2
  • Bayern München
    Bayern
    2

Real Madrid – Bayern Munchen 2-2. Campioana europeană, la a patra finală în ultimii cinci ani

Răzvan
1 mai 2018

Real Madrid se califică în finala UEFA Champions League cu scorul general de 4-3, după rezultatul de egalitate, 2-2, în manşa retur cu Bayern Munchen

Ulreich

Real Madrid îşi continuă drumul către al treilea succes consecutiv în UEFA Champions League: fără a fi echipa mai bună din dubla manşă cu Bayern Munchen, formaţia antrenată de Zinedine Zidane a profitat la momentul oportun de erorile comise de adversari şi ştiut să facă faţă momentelor de presiune ale nemţilor, inclusiv cu o doză de şansă la numeroasele ocazii de gol ale bavarezilor. Bayern Munchen rămâne cu regretul de a fi părut echipa mai puternică sub aspectul general al celor două meciuri, însă două goluri făcute cadou şi lipsa de inspiraţie la finalizare au făcut ca bavarezii să fie eliminaţi de un oponent mult mai cinic şi pragmatic.

Real Madrid – Bayern Munchen, duel spectaculos pe arena Santiago Bernabeu

Bayern Munchen avea nevoie de un debut de meci în forţă pentru a putea spera la o revenire spectaculoasă în capitala Spaniei, iar campioana Germaniei a reuşit să înscrie înca din minutul 3, când Sergio Ramos a respins greşit o centrare, oferindu-i lui Joshua Kimmich şansa de a deschide scorul, la fel precum în partida din tur. Spre deosebire de manşa retur contra lui Juventus, Real Madrid a răspuns de această dată rapid şi a egalat la o distanţă de doar opt minute, după o centrare perfectă a lui Marcelo şi o finalizare cu capul a lui Karim Benzema, scăpat complet din marcaj de către David Alaba, revenit ca titular după o perioadă de absenţă cauzată de o accidentare.

Deşi a evoluat fără o serie de oameni importanţi precum Manuel Neuer, Arturo Vidal, Arjen Robben sau Jérôme Boateng, gruparea bavareză a fost cea care s-a aflat la iniţiativa jocului în cea mai mare parte a timpului, reuşind să îşi creeze numeroase oportunităţi de gol de-a lungul primelor 45 de minute, la fel precum în duelul de pe propria arena. Însă încă o dată, oamenii lui Jupp Heynckes nu s-au dovedit inspiraţi la finalizare, Robert Lewandowski, Thomas Mueller şi mai ales James Rodriguez irosind cu nonşalanţă ocazia de a readuce pe Bayern Munchen în avantaj. Pe contraatac, Real Madrid şi-a trecut la rândul său în cont o bună şansă de a da lovitura în prima reprză, însă Marcelo a ezitat dintr-o situaţie ideală şi a ratat momentul oportun de a pasa în faţa porţii, unde Karim Benzema şi Cristiano Ronaldo erau pregătiţi pentru a relua în poarta lui Sven Ulreich.

În debutul reprizei a doua, similar cu desfăşurarea evenimentelor din prima partidă, Bayern Munchen a făcut cadou adversarului un gol care avea să se dovedească decisiv în ceea ce priveşte soarta calificării: dacă atunci Rafinha pierdea balonul în propria jumătate de teren, de această dată un moment de neatenţie al portarului Sven Ulreich i-a permis lui Karim Benzema să împingă balonul în poarta goală şi să aducă gazdelor un avantaj nemeritat conform aspectului jocului. Bavarezii nu au renunţat la luptă şi au continuat să pună presiune pe careul advers, în căutarea unui gol care să redeschidă discursul în ceea ce priveşte calificarea. Iar speranţele oaspeţilor au revenit în minutul 63 când James Rodriguez, adus sub formă de împrumut chiar de la Real Madrid, l-a învins pe Keylor Navas şi a restabilit egalitatea.

0

Ultimele 20 de minute au reprezentat un asalt constant al lui Bayern, aflată în căutarea golului decisiv, însă Real Madrid a rezistat, într-un final de meci în care spaniolii au apelat la toate mijloacele necesare pentru a proteja avantajul minim din tur, în faţa unui adversar care şi-a creat cel puţin zece situaţii importante de a marca de-a lungul celor două meciuri, însă fără a concretiza pe tabelă, ceea ce în final a făcut diferenţa.

Real Madrid – Bayern Munchen, statistici şi curiozitaţi

• Bayern Munchen nu a reuşit să schimbe tradiţia nefastă: din cele şapte situaţii anterioare în care o echipă a pierdut cu scorul de 2-1 manşa tur pe teren propriu în fazele eliminatorii din UEFA Champions League, niciodată calificarea nu a fost întoarsă la retur.
  • Bayern şi Real Madrid s-au înfruntat în total de 27 de ori la nivelul competiţiilor europene, mai mult decât oricare altă confruntare. Real Madrid are 12 victorii, faţă de cele 11 ale nemţilor.
  • ultima victorie a lui Bayern Munchen contra lui Real Madrid rămâne cea din mai 2001, în semifinalele UEFA Champions League, scor 1-0 prin golul marcat de Giovane Elber.
  • Real Madrid a ajuns la 42 de meciuri de UEFA Champions League disputate pe stadionul Santiago Bernabeu cu minim un gol marcat. Ultima partidă pe propria arenă în care nu a înscris datează din aprilie 2011 (0-2 cu Barcelona).
  • Bayern Munchen a ajuns la trei partide consecutive fără succes în UEFA Champions League, o serie negativă care nu se mai întâmplase din 2009.
  • Real Madrid a ajuns la 58 de meciuri consecutive fără cartonaş roşu primit în UEFA Champions League, ceea ce reprezintă cea mai lungă serie din istoria competiţiei. Ultimul jucător eliminat din echipa lui Real Madrid este Sergio Ramos, în noiembrie 2013, într-un meci disputat contra lui Galatasaray.