3
  • Paris Saint-Germain
    PSG
    1

Real Madrid – Paris Saint Germain 3-1. O nouă seară magică pentru deţinătoarea trofeului

Răzvan
23 februarie 2018

Dubla lui Cristiano Ronaldo şi un gol marcat de Marcelo au adus victoria pentru Real Madrid în manşa tur din optimile Champions League cu PSG

Cristiano Ronaldo a marcat două goluri în meciul Real Madrid - Paris Saint Germain 3-1
    Aréola

Când simte atmosfera unei seri de UEFA Champions League, Real Madrid devine o cu totul altă echipă. Deşi nu se află într-o situaţe ideală în ceea ce priveşte clasamentul Primera Division, campioana Spaniei şi deţinătoarea trofeului Champions League, a demonstrat că rămâne un adversar care nu trebuie subestimat şi a făcut un pas important către sferturile de finală ale competiţiei, prin succesul, scor 3-1, înregistrat contra celor de la Paris Saint Germain. Un eşec dureros pentru liderul din clasamentul Ligue 1, în ciuda faptului că francezii au reuşit să deschidă scorul prin Adrien Rabiot, şi o înfrângere care complică participarea în faza sferturilor pentru o formaţie ce s-a bazat mult prea mult doar pe calităţile tehnice şi execuţiile individuale ale jucătorilor, în principal Neymar şi Kylian Mbappe.

Tehnicianul francez Zinedine Zidane a ales să renunţe iniţial la Gareth Bale şi l-a trimis pe Isco în sprijinul lui Cristiano Ronaldo, respectiv Karim Benzema. De partea cealaltă, o surpriză şi în tabăra lui Psg, cu tânărul Presnel Kimpembe preferat în centrul defensivei în locul mult mai experimentatului Thiago Silva. Yuri Berchiche a fost titularizat pe partea stângă, având în vedere absenţa lui Layvin Kurzawa, în timp ce Giovani Lo Celso şi Marco Verratti au evoluat, alături de Adrien Rabiot, în linia de mijloc a terenului.

Real Madrid – Paris Saint Germain, duel intens şi spectaculos pe Santiago Bernabeu

După cum era de aşteptat, meciul s-a dovedit unul frumos încă din start, între două echipe care au ales să evolueze deschis şi într-un ritm extrem de alert, graţie unui joc orientat în principal pe realizările ofensive. Susţinută de publicul spaniol, Real Madrid a început mai bine şi l-a întrebuinţat pe portarul Alphonse Areola în mai multe situaţii, dintre care cea mai importantă a avut loc în minutul 28, când Cristiano Ronaldo s-a regăsit într-o poziţie ideală de a marca. Cinci minute mai târziu, Psg a părut să pună lucrurile în ordine: centrarea de pe partea dreaptă a lui Mbappe nu a ajuns la colegii săi din atac, însă Rabiot a venit perfect din linia a doua şi l-a învins pe Keylor Navas printr-un şut din interiorul careului.

Real Madrid a replicat prin Ronaldo, care a trimit mult peste poartă după un balon recuperat în apropierea careului advers, dar a riscat să încaseze o nouă lovitură, când Edinson Cavani s-a regăsit într-o situaţie ideală de a marca, însă a întârziat o fracţiune de secundă, suficient pentru ca intervenţia lui Casemiro să salveze echipa lui Zinedine Zidane. Real Madrid a reuşit în cele din urmă să egaleze pe finalul primei reprize, după o imprudenţă a lui Giovani Lo Celso, care l-a ţinut pe Toni Kroos în interiorul careului, iar centralul italian Gianluca Rocchi a indicat către punctul cu var: Cristiano Ronaldo a transformat cu siguranţă şi a înscris astfel golul său cu numărul 100 în Champions League pentru Real Madrid.

0

Real Madrid – Paris Saint Germain, decis de schimbările inspirate ale lui Zidane

În repriza a doua, Paris Saint Germain a părut capabilă să controleze meciul, însă lipsa unui joc de echipă a făcut ca execuţiile individuale, uneori excesiv de ambiţioase, ale lui Neymar şi Mbappé să nu fie de ajuns pentru a decide partida. În minutul 66, tehnicianul Unai Emery a efectuat o modificare despre care se va discuta mult: Thomas Meunier a fost trimis pe teren în locul lui Edinson Cavani, iar fundaşul dreapta a evoluat pe postul lui Dani Alves, avansat în linia de trei oameni din atac. Zinedine Zidane a replicat prin introducerea lui Gareth Bale în locul lui Karim Benzema, o modificare ce avea să se dovedească decisivă, la fel precum cele din minutul 76, când tehnicianul francez i-a trimis pe teren pe Asensio şi Lucas Vazquez în locul lui Casemiro şi Isco. Paris Saint Germain a protestat pentru un presupus henţ în careu al lui Sergio Ramos la execuţia lui Rabiot, însă punctul culminant al duelului de pe Santiago Bernabeu a avut loc în ultimele zece minute, când Real Madrid a dat o dublă lovitură care poate fi decisivă pentru soarta calificării: centrarea de pe partea stângă a lui Asensio a fost respinsă neinspirat de către portarul Alphonse Areola, iar Ronaldo a profitat şi a împins balonul în poartă cu genunchiul. Trei minute mai târziu, o nouă centrare de pe partea stângă a fost finalizată cu un şut al lui Marcelo, care a dus scorul la 3-1 şi a făcut ca gruparea spaniolă să devină favorită la calificare.

Paris Saint Germain va avea astfel o misiune extrem de dificilă la returul programat a se disputa pe Parc des Princes, în data de 6 martie, când oamenii lui Unai Emery vor încerca să răstoarne soarta calificării pentru a evita o nouă dezamăgire la nivelul competiţiei europene.

Real Madrid – Paris Saint Germain, declaraţii ale antrenorilor

Zinedine Zidane: „Această competiţie este atât de importantă şi ne dorim să demonstrăm de fiecare dată că acest club se poate ridica la valoarea competiţiei. Am demonstrat acest lucru pe toată durata celor 90 de minute, ne-am descurcat excelent, atât în momentele de posesie, cât şi în cele în care nu am avut balonul. Ne-am apărat bine, cu ritm şi agresivitate. Champions League are cu adevărat un loc aparte în sufletul acestui club. Am disputat 90 de minute extraordinare în faţa unui adversar de top şi acesta a fost singurul lucrut care ne-a interesat. Este o victorie vitală şi va rămâne una dintre serile de Champions League pe care mi le voi aminti întotdeauna de-a lungul carierei mele, iar maniera în care ne-am impus este importantă şi pentru retur.”

Unai Emery: „Echipa a disputat un meci bun, dar care s-a încheiat cu un rezultat negativ pentru noi. Scorul de 3-1 nu reflectă ceea ce s-a întâmplat pe teren. Cu un arbitraj diferit, am fi asistat la un rezultat diferit, însă au existat în mod evident decizii care ne-au defavorizat. Tendinţa lui a fost de a fluiera mai mult pentru Real Madrid, un lucru care se poate vedea din cartonaşele galbene, faulturi şi penalty. A fost un penalty care se putea da, deşi pentru mine acela nu este penalty. Henţul la Ramos eu nu l-am văzut, dar mi s-a spus că a fost henţ şi ar fi trebuit să fie penalty. Nu este acelaşi criteriu de decizie.”