3
  • AS Roma
    AS Roma
    0

Real Madrid – AS Roma 3-0. Realul post-Ronaldo începe spectaculos noua campanie de Champions League

David Petre
19 septembrie 2018

Real Madrid a învins-o clar pe AS Roma în primul meci din grupele Champions League 2018-2019 prin golurile lui Isco, Bale și Mariano Diaz.

Olsen

Dacă și-a închipuit cineva că Real Madrid și-a pierdut din forță odată cu despărțirea de antrenorul Zinedine Zidane și de vedeta Cristiano Ronaldo, meciul cu AS Roma din prima etapă a grupelor Champions League face dovada contrariului. În fața uneia dintre semifinalistele ediției precedente a competiției, echipa condusă acum de Julen Lopetegui a etalat un entuziasmant joc colectiv în care noi giuvaeruri ies la iveală, iar câștigarea celui de-al patrulea trofeu consecutiv nu pare o himeră.

Realul este încă în căutări, lucru demonstrat și de titularizarea oarecum surprinzătoare a lui Navas în poartă după ce Courtois fusese folosit în ultimul joc de campionat cu Athletic Bilbao, însă jucători precum Sergio Ramos, Kroos, Modric, Bale, Isco sau Benzema nu au lipsit din unsprezecele de start la reîntâlnirea cu competiția europeană. Asensio nu a prins lista titularilor însă a intrat cu multă energie și o influență pozitivă asupra jocului în partea a doua, la fel ca și tânărul atacant Mariano Diaz, recuperat de madrileni în această vară de la Olympique Lyon. De partea cealaltă Roma pare să-și fi pierdut din forță odată cu despărțirea de portarul Alisson și mijlocașii Nainggolan și Strootman, însă antrenorul Eusebio di Francesco a încercat să surprindă prin titularizarea tânărului de 19 ani Nicolo Zaniolo care și-a făcut astfel debutul absolut la gruparea giallorosso. Dintre jucătorii romani cu deosebită simpatie a fost primit de către publicul de pe Bernabeu fundașul Manolas, cel care marcase golul câștigător contra Barcelonei în sferturile sezonului anterior de Champions League.

Nu a fost nevoie de mult timp pentru a ieși la iveală diferența de valoare dintre cele cele două echipe. Bale a semnat o mare ocazie pentru Real Madrid încă din miunutul 4 cu un șut puternic trecut la o palmă de bară, apoi Isco l-a țintit pe portarul Olson de pe linia careului de 6 metri, lăsat singur de o pasă magistrală a lui Modric prin apărarea romană. Bale și-a mai creat o bună situație în minutul 12, apoi Marcelo (38) și Isco (39) au concretizat prin noi ocazii superioritatea netă a formației gazdă. Prima repriză avea să fie decisă de golul de generic al lui Isco, care a transformat în mod fabulos o lovitură liberă din poziție centrală în minutul 45.

Roma a căutat golul egalizator după pauză și Cengiz Ünder a avut o ocazie interesantă în minutul 49, însă problemele din apărarea echipei lui Eusebio di Francesco au fost speculate prin golul de 2-0 de rapidul Bale, care a concretizat cu un șut la colțul lung un contraatac fulger pornit de la o lovitură de colț a formației vizitatoare.