3
  • APOEL
    APOEL
    0

Real Madrid – APOEL 3-0. Victorie firească a campioanei en-titre, cu o dublă a lui Ronaldo

David Petre
14 septembrie 2017

Cristiano Ronaldo a revenit cu o dublă la Real Madrid după o lună de absență, iar madrilenii au bifat o victorie lejeră cu APOEL în Champions League.

Waterman

Fără meci în campionat în urma suspendării de cinci partide după manșa tur a Supercupei Spaniei, Cristiano Ronaldo a revenit cu poftă de gol la Real Madrid și a fost protagonistul victoriei cu 3-0 în fața ciprioților de la APOEL, ce prelungește cu încă un sezon recordul actualei campioane a Europei care pentru a unsprezecea oară din tot atâtea încercări începe un sezon cu Champions League cu un meci câștigat în fața propriilor suporteri. Deținătorul Balonului de Aur a marcat de două ori, a mai solicitat gol la un balon căzut pe linia porții adverse și a avut un penalty refuzat, fiind, după cum nota Marca la final, „vitamina lui Zidane pentru anemia ofensivă”.

Dincolo de scorul firesc, Realul nu a făcut totuși un meci grozav, ci mai degrabă a părut, cel puțin în prima repriză, să meargă pe aceeași linie care i-a adus două remize consecutive în campionat, 2-2 cu Valencia și 1-1 cu Levante. Cu excepția cu Ronaldo a cărui intensitate nu o poate tempera nimeni și nimic, trupa lui Zidane a jucat fără nerv în fața unei echipe cipiote sosite pe Bernabeu fără speranța unui miracol.

Fără accidentatul Benzema dar și fără experimente din partea antrenorului, Ronaldo a ocupat poziția de atacant central și l-a avut pe Bale în banda stângă, de unde galezul a distribuit baloane utile. Unul din ele a fost o pasă la întâlnire pentru Ronaldo, care a profitat de lentoarea fundașului de marcaj și a deschis scorul în minutul 12 cu un șut din unghi. Faza s-a repetat câteva momente mai târziu, însă de această dată portughezul nu a mai prins spațiul porții.

Minutul 18 a consemnat accidentarea lui Kovacic la o pasă spre Marcelo, iar Zidane a avut nevoie de cinci minute pentru a decide pe cine să bage. Alesul a fost Kroos, o decizie curioasă cu 1-0 pe tabelă în fața unui adversar modest și cu noul venit Zeballos pe banca de rezerve, dornic de acțiune.

0

O nouă centrare a lui Bale din flancul stâng a adus Madridului un penalty în minutul 51 pentru un henț inexistent al lui Roberto Lago. Ronaldo a transformat cu siguranță de la punctul cu var pentru golul său cu numărul 107 în UEFA Champions League, apoi a solicitat justificat un nou penalty la un fault evident asupra sa în suprafața de pedeapsă dar de această dată centralul a fost impasibil.

Sergio Ramos a marcat în minutul 61 cu foarfecă de pe linia careului mic și acesta avea să fie scorul final, în ciuda presiunii constante a Realului în jumătatea adversă, cu Dani Ceballos și Borja Mayoral în teren pentru debuturile personale în Champions League.

După această victorie anticipată, pentru Real Madrid începe greul în Grupa H a noului sezon de Liga Campionilor, cu o deplasare la Dortmund în următoarea etapă și apoi o dublă cu Tottenham a cărei primă manșă va fi găzduită de Bernabeu.