1
  • Juventus
    Juventus
    3

Real Madrid – Juventus 1-3. Un gol marcat de Ronaldo în prelungiri asigură calificarea campioanei Europei

Răzvan
12 aprilie 2018

Cristiano Ronaldo a marcat în minutul 93, din penalty, golul prin care Real Madrid a eliminat pe Juventus din sferturile de finală UEFA Champions League

Buffon

Puţină lume mai credea că soarta calificării în dubla manşă dintre Real Madrid şi Juventus se mai poate schimba după ce campioana Spaniei s-a impus în duelul din tur cu un categoric scor de 3-0. Însă antrenorul liderului din clasamentul Serie A, Massimiliano Allegri, a declarat încă după eşecul de la Torino că are cu adevărat încredere în posibilitatea de a face un meci mare pe stadionul Santiago Bernabeu şi de a realiza o performanţă pe care puţini o considerau posibilă.

Iar campioana Italiei a demonstrat că rezultatul din prima partidă nu a fost unul corect, fiind extrem de aproape de a-şi juca şansele de calificare în faza semifinalelor UEFA Champions League în cele două reprize de prelungire, după ce în minutul 90 Juventus conducea cu un incredibil scor de 3-0 pe arena campioanei europene din ultimii doi ani. Însă o fază controversată din ultimul minut al prelungirilor normale şi o decizie a centralului Michael Oliver care a stârnit numeroase discuţii a făcut ca Real Madrid să iasă dintr-o situaţie dificilă şi să continue parcursul la nivel european.

Real Madrid – Juventus, campioana Italiei aproape de o revenire istorică

Fără talentatul atacant argentinian Paulo Dybala, suspendat după eliminarea din manşa tur, Juventus s-a prezentat pe stadionul Santiago Bernabeu cu un prim 11 ofensiv, conştientă că nu mai are absolut nimic de pierdut în ceea ce priveşte lupta pentru calificare. Mario Mandzukic, Gonzalo Higuain şi Douglas Costa au alcătuit tridentul ofensiv al oaspeţilor, care au marcat rapid, încă din minutul 2, după o centrare a lui Sami Khedira reluată imparabil de atacantul croat al lui Juventus. Nevoită să alerge în continuare după alte minim două reuşite, formaţia torineză a lăsat inevitabil spaţii în defensivă, iar Real Madrid a fost aproape de a profita în mai multe rânduri, bara transversală şi două intervenţii excelente ale lui Gigi Buffon păstrând şperanţele lui Juve de a rămâne în joc. Iar până la pauză italienii şi-au majorat avantajul la capătul unei faze similare cu cea de la primul gol: o nouă centrare de pe partea dreaptă şi un nou duel aerian câştigat de Mario Mandzukic în faţa lui Daniel Carvajal a dus scorul la 2-0 şi a făcut ca repriza a doua să devină şi mai interesantă.

Deşi nu a mai avut forţa să domine constant jocul şi să impună ritmul la mijlocul terenului, Juventus a dat lovitura în minutul 61, când Blaise Matuidi a profitat de o eroare imensă a portarului Keylor Navas şi a împins balonul în poarta goală, egalând scorul la general, spre stupoarea generală a publicului spaniol. Mai mult sau mai puţin voit, campioana Italiei a făcut apoi pasul înapoi şi a încercat să protejeze avantajul de trei goluri, în tentativa de a duce meciul în prelungiri, însă visul unei reveniri istorice a fost încheiat la ultima faza a timpului regulamentar, când arbitrul englez Michael Oliver a considerat fault la intervenţia lui Medhi Benatia asupra lui Lucas Vazquez, iar Gianluigi Buffon a fost eliminat ca urmare a protestelor vehemente. Cristiano Ronaldo nu a irosit imensa şansă prezentată şi a înscris încă o dată un gol decisiv împotriva lui Juventus, aducând astfel lui Real Madrid o nouă prezenţă în semifinalele UEFA Champions League.

Real Madrid – Juventus, declaraţii ale antrenorilor:

Zinedine Zidane: „Mi s-a spus că a a fost penalty. Eu nu am revăzut faza, dar arbitrul a luat această decizie şi nu se mai poate schimba. Însă cred că a fost penalty. Suntem în semifinale şi cred că mai degrabă trebuie să discutăm despre jocul de pe teren. Ei au jucat bine, însă noi am crezut până la final şi cred că având în vedere cele două partide, am meritat să ne calificăm. Diferenţa faţă de meciul tur? În tur ar fi putut să înscrie şi Juventus, nu au făcut-o, la fel precum a fost cazul nostru la retur, până în prelungiri. Acesta este fotbalul. În Champions League evoluează echipele cele mai puternice şi se pot întâmpla astfel de situaţii. Nu mă aşteptam să primim gol în primul minut. Au făcut un pressing agresiv, ne-au pus în dificultate şi a trebuit obligatoriu să schimb la pauză.”

Massimiliano Allegri: „Nu vreau să judec decizia arbitrului, sunt foarte dezamăgit. În tur am jucat foarte bine timp de 60 de minute, dar am primit două goluri, în timp ce astăzi nu am primit gol, dar a avut loc acel episod din final. A fost exact contrariul a ceea ce s-a întâmplat cu Cuadrado la Torino. Îmi imaginam că acel episod urma să schimbe soarta calificării. Îmi pare rău, deoarece echipa merita cel puţin să intre în prelungiri, dar nu avem voie să ne lăsăm conduşi de furia pe care o trăm în aceste clipe, trebuie să fim mai puternici decât aceste lucruri. Rămâne faptul că am făcut un meci extraordinar. De ce nu am efectuat ultimele două schimbări? Trebuia să jucăm două reprize de prelungiri, două schimbări ar fi putut să ne ajute foarte mult. Aş fi putut să fac o schimbare în minutul 60, dar cu zece minute înainte de final nu mai era timp pentru a reacţiona, ar fi trebuit să intrăm în prelungiri în felul acesta.”