1

RB Leipzig – Monaco 1-1. Meci sub semnul echilibrului pe Red Bull Arena

Răzvan
14 septembrie 2017

RB Leipzig a reuşit să obţină un rezultat de egalitate, scor 1-1 în faţa campioanei Franţei, AS Monaco, la debutul în UEFA Champions League

Fabinho

La doar opt ani după formarea clubului, RB Leipzig a reuşit performanţa de a-şi face debutul în UEFA Champions League, iar formaţia antrenată de Ralph Hasenhuttl poate fi extrem de mulţumită de rezultatul de egalitate înregistrat contra celor de la AS Monaco, în partida disputată miercuri seara pe Red Bull Arena din Leipzig, contând pentru clasamentul grupei G din UEFA Champions League.

Mijlocaşul suedez Emil Forsberg va intra în istorie ca primul marcator al celor de la RB Leipzig în UEFA Champions League, deşi bucuria fanilor nemţi a fost de scurtă durată, campioana Franţei reuşind o egalare imediată. AS Monaco a pierdut o serie de jucători importanţi în această vară, însă sumele foarte mari de bani încasate pe Kylian Mbappe, Benjamin Mendy sau Tiemoue Bakayoko i-au permis grupării franceze să se întărească prin venirile unor jucători de top precum Stevan Jovetic si Keita Balde Diao (ambii aduşi din Serie A, de la Inter Milan, respectiv Lazio), alături de Terence Kongolo de la Feyenoord sau Youri Tielemans, fostul jucător al celor de la Anderlecht.

Însă RB Leipzig, care a şocat Bundesliga prin clasarea pe poziţia secundă în stagiunea anterioară, deşi se prezenta la startul campionatului în calitate de echipă nou promovată, şi-a continuat evoluţiile bune şi nu s-a dovedit intimidată de debutul la nivelul competiţiilor europene. Atacantul danez în vârstă de 23 de ani Yussuf Yurary Poulsen, care tocmai şi-a prelungit contractul cu gruparea din Bundesliga, a fost autorul singurei ocazii de gol de-a lungul primei jumătăţi de oră pe Red Bull Arena, într-o confruntare extrem de echilibrată, în care AS Monaco a dovedit ca şi-a menţinut jocul defensiv solid, în ciuda celor patru goluri primite de la Nice în ultima etapă de campionat.

Echilibrul s-a rupt în minutul 32, când atacantul suedez Emil Peter Forsberg, singurul jucător din primul 11 al celor de la RB Leipzig care mai evoluase în UEFA Champions League până la acest meci, a scăpat de marcajul apărării franceze şi l-a învins pe portarul Diego Benaglio cu un şut la colţul scurt. Gazdele nu au reuşit însă să păstreze avantajul de pe tabelă foarte mult timp, deoarece Youri Tielemans a marcat la doar două minute distanţă de primul gol al partidei: jucătorul în vârstă de 20 de ani a reluat iniţial printr-o lovitură de cap, parată de portarul Peter Gulacsi, care însă nu a mai putut face nimic pe continuarea fazei.