, în duelul cu o echipă curajoasă a celor de la FK Qarabag, care după ce a primit opt goluri în primele două partide ale grupei C, a reuşit de această dată un joc defensiv mult mai precis şi a adunat astfel primul punct într-o grupă extrem de dificilă, din care mai fac parte campioana Angliei, Chelsea şi vicecampioana Italiei, AS Roma. Deşi a evoluat în inferioritate numerică de-a lungul ultimului sfert de oră, echipa antrenată de Gurban Gurbanov a fost aproape chiar de a da lovitura pe final de meci, la capătul unei faze de contraatac.

Gruparea din Primera Division a întâmpinat dificultăţi încă din startul confruntării, fără a reuşi să găsească spaţii între liniile unei defensive bine organizate a gazdelor. A rezultat astfel o primă jumătate de oră echilibrată, în care portarul Ibrahim Sehic nu a fost întrebuinţat aproape deloc de formaţia lui Diego Simeone. Atletico Madrid şi-a trecut în cont prima oportunitate pe final de repriză, când execuţia lui Yannick Ferreira-Carrasco a fost respinsă în corner de Sehic. Portarul lui Qarabag a intervenit salvator şi în faţa lui Antoine Griezmann, pentru ca din cornerul rezultat Jose Gimenez să fie aproape de gol. Aveau să fie singurele momente de pericol create de oamenii lui Diego Simeone, mult prea puţin pentru formaţia spaniolă, care ar fi avut foarte mare nevoie de toate cele trei puncte puse în joc.

Repriza a doua ar fi trebuit să aducă în prim plan o altă evoluţie a lui Atletico Madrid, însă oaspeţii au continuat jocul previzibil şi lent în ultimii 30 de metri, fără a reuşi să pună cu adevărat presiune pe careul advers. În minutul 57, oamenii lui Gurban Gurbanov au cerut un penalty după contactul din interiorul careului dintre Sime Vrsaljko şi Dino Ndlovu, însă centralul francez Ruddy Buquet a lăsat jocul să continue. Atacantul în vârstă de 27 de ani al azerilor a fost periculos şi în minutul 71, când a reuşit să se debaraseze ideal de marcajul defensivei spaniole, însă finalizarea sa a trecut peste poarta apărată de Jan Oblak. Cu 15 minute înainte de final, acelaşi Dino Ndlovu a cerut din nou o lovitură de pedeapsă: deşi reluările au evidenţiat un contact la interveţia lui Godin, arbitrul francez a decis să îi acorde jucătorului de la Qarabag cartonaşul galben pentru simulare, ceea ce a dus la eliminarea acestuia. În minutul 84, Atletico Madrid a cerut la rândul său o lovitură de la 11 metri, pentru un presupus fault asupra nou intratului Fernando Torres, incomodat în momentul şutului.

Ultimele minute au adus un asediu total al grupării spaniole, aflată în căutarea golului decisiv, însă formaţia lui Diego Simeone a riscat chiar să piardă meciul, la capătul unei faze de contraatac în care atacantul norvegian Tarik Elyounoussi a trecut foarte aproape de golul ce ar fi reprezentat un succes memorabil pentru gruparea azeră. Qarabag poate fi însă extrem de mulţumită de un punct muncit şi meritat în faţa unui adversar de un nivel net superior, care însă în puţine momente a reuşit să îşi pună în valoare calităţile individuale mai bune.